premiko
04.01.14,21:03
Zdravim poradakov,

prosim o radu, mam sa zucastnit dedicskeho konania kde nam notar vyrubil polatok cca 150 € na tri osoby, ide o to, ze som dodatocne zistil, ze rodicia prepisali rodinny dom na sestru, nahodou som to zistil na webkatasti po niekolkych rokoch, teraz su obaja rodicia mrtvi, nechapem ten poplatok, ak je dom na sestru, zaco mam platit ja? .. zaujima ma tiez ci malo byt nejake predvolanie i v pripade matky, alebo staci az po umrti druheho rodica? ... totalny laik ...
arizona
04.01.14,20:40
Za kazdeho zomreleho byva samostatne dedicske konanie.

Rodicia su uz niekolko rokov mrtvy a teraz ti dosiel sek na platbu? Nejako nejasne je to napisane
marjankaj
04.01.14,20:49
Kedy to prepísali? pred smrťou alebo po smrti. Na akom základe? Kúpnopredajná alebo darovacia zmluva? Alebo dedičské konanie?
premiko
04.01.14,20:52
matka zomrela dva roky pred otcom, konanie nebolo, preco?, ohladom seku, teraz mam ist na konanie po otcovi, na predvolacom liste bola tato suma
marjankaj
04.01.14,20:54
matka zomrela dva roky pred otcom, konanie nebolo, preco?, ohladom seku, teraz mam ist na konanie po otcovi, na predvolacom liste bola tato suma
Keď nebolo konanie, tak za čo máš platiť? Uviedli ti to v tom predvolaní?
Veď zavolaj alebo napíš notárovi.
premiko
04.01.14,20:54
Kedy to prepísali? pred smrťou alebo po smrti. Na akom základe? Kúpnopredajná alebo darovacia zmluva? Alebo dedičské konanie?

prepacte, som na nocnej, pisem ked mozem a rychlo, prepisali to este za svojho zivota v 2006 tom, to uz neriesim, ich pravo , co s tym ?, len sklamanie, ze mohli dat vediet, kym som drel okolo domu bol som dobry potom som uz nestal ani za to, aby dali vediet ,,,, ale to jena inu debatu ...

nechcel som ani na konanie ist, alehrozi mi pokutou
Peggynka
04.01.14,22:19
Tipujem na otcov účet v banke.Ak rodičia darovali nehnuteľnosť dcére a matka nemala účet v banke,nebolo čo prejednávať po jej smrti.Tých 150 € je asi poplatok za prejednanie dedičstva notárovi (vychádza sa z hodnoty dedičstva) a ešte by si mal zaplatiť súdny poplatok.
LukyKs
05.01.14,06:55
Daj sken predvolania a vyrúbenia
meha
05.01.14,07:13
Ak nebolo dedičské konanie po matke,buď v čase smrti už nevlastnila žiadny majetok,alebo bývalí pozostalí nenahlásili teba ako dediča.To čo prišlo platiť teraz je vypočítané ako určitá čiastka v pomere k hodnote dedičstva teraz. Platíte napr. za možné dedenie ornej pôdy a pod.Keď dôjdete k notárovi,tam to musí byť jasne uvedené-pasíva a aktíva po zosnulom presne vyčíslené v eurách.Ak vlastní sestra dom a je priama dedička,môžete požadovať zníženie terajšej hodnoty dedičstva o hodnotu domu.To môžeš ,nemusíš robiť. Ak prebehlo prvé dedičské konanie a nebol si predvolaný môžete ho dať obnoviť a uviesť nové skutočnosti,jedine,že by Ťa mama ako prvá zosnulá z rodičov vydedila alebo nechala závet.V Každom prípade musí existovať dokument-Osvedčenie o dedičstve .
Peggynka
05.01.14,18:46
Ak nebolo dedičské konanie po matke,buď v čase smrti už nevlastnila žiadny majetok,alebo bývalí pozostalí nenahlásili teba ako dediča.To čo prišlo platiť teraz je vypočítané ako určitá čiastka v pomere k hodnote dedičstva teraz. Platíte napr. za možné dedenie ornej pôdy a pod.Keď dôjdete k notárovi,tam to musí byť jasne uvedené-pasíva a aktíva po zosnulom presne vyčíslené v eurách.Ak vlastní sestra dom a je priama dedička,môžete požadovať zníženie terajšej hodnoty dedičstva o hodnotu domu.To môžeš ,nemusíš robiť. Ak prebehlo prvé dedičské konanie a nebol si predvolaný môžete ho dať obnoviť a uviesť nové skutočnosti,jedine,že by Ťa mama ako prvá zosnulá z rodičov vydedila alebo nechala závet.V Každom prípade musí existovať dokument-Osvedčenie o dedičstve .
Nemusí,keď nebolo čo prejednávať,nie?
Zisťovať dedičov nie je povinnosť notára?
meha
09.01.14,21:16
Nemusí,ak nevlastnila v čase smrti nič.Je to možno povinnosťou notára,no ten sa väčšinou spýta jedného,ktorého predvolajú na predbežné zisťovanie o majetku,dlhoch a pod. po zomrelom.
premiko
10.01.14,01:19
vdaka za odpovede, predvolanie sa tykalo este aktiv nehnutelnosti ohladom pozemkov, ak sa to pozemkami da nazvat :), od 1/12 po 140/206640 :D .... teraz snorim po katastri na nete a zistujem co je co a co vlastne s tym, ci sa na to nevybodnem, odrocil som to o mesiac aby som sa s tym vobec oboznamil,o tomto som nemal ani sajnu, sestra sa toho vzdala , tak je to medzi mnou a bratom... ohladom platenia, zatial nic, kedze sa to odrocilo ...
Bizzy
20.05.14,07:16
"Rodicia prepisali rodinny dom na sestru, nahodou som to zistil na webkatastri po niekolkych rokoch, teraz su obaja rodicia mrtvi" - Ak vlastní sestra dom a je priama dedička,môžete požadovať zníženie terajšej hodnoty dedičstva o hodnotu domu.To môžeš ,nemusíš robiť. .

Nie su tam nejake podmienky za ktorych by sa dedicstvo znizilo o hodnotu darovaneho domu? Ako ci nie je stanovene v akych pripadoch sa to moze vyuzit - ci to vzdy ked si niektory z dedicov zmysli tak tak moze urobit? Ked sa rodicia rozhodli jej to darovat tak asi to bolo ich rozhodnutie a nema to vcelku nic spolocne s dedicstvom - darovali lebo nechceli aby to bolo sucastou dedicstva... Ak by sa stalo ze vyska dedicstva je nizsia nez hodnota dmu a malo by byt o to znizene, moze sa stat ze bude treba pripadne doplacat?
Mária27
20.05.14,07:51
Nedopláca sa. Dá sa len dar započítať, ak je s čím.
Bizzy
20.05.14,07:55
A je nejaka moznost ze sa vobec nebude zapocitavat? Lebo v podstate ak sa niekto rozhodol pocas zivota nieco darovat, nechcel aby to islo do dedicskeho tym padom ak sa zapocita tak to urobil zbytocne.
Mária27
20.05.14,08:06
Ide len o potomkov, ktorých si splodil ty, alebo tvoj potomok. Plnoletým aspoň polovica zákonného nároku.

Občiansky zákonník
§ 484
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
§ 479
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.