miloslav13
03.01.14,18:30
caute,
chcel som sa opytat na to, cim by sa dalo zbavit flakou a smradu po dechte z komina?
prerabam chalupu a jednu zimu sme vykurovali iba spodok chalupy. kotol hodne dusilo a preto od vrchu chytil zltu farbu ktora presla aj cez omietky.
tak sme stare zosekali a dali 2x lepidlo a novu omietku. ibaze to za mesiac prerazili naspat.
Da sa to nejako vysusit alebo co s tym spravit?
poprpsim o spekulanotu s temou zburat alebo dat vyvlozkovat nech nepisu, nema na to peniaze
dakujem
lapejko
04.01.14,21:21
bohužiaľ ti nič iné nepomôže, môžeš to spraviť aj svojpomocne s minimálnymi nákladmi, rozober hornú časť, ak sú tehly OK, môžeš ich použiť s novou šamotovou maltou a vymastiť stred komína zmesou šamotovej malty a vodného skla.
misomiso
04.01.14,21:24
Uz som take riesil. Vznika to ked sa kuri vlhkym drevom. Normalne tri razy pretiret husou letexovou farbou a hotovo. Odvtedy je pokoj.
lapejko
04.01.14,21:34
to čo radíš je iba zakrytie škvrny, komín sa nesmie v takomto stave používať keď dechtuje do obytného priestoru, s dechtom môže vnikať aj oxid uhoľnatý...
vlado 33
04.01.14,23:00
Oblož to Nobasilom PTS alebo PTE hrúbka 20mm, potom sieťka lepidlo omietka.
pavol54
05.01.14,05:14
komín treba vyvložkovať, treba sa poradiť s tým kominárom ktorý ti bude schvaľovať prevádzku komína, tie fľaky sú len sprievodným javom vážnej poruchy pomerov v komíne (inak rajský plyn je bez farby a zápachu) nerieš farbu, ale komín ten je deravý ako sito(kadiaľ prejde tekutina si plyn cestu nájde ešte skôr)
buchač
05.01.14,07:36
Minule mi doporučil jeden pracovník v predajni krbov tento prípravok ( ešte som ale nemal možnosť vyskúšať ) .
Cena je vcelku primeraná = 16,90 € ....
http://www.krby-kozuby-srubka.sk/resize/domain/krby-kozuby-srubka/files/cistic-komina-ccl/cistic-komina-ccl-web.jpg?w=180&h=135

http://www.krby-kozuby-srubka.sk/produkty-krby-kozuby-kachle/cistic-komina-ccl/

Ako už bolo spomenuté , pri kúrení vlkým drevom vzniká aj ten plyn a aj decht .
Plyn zabíja na počkanie ( nie je ho cítiť ) a decht zasa znižuje priepustnosť komína a rád horí . Stačí iskierka a hneď je plameň jak na Bajkonure pri vzlietnutí rakety .
vlado 33
05.01.14,10:29
Je to dobrá vecička na vyčistenie komína od usadenín. On má ale problém v tom, že murivo komína je už tak nasiaknuté dechtom, že preráža na vnútornú omietku. Ide iba o estetickú chybu tým, že sa tvoria žlté fľaky. Dalo by sa to vyriešiť vyvložkovaním komína ale zadávateľ chce najlacnejšie riešenie. Tam kde sa nekúri často, steny nasiaknu vlhkosťou po zakúrení sa vlhkosť z komína odparuje aj do miestnosti. Vlhkosť berie zo sebou aj decht v nej obsiahnutom.
pavol54
05.01.14,10:58
tam kde sa nekúri často sa toto nedeje, voľakedy boli komíny na pevné palivo len tehlové kvalitne vymurované, a kúrilo sa len suchým drevom ktoré dechtovalo minimálne, respektíve vodné pary vznikali tak málo že nestačili reagovať s komínovými usadeninami. nové komíny s vložkami sú vybavené dokonca aj s odtokovou trubičkou cez ktoré má vytekať kondenzát
vlado 33
05.01.14,11:09
Písal som toto: Tam kde sa nekúri často, steny nasiaknu vlhkosťou po zakúrení sa vlhkosť z komína odparuje aj do miestnosti. Reč je o starej chalupe, teda aj starom komíne.
vlado 33
05.01.14,11:25
Odkiaľ vieš , že komín je murovaný z tehál keď to zadávateľ nepísal? A čo spojivo? Akej kvality bude po rokoch? Bývam v dome z 1927 a komín je zo škvarobetónových tvárnic. Tiež som riešil tento problém.
vlado 33
05.01.14,13:20
Ešte ma napadlo lacnejšie riešenie, oškrab pucovku, niekoľko krát hĺbkový penetrák, zrovnaj flexibilným lepidlom (sieťka neuškodí) a nalep na to pás tmavšieho umelého kameňa. Bude to dobre vyzerať a účel to splní. Niečo podobné.
misomiso
05.01.14,13:21
Nic nemoze unikat. On nema komin deravy, iba priepustny pre vlhkost a vodne pary, co je kazdy murovany komin.
vlado 33
05.01.14,13:23
Konečne niekto v obraze.
pavol54
05.01.14,13:34
para je plyn čo je vodotesné nemusí byť plynotesné ale stým mokrým drevom máš pravdu
pavol54
05.01.14,13:45
v roku 1927 škvárobetónové tvárnice veľmi nepoznali, v tom období ak nebol dom z kameňa, tak bol z pálenej tehly alebo zo surovej tehly, v dome z tohoto obdobia som býval a všetky komíny však boli z kvalitných pálených tehál nebola ten komín povojnová dostavba? keď prišlo plynové kúrenie sa museli vložkovať v tej dobe cca 1975 sa používali azc rúry (dnes zakázané) ešte pred 10 rokmi som mohol dať hliníkového káčera dnes ti ho nikto nepodpíše (pri novostavbe) som napísal že" VEĽMI NEPOZNALI" NIE že "vôbec nepoznali" takže tak
vlado 33
05.01.14,14:30
Nedaj sa vysmiať, lebo ti pošlem foto. V 1927 sa vyrábali aj škvarové kvádre.
vlado 33
05.01.14,16:49
Nebuďme sterilní, človek vdychuje viac CO pri vyfajčení jednej cigarety ako by sedel v miestnosti kde sa kúri vlhkým drevom celý deň (pokiaľ sa dym nešíri v miestnosti). Choď von a zabije ťa to. Požiarne predpisy sú o inej diskusii.
vlado 33
05.01.14,17:38
Doplním v 1924 až 1930 sa stavala jedna časť mestskej štvrťe v Košiciach, pri výstavbe železnice. Základy boli postavené zo škvarobetónu s dômyselným systémom odvetrávania základov. Polovica domov je postavená zo škvarových tvárnic a druhá polovica z tehál. Škvara bola použitá z odpadu lokomotív, ani dnes tieto domy nevykazujú veľké statické poruchy. Dnes je to lukratívna časť mesta a majitelia skôr rekonštruujú ako búrajú.
buchač
05.01.14,17:46
Vlado..... žeby tieto ????

1. Malá Praha (Národná kultúrna pamiatka)
Adresa: Letná ulica 16–38, Jarná ulica 1–19, Jesenná ulica 2–8, Zimná ulica 1–5 a 2–8, Pajorova ulica 9–13
Projekt: Ing. arch. Vojtěch Šebor
Realizácia: 1920–1923, Alois Novák – civ. stavby pozemní a inženýrské, Košice
Investor: Ministerstvo pôšt a telegrafov Československej republiky, Ministerstvo železníc Československej republiky
Počet podlaží: 3–4

2. Obytné domy Stavebného družstva poštových zamestnancov
Adresa: Havlíčkova ulica 25–35, Hurbanova ulica 7, Gogoľova ulica 10
Realizácia: 1922–1923, Alois Novák – civ. stavby pozemní a inženýrské, Košice
Investor: Stavebné družstvo poštových zamestnancov

3. Obytné domy česko-slovenských štátnych zamestnancov (Národná kultúrna pamiatka)
Adresa: Štefánikova ulica 8–16, Podtatranského ulica 2, Stará baštová ulica 1–9, Hrnčiarska ulica 3–7
Projekt: Ing. arch. Bedřich Bendelmayer
Realizácia: 1922–1925, Spojená stavebná účastinná spoločnosť, Bratislava, Hugo Kaboš, Košice, Alois Novák – civ. stavby pozemní a inženýrské, Košice

.....atď ....
miloslav13
09.01.14,08:13
nad tymto som premyslal, len neviem ci mi to casom nespadne ked je ten komin ,,mastny,, od toho dechtu
vlado 33
09.01.14,10:24
Decht nie je mastný, je to vlastne smola. Hoď sem obrázok ako to vyzerá.
ometlo
22.01.14,14:09
Vlani mi stavali komín a tu misku s odtokom vysvetlili tak, že u pevného paliva to nie je na kondenzát, ten nesmie v komíne vzniknať, ale šamot nesaje vodu a tak všetok dážď steká komínom. Ak tá miska tam nie je, zamokne základ pod komínom. Zadehtovanie zažil môj brat. Profi riešenie je len s kominárom. Iba on môže tzv. vypalovanie dehtu a aj on to musí hlásiť hasičom. Sú na to aj chemické prípravky napr. http://www.mahrlo.sk/BCG-Cistiace-prostriedky/ ktoré rozpustia aj "sklovité" usadzeniny na ktoré kefa nestačí. Namiesto polienka čo tu ponikol buchač za 16,90€ ja použivam SADPAL (PL) v RK za 4,77€/kg a v Castorame (PL) je za 4PLN :-D http://www.pece-krby.sk/krbove-prislusenstvo/krbova-chemia/katalyzator-na-spalenie-sadzi-sadpal.html
vlado 33
22.01.14,15:18
Otázku si čítal? Jedná sa o starý komín, žiadny Schiedel to nebude.
ometlo
22.01.14,19:13
Najskôr som reagoval na pavol54 (05.01.14 12:58) kde spomína kondenzát. Mokrý komín tiež reaguje so spalinami. Ale to nie je taky problem ako mokré palivo. No a tie zvyšné vety su platné aj pre starý komín.
ometlo
24.01.14,06:59
Na zakrytie flakov aj po dehtovaniu komína sú určené izolačné nátery. Prostriedok na izoláciu fľakov ****** je náter vyrobený na základe haseného vápna a špeciálnych prísad. Používa sa na blokovanie vo vode rýchlo a ľahko rozpustných látok na stenových alebo stropných povrchoch napr. nikotínové a dechtové škvrny, soli v škvrnách po zatečení, tanín a iné farbivá, menšie mastné škvrny a pod.
Účinne izoluje škvrny ako sú nikotínové a dechtové fľaky, soli v škvrnách po zatečení, tanín a iné farbivá, menšie mastné fľaky a pod. Ale to nebude jediný čo sa vyrába, nechcem tu robiť reklamu tomu čo som prave teraz vyguglil :-D . Chcelo by to riešiť komín aspoň chemicky. To, čomu sa hovorí dehet z mokrého dreva je podobný roztok ktorý vzniká pri pyrolize dreva (výroba dreveného uhlia - gugli) a je kyselej povahy...Sú na to prípravky - silne hásady!! napr. http://www.mahrlo.sk/BCG-Cistiace-prostriedky/ . Ak svojpomocne a lacno, vystriekať čerstvým vápenným mliekom z nehaseného vápna (hydroxid vápenaty). A dopriať ohňu dostatok vzduchu, lebo nedokonalé horenie je sprevádzane jedovatým CO bez zápachu a ten na rozdiel od CO2 nie je nedýchateľný ale je jedovatý!
fedo78
27.01.14,21:04
Na toto odporúčam dve veci:
1. Nedusiť kotol, využívať jeho výkon pokiaľ možno naplno. Ak dosiahneš v dome požadovanú teplotu radšej prestaň kúriť a po nejakom čase radšej zase zakúr. Mal by si tak dosiahnuť ušetrenie paliva a aj čistejší komín.

2. Používať na kúrenie suché drevo - aspoň dva roky staré.

A na záver ešte jedna dôležitá vec, ak máš starý murovaný komín: pri zakurovaní treba zo začiatku trochu kotlu "otvoriť" aby sa komín zohrial a získal tak správny ťah - je to dôležité aj preto, aby v studenom komíne nevznikal ten nežiaduci kondenzát.
Ferdosondo
28.01.14,04:53
Presne tak. Veľa ľudí si myslí, že keď dusí kotol, tak ušetrí. Prdľajs! Práve naopak, dostavia sa problémy o ktorých píše zadávateľ a v konečnom dôsledku spáli ešte viac dreva. Ale komu není shora dáno, v trafice nekoupí.