bijo
04.01.14,09:29
Dobrý deň,
Žijem v dome s mojou mamou (len my dvaja) a vlatníkom tejto nehnuteľnosti som len ja. V prípade keby sa stalo,že by som umrel skôr ako mama akým spôsobom zabezpečím aby moje deti ju v rámci dedičského konania z domu nevyhodili dožiť niekam do starobinca alebo nepýtali peniaze za svoje podiely atd.. Ako sa to dá ošetriť,že mama bude mať istotu, že môže v domčeku v kľude dožiť.

Ďakujem za odpoveď.
marjankaj
04.01.14,08:35
Ty máš deti? A nežijú s tebou?
buchač
04.01.14,08:37
Celkom jednoducho ...

Zriadením vecného bremena na doživotné užívacie právo nehnuteľnosti v prospech mamy ...

No zdanlivo jednoduché riešenie nemusí zostať bez komplikácií. Tou najčastejšou bývajú vzťahy v rodine a obavy, že sa dotknutá strana urazí - čiže deti .
Najlepšie by bolo aj to oznámenie o zamýšľanom kroku všetkých zúčastnených .

Ale na druhej strane mama by nemala iba tie práva , ale aj povinnosti ...napríklad znášať prípadné náklady na prevádzku domu a podobne ...
bijo
04.01.14,08:41
Ano presne tak.Sú už veľké a majú svoj život..Ale nie raz som počul a aj videl v tv,že v takýchto prípadoch idú aj najbližší bez chrbtovej kosti cez mŕtvoly.
bijo
04.01.14,09:16
Ďakujem za odpoveď..Ale ešte jedna otázočka.
Dalo by sa to poriešiť aj takým spôsobom,že by som mamu dopísal na list vlastníctva ???
arizona
04.01.14,09:25
ano, ak si vlastnik, mozes
Peggynka
04.01.14,09:33
Čo to znamená:dopísať mamu na list vlastníctva?Stane sa spolumajiteľkou?
Katy a R
04.01.14,09:41
tak "len dopísať" sa nedá .. ale napr darovať by mohol ;)
buchač
04.01.14,09:43
Dopísanie sa dá urobiť darovacou zmluvou ...
Zúčastnení sa proste nemôžu len tak jednoducho ( ústne ) dohodnúť na určitých podmienkach ohľadom nehnuteľnosti . To sa musí dať na papier a aj zaevidovať na Katastralnom úrade .

Tiež je to jednoduchá záležitosť ...na nete vzorov plno , akurát je potrebné dať si pozor na uvedenie všetkých a správnych údajov .
Peggynka
04.01.14,10:15
Preto som položila otázku;aby bolo jasné,že by sa musela stať spoluvlastníčkou.Ale zadávateľovi asi ide o iný spôsob zabezpečenia (vecné bremeno).Čudnú dobu žijeme,keď musíme takto rozmýšľať,aby sme ubránili svojich rodičov pred svojimi deťmi.Ale príklady z okolia sú dostatočnou výstrahou a oceňujem zadávateľov záujem.
Mária27
05.01.14,09:40
Ak by si prepísal dom na mamu, po nej by si dedil ty (ak nemáš viac súrodencov). Ak by si v prospech mamy zriadil závet na polovicu domu, pri dvoch dospelých deťoch by nemohli závet napadnúť, mohli by sa však dožadovať vyplatenia podielov.
Peggynka
05.01.14,11:34
Tomuto jazyku nerozumiem:závet nemôžu napadnúť,ale môžu sa dožadovať vyplatenia podielu...Uspeli by ?
Mária27
05.01.14,11:38
Závet by bol platný, lebo im ako dospelým by ponechal polovicu ich podielov. Ak by sa potom dožaldovali vyplatenia z domu (zrušenie spoluvlastníctva), mohli by mať úspech, lebo každý má právo užívať si svoj majetok, a to hneď.
korela
05.01.14,13:14
Poznám zapísanie vecného bremena - matky, dom je prepísaný na deti v častiach s tým, že matka má právo užívať nehnuteľnosť bezodplatne až do smrti. A výhradne sama. Bez jej súhlasu tam nemôže prísť bývať nikto.
Stretli ste sa s tým?
Mária27
05.01.14,14:55
Môže mať presne toľko práv k cudzej nehnuteľnosti, koľko sa dohodne - aj v takom znení. Ak užíva celú nehnuteľnosť, hovorí sa tomu "holé vlastníctvo".
Peggynka
05.01.14,18:41
Vďaka,čím ďalej,tým zaujímavejšie...