leoška
04.01.14,22:12
Od 1.septembra 2013 som si z dôvodu neúspešného hľadania zamestnania, požiadala o predčasný starobný dôchodok. Poberám PSD vo výške 533 eura. Naskytla sa mi možnosť od 1. 2. 2014 sa zamestnať na zmluvu na dobu určitú cca na 2 roky. Približne práve taká doba mi chýba na dovŕšenie veku na starobný dôchodok.Jedná sa o zastupovanie počas materskej dovolenky. Neviem však či by som si prerušením PSD a nástupom na toto pracovné miesto, svoju finančnú situáciu i nasledujúci dôchodok nezhoršila, pretože ponúknutý plat je 570 eura hrubého a neviem či mám vôbec nárok na trinásty a štrnásty plat ,tak ako majú kmeňoví zamestnanci. Prosím poraďte mi.
Kvaka
04.01.14,21:23
Nezníži sa ti PSD, po skončení pracovného pomeru ti dôchodok prepočítajú a zvýšia ti ho za každých 30 dní nepoberania PSD o 0,5%, teda za dva roky o tých 12%.
LukyKs
05.01.14,07:16
Nezníži sa ti PSD, po skončení pracovného pomeru ti dôchodok prepočítajú a zvýšia ti ho za každých 30 dní nepoberania PSD o 0,5%, teda za dva roky o tých 12%.
Nezníži sa ti PSD = budeš ho mať nulový
budeš robiť a odvádzať do SP okolo 5% z hrubého = okolo 30 € mesačne
Ak tvoj plat bude taký ako píšeš , tak OMB ti zostane približne rovnaký
pri prepočítaní po skončení PP bude iná dochodková hodnota, ako bola, keď ti v auguste počítali dochodok cca 597 (a z neho PDS 533 )
Dochodková hodnota sa všelijak počíta , ale reálne rastie okolo 2 % ročne = vypočítajú ti dochodok cca 620 = o 23 € vyšší.

Sumárum :
- od 01/2014 do 09/2015 zaplatíš cca 630 €

- tie ti SP bude vracať po 23 € / mesiac = 27 mesiacov.

1, alternatíva
- 21 mesiacov budeš robiť (a odvádzať SP ) pričom príjem budeš mať ako teraz PSD
- o 4 roky odteraz (21+27 mesiacov) začneš byť evriplusová ( o 23 € / mesiac )

2, alternatíva
- 21 mesiacov berieš PSD
- potom ti dajú SD
- o 27 mesiacov sa alternatívne sumy vyrovnajú, ale medzitým :
- 4 roky si poležíš na gauči / poškrabkáš onéééé
- potom nebudeš mať