hajni.m
03.01.14,16:54
Dobrý deň. Chcela by som poradiť ohľadom odpisovania leasingového majetku. Majetok zaradený 08.11.13 ( Uhradenie prvej zvýšenej splátky, prepis spoločnosti v osvedčení o evidencii). Vystavenie splátkového kalendára 18.11.13. Doba trvania leasingu 36 mesiacov. Prvá splátka - dátum zdaň. plnenia 31.12.13. Posledná 30.11.16 t.j. 36 mesiacov, ale auto bolo zaradené už v novembri. Odpisy 37 mesiacov???? 36+november 2013 ? Prosím o radu, takýto prípad som ešte nemala. Ďakujem.
KEJKA
03.01.14,16:10
ak si zaradila auto správne na základe prevzatia predmetu LZ, tak odpisuješ 36 mesiacov od 11/2013. Dátum poslednej splátky nie je podstatný.
opravujem sa:
Dátumy splátok nie sú naozaj podstatné, ale prečítala som si zadanie viackrát a prikláňam sa k názoru marjankaj.
Nepoznám okolnosti, ktoré viedli k odovzdaniu majetku a jeho prepisu 8.11.2013.
Bola uhradená prvá splátka, tak sa majetok previedol, ale sama píšeš, že splátkový kalendár vystavili až 18.11.2013.
Podľa dátumov mi to vychádza, že doba nájmu je od 1.12.2013 do 30.11.2016 (36 mesiacov).
takže ja by som to síce nechala zaradené, ale odpisovať by som začala počnúc decembrom. Postupy účtovania toto neriešia, treba v smernici stanoviť bližšie pravidlá pre odpisovanie - jeho začiatok sa môže stanoviť bud na mesiac zaradenia, alebo na nasledujúci mesiac. Ak si zvolíš túto druhú možnosť, tak budeš v súlade s tým splátkovým kalendárom.
Ešte je možnosť - odpisovať 37 - 48 mesiacov účtovne, ale musela by si upravovať základ dane v DPPO, kedže UO nerovná sa DO.
marjankaj
03.01.14,17:08
Postupuješ podľa zákona o dani z príjmov §26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.


Teda 12/2013 - 11/2016
hajni.m
04.01.14,20:52
Ďakujem za odpovede aj keď sú rozličné. Takže od začiatku. Podľa zákona o dani z príjmov môžem (musím) začať odpisovať ak sú splnené podmienky:
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace,
počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v
ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal
účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku
začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto
zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok
využíval na zabezpečenie príjmov.
T. j. jednoznačne november, auto bolo zaradené na zákl. prepisu v osvedčení a bola vyplatená prvá zvýšená splátka na zákl. faktúre o prvej zvýšenej splátke a odrátané DPH, auto bolo pioužívané, doklady o pohonných hmotách - súhlasím s Kejkou, ale iba ohľadom začiatku odpisovania.

Na druhej strane súhlasím aj s marjankaj ohľadom ukončenia podľa odseku 8, ktorý správne citovala a kvôli ktorému som zadala moju otázku t.j. počas doby trvania nájmu - 11/2016 ,takže som znova na začiatku mám odpisovať 37 mesiacov alebo Kejka máš nejaké opodstatnenie v niektorom zákone, ktorý hovorí ,že dátum ukončenia nie je podstatný?

Osobne si myslím , že je zle vystavená leasingová zmluva - neobsahuje prvú zvýšenú splátku. Mal už niekto podobný prípad? Alebo iný komentár?
marjankaj
04.01.14,21:24
Veď v leasingovej zmluve máš uvedené, že doba prenájmu je 36 mesiacov.
To tam máš uvedenú prvú zvýšenú splátku a aj prvú riadnu splátku?:eek:
Vykonzultuj si to s leasingovou spoločnosťou.
hajni.m
04.01.14,21:29
To je síce pravda, ale keď auto zaradím podľa ods. 9, tak pri výpočte odpisov na 36 mesiacov ho odpíšem o mesiac skôr t.j. 10/2016 teda poruším ods. 8.
marjankaj
04.01.14,21:31
Vykonzultuj si to. Kedy začal prenájom a kedy končí?
hajni.m
04.01.14,21:53
Pri poslednej zmluve o úvere, ktorú som účtovala min. rok, kde úverová zmluva neobsahovala zmluvu o výpožičke, čo je podmienkou odpisovania pri úverovej zmluve, to trvalo rok, a spravili to iba vtedy, keď som im zaslala stanovisko daňového úradu o danej problematike. Ja mám 29.1.14 termín pôrodu a už ma to veľmi unavuje, že píšu zmluvy ako sa im zachce a nie sú ochotný opraviť ale asi to ostatným takto vyhovuje....
KEJKA
04.01.14,22:34
držím palce, odpoveď som upravila a zhodujeme sa teda v názoroch.
marjankaj
04.01.14,22:43
Myslím, že zákonodarca si nepredstavoval takéto leasingové zmluvy.
hajni.m
04.01.14,22:43
Splátkový kalendár vôbec neobsahuje prvú zvýšenú splátku. Začína prvou klasickou splátkou 546 EUR - úhrada 05.12.13, dátum ZP 31.12.13, ako som už spomínala líz. spol. vystavila faktúru na prvú zvýš. splátku ešte v novembri, splátka bola splatená , auto prepísané na spoločnosť 08.11.13 - odrátaná DPH, na základe fakt. vydanej líz. spol. a účtované o pohonných hmotách počas mesiaca november - preberací protokol 08.11.13.
18.11.13 -vystavený splátkový kalendár, kde je síce zmienka o prvej zvýšenej splátke pri rozpise cien na úvodnej stránke ( istina, dph, úroky, cena celkom, akontácia....) ale samotný splát. kalendár už rozpísaný na 36 mesiacov je iba na klasické mesačné splátky všetky vo výške 546 EUR (36x546). A hlavne info na úvod: doba trvania : 36 mesiacov. Nechápem ako môže niečo trvať 36 mesiacov čo trvá 37 mesiacov.
KEJKA
04.01.14,22:51
ved sa zhodneme, že splátkový kalendár je divný. Ale aj ja som sa už s tým stretla, že v splátkovom kalendári nie je zvýšená splátka uvedená. Hlavne, že je to v zmluve a vieš dať dokopy istinu.
A tiež v zmluve má byť uvedená doba trvania nájmu od-do 36 mesiacov.
hajni.m
04.01.14,23:03
Ďakujem Vám obom, aj keď som na tom tak isto ako pred položením otázky, ale aspoň si už nemyslím , že u mňa v hlave niečo nie je v poriadku ale u nich.
marjankaj
04.01.14,23:03
A nie je to úverová zmluva?
hajni.m
04.01.14,23:10
Nie