ceruzka11
05.01.14,08:56
Dobrý večer..mám problém..je to dosť zložité a potrebujem poradiť..dočítala som ,že ste najlepšia čo sa týka zákonov a radenia tu na porade.sk..z prvého manželstva máme syna ktorý zajtra dovrši 18 rokov..ja som už vydatá a mám dcerku...čiže sa jedná o syna ktorý bude od zajtra plnoletý a jeho otec s družkou teraz odomňa žiadajú platiť výživné..teda ani nie on ale oni dvaja..ale od súdu je to už skoro 14 rokov nežiadali nič a nepoznali ma doslova..ja som výživné neplatila,pretože sme sa dohodli pred rokmi,že som zbavená platiť výživné lebo som im nechala 3 izbový byt a komplet zariadený to máme samozrejme aj dokladované od právnika..ja chápem a viem,že on si môže žiadať odo mňa nejaké peniaze kedže navštevuje strednú školu ale aj to už prvý ročník skončil a zrazu sa ozvali,že chcú výživné..neviem či chápete aj mňa ale ja zarobízm ledva 300 eur a manžel tu nežije,ten mi len prispieva na byt..viete ono to pred rokmi bolo veľmi ťažké,tam boli vyhrážky od bývaleho manžela čo sa týkalo nášho syna a preto ho má on v opatere...viete mi niekto poradiť?
veronikasad
05.01.14,08:02
Syn bol po rozvode zverený do opatery otca. BSM ste mali vysporiadané (cestou súdu alebo dohodou) ?
Mila123
05.01.14,08:27
v rozvodovom konaní je aká výška určená súdom????
ceruzka11
05.01.14,08:42
mimo súdne cez advokátku kde ja som sa zriekla 3 izbového bytu plus všetkého zariadenia v ňom s tým že výživné som vôbec neplatila..čiže je tomu už 14 rokov..doteraz odomňa nepotrebovali nič ani ma nepoznali..a viem že je to nápad jeho družky..čiže máme to aj papierovo všetko vysporiadané..
ceruzka11
05.01.14,08:43
v rozvodovom konaní to bolo ešte 100 sk tuším to si nepamätám a potom bolo BSM kde som sa ja zriekla aj bytu aj komplet celého zariadenia..a tomu je už 14 rokov a čiže s tým že je to podchytené,že výživné som vôbec neplatila..viem že toto je nápad len jeho družky..viete 14 rokov ma nepoznali a nežiadali odomňa nič..
veronikasad
05.01.14,08:46
Nie som právnik, ale nie som si istá, či sa dá započítavať majetok z BSM s nárokom na výživné. Dieťa je teraz plnoleté, ak podá na súd žiadosť o výživné, o jeho nárokoch rozhodne súd.
ceruzka11
05.01.14,08:48
samozrejme,že to všetko viem a aj chápem ale tiež sa na súde vraj berie aj posledný rozsudok..ale tiež si nemôžu nárokovať s tým že si práve zmysleli,že treba od nej žmýkať..ked doteraz bolo ticho 14 rokov a tiež tam musí byť adekvátny dôvod prečo ho žiada..ale žiadajú ho oni dvaja čiže nie plnoletý syn..chápete ma?
Mila123
05.01.14,08:50
ak je určené právoplatným rozhodnutím súdu výška výživného, podľa môjho názoru, si porušila zákon, neplatíš výživné.....(pozor na TČ neplatenie vyživovacej povinnosti-výživného)
stačí ak syn podá návrh na súd a bude žiadať vyššie výživné aj spätne, 3 roky dozadu......
s tvrdenie o družke tvojho bývalého manžela ti nepomôže (ako dlho žije so súčasnou družkou tvoj ex?)
ceruzka11
05.01.14,09:01
ale nie ja som ho neplatila pretože to bolo dohodnuté právnikom čiže mimosúdne vsporiadanie majetku..kedže im som nechala byt plus zariadenie..máme to aj papierovo vysporiadané..to vgtedy chcel on..čiže je to aj na papieri oroginál,že sa zriekam bytu a zariadenia s tým,že výživné si nárokovať nemôže..žijú spolu už roky neviem koľko..
ceruzka11
05.01.14,09:03
čiže je to podchytené a právoplatné to že som neplatila výživné..nieje to že som platiť nechcela..v tom je rozdiel
ceruzka11
05.01.14,09:04
žije s družkou roky a majú už spolu syna asi 3 rojročného a ona má z prvého manželstav ešte dve deti..a ja mám dcerku má 7 rokov..
Mila123
05.01.14,09:06
prelistuj si zákon o rodine,,,,,
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36
Mila123
05.01.14,09:10
určite sa mýlim, ale z tvojich otázok a odpovedí mi vychádza že........
1/ nemáš rada syna, žiaden styk so synom, nezáujem???
2/ neznášaš družku tvojho ex
3/ nežiješ iba z tých 300 €/ mesačne, nedá sa.......
ceruzka11
05.01.14,09:11
áno už neraz som to čítala.myslím,že niečo určite existuje..ako som písala má nárok odo mňa žiadať..samozrejme všetko chápem..chodí už rok na strednú a nič a zrazu má 18 rokov a chcú žiadať všetko..čiže nie on samotný ktorý má na to nárok ale oni dvaja..niečo musí existovať
ceruzka11
05.01.14,09:13
nie to tak vôbec nieje..on sem normálne chodí..čiže sa mu snažím aj dávať..či ju neznášam?to tvrdiť nemôžem nestýkam sa s nimi a mám svoj život..a nezarobím veru 300 eur ..tak je to
ceruzka11
05.01.14,09:14
myslím to tak že nezarobím ani 300 eur ..to je to
Mila123
05.01.14,09:15
tak mesačne dostaneš okolo 27 € povinnosť platenia výživného, t.j. 30% životného minima
ceruzka11
05.01.14,09:19
to viem to som si vyrátala..lenže mňa najviac štve na tom to,že oni manželia niesú,..a ja sa nemôžem dohodnúť sama s ex manželom a synom..ale všetko chce vybavovať ona..čiže ked niečo furt mi volá len ona..vôbec nie môj ex manžel..zas si to nevysvetlite inak..nedá ho ani k telefonu..a takú dohodu ja akceptovať nebudem...
ceruzka11
05.01.14,09:21
a to chodí len na strednú čo potom ak pôjde na vysokú školu na ktorú oni nemajú a ani ja ..je v tom len zákernosť
Mária27
05.01.14,09:34
Výživné sa musí platiť pravidelne mesačne (§ 76 zákona o rodine č. 36/2005). Započítanie vzájomných pohľadávok s pohľadávkou na výživné pre maloletého nie je možné ani po dohode. Výživné máš zrejme určené súdom.

Tzv. tezaurácia výživného v čase rozvodu v zákone o rodine ešte nebola ( súd môže zaviazať povinného rodiča na zloženie finančnej čiastky na splatné výživné pre maloleté dieťa v budúcnosti). Preto žiadaj od právnika vysvetlenie, ako je to možné, že si bola zbavená povinnosti platiť výživné.

Právo na výživné sa nepremlčuje, jednotlivé dávky sa však premlčujú - po rozhodnutí súdu je však premlčacia doba až 10 rokov.

Nepíšeš, akú výšku výživného máš určenú. Môžeš skúsiť požiadať o zmenu rozsudku - zníženie výživného.
Ak by však syn po strednej škole bol nejaký čas schopný sám sa živiť, žiadaj o zrušenie výživného. Potom (napr. v prípade štúdia) by si už musel žiadať výživné syn ako dospelá osoba sám.
Mila123
05.01.14,09:35
Bože môj........stratila som reč!!!!!!!
ja sa kontrolujem, aby som ti slovom neublížila......
ale to či ja budem mať do hrnca, nepozerám.....
pretože mi nemôže byť jedno, či moja krv má dobrý základ do života, tým , že či pôjde do školy alebo na UPSVaR (zvyčajne).!!!!!!!
existuje možnosť požiadať o sociálne štipendium, o pôžičku, letnú brigádu......ale aby som to podmieňovala štúdium, že ja nemám peniaze?
alebo máš pocit, že z Tvojich 27 € /mesačne vyžije na VŠ?
iba pre príklad uvádzam, že mám 2 VŠ, ktorým mesačne prispievam cca 250€, je pravda, že si aj ušetria, neminú všetky € a ich otec im prispieva smiešnych 25 €, ani 1 €/ deň......nemám slov
Mila123
05.01.14,09:36
100 Sk
ceruzka11
05.01.14,09:42
ja som výživné neplatila,pretože bolo vysporiadanie BSM právnikom advokátom po vzájomnej dohode,ktorú vyslovene chcel on sám,čiže som sa zriekla bytu ako chcel a celého zariadenia s tým že výživné platiť nebudem a že si ani nemôže nárokovať na výživné..to chcel on a máme to aj papierovo vysporiadané
ceruzka11
05.01.14,09:43
premlčacia doba je 10 rokov a toto je už staré asi 14 alebo dokonca 15 rokov
ceruzka11
05.01.14,09:47
nikto nechce nikoho ukrátiť ..len neviete celú pravdu ako to bolo aj ked sme sa rozvádzali..boli tam z jeho strany vyhrážky a či som chcela alebo nechcela musela som sa syna vzdať..neprežili ste to čo som prežila ja..chlapec ku mne chodí a snažím sa mu dať všetko čo je v mojich silách,zle to chápete..toto je len čisté vydieranie jeho družky,vôbec som od neho nepočula že chce výživné odomňa ale iba od nej..nedá mi k telefonu ani ex manžela aby sme sa dohodli..neviem ako by som to tu presne opísala..13 rokov ma nepoznali doslova a zrazu žiadajú peniaze..
Mária27
05.01.14,11:24
Zaviazal ťa súd platiť výživné? Ak áno, mala si povinnosť platiť. Vyporiadanie BSM by s tým nemalo nič spoločné.
Výživné sa premlčuje po mesiciacoch, teda 10 rokov dozadu (odkedy by požiadal súd na výkon rozhodnutia) nie je premlčané, len tie 4-5 rokov.
Mária27
05.01.14,11:26
aha, ostatné komentáre som si nevšimla, len tie dva, čo sa zobrazujú
ceruzka11
05.01.14,11:32
chápete to bolo dohodnuté medzi nami a cez advokáta..že ja som výživné neplatila a on si ho nežiadal..tak to chcel on otec dieťaťa..s tým že som mu nechala 3 izbový byt a zariadenie a ja som vlastne nemala nič..začínala som od nuly..on to tak chcel a chcel to mať aj podchytené od advokáta..čiže to vysporiadané máme..
alaya1
05.01.14,11:54
Ceruzka- Maria ti vysvetluje, ze vyzivne a BSM nema spolu nic spolocne, ze ten pravnik - advokat sa zavadzal. / nehovoril ti pravdu/.
V rozsudku sudu o rozvode musis mat napisane, aka vyska vyzivneho je stanovena a toto moze zrusit len sud, nie nejaky pravnik- advokat.
Mária27
05.01.14,11:56
tej vašej dohode sa hovorí započítanie pohľadávok, čo nie je pri maloletom dieťati zo zákona prípustné. Pozri § 76:
(2) Proti pohľadávkam na výživné je započítanie vzájomných pohľadávok prípustné len dohodou. Ak ide o výživné pre maloleté deti, započítanie nie je možné.
misoft
05.01.14,13:04
Syn od zajtra je plnoletý - teda už otec a jeho "družka" (ktorá nemá žiadny nárok! si môžu pískať. Žiadosť o výživné na dieťa (plnoleté) si podá samotné dieťa. Otec v tomto prípade vypadáva z hry!
ceruzka11
05.01.14,18:12
dakujem...
ceruzka11
05.01.14,18:14
my to máme overené notárom právnikom advokátom..čiže je to právoplatné..už som sa na to pýtala
Mária27
05.01.14,18:53
Ak je výživné súdom priznané, nemusí znovu žiadať syn sám.
misoft
05.01.14,23:53
Myslené takto - doteraz nebolo, ocinko sa "spamätal" a zaňuchal prachy - tak žiada. Má smolu - synátor ich dostane - pekne do ručky.....:D
Mária27
06.01.14,09:07
Pozor! Pokiaľ sa nezmení rozsudok, musí posielať otcovi, aj keby dávala aj synovi.
ceruzka11
06.01.14,09:43
mám tu dokument v ktorom je to jasné napísané,že si výživné žiadať nemôže a to ani súdnou cestou..a ak tak urobí zaniká mu právo na majetok a v tom prípade mňa musí vyplatiť z bytu..
veronikasad
06.01.14,09:59
Ceruzka11, Maria 27 je právnička, keď nechceš akceptovať jej bezplatné rady, nájdi si súkromného právnika
alaya1
06.01.14,10:19
Dokument je siroky pojem- Smerodatne je rozhodnutie sudu. Veromika ma pravdu, odmietas rady pravnika zadarmo, zaplat si advokata.
ceruzka11
06.01.14,12:47
ja sa tu normálne pýtam a radím..odkiaľ mám vedieť,že Mária27 je právnička?len sa pýtam a a chcem sa poradiť...a je to možné sa poradiť s Mária27 aj mimo tohto tu?kedže je právnička viac by som jej o tom napísala a poradila sa..
alaya1
06.01.14,16:30
Tu sa radi zadarmo a verejne, aby to posluzilo aj inym s podobnym problemom. Ak chces sukromnu radu, navstiv advokatske kancelarie.
ceruzka11
06.01.14,17:45
dakujem za každé poradenie..ja si to vážim..aj rozdielne názory na to to tu asi funguje..naozaj veľmi dakujem..