Šišovský Michal
05.01.14,11:43
Dobrý deň,
Od začiatku do konca roku 2013 si prenajímam motorové vozidlo od rodinného príslušníka. Ten bol do 1.5.2013 živnostníkom, no následne svoju živnosť zrušil a začal pracovať na TPP v Rakúsku.

Ako si bude tento príslušník účtovať, resp. ako prizná tieto príjmy? Stačí ak vypracuje jedno daňové priznanie, kde zahrnie živnosť i tento príjem?

Ďakujem za odpoveď
Tweety
05.01.14,10:45
ÁNo, stačí jedno DP.
marjankaj
05.01.14,11:27
Prenájom auta patrí medzi živnosti. Teda ten rodinný príslušník podniká bez živnostenského oprávnenia. A porušuje tým živnostenský zákon a aj trestný zákon.
Šišovský Michal
05.01.14,11:34
Takže je potrebné potom vypracovať zmluvu, kedy mi bolo auto prenajímané len do 1.5.2013. Tým pádom si ja nebudem môcť započítať PHM a ani výdavky na prenájom automobilu po 1.5.2013 a rodinný príslušník si to nebude evidovať ako príjem. Dobre tomu rozumiem?
marjankaj
05.01.14,11:38
Živnostenské oprávnenie na prenájom motorových vozidiel si ťažko vybaví od 1.1.2013.
Šišovský Michal
05.01.14,11:42
To je pravda. Ale nepočul som o tom, že to musí byť v predmete podnikania, keď to ani predmetom podnikania tej osoby nebolo. Je to zaujímavé prinajmenšom.
marjankaj
05.01.14,12:09
Neznalosť zákona neospravedlňuje.

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.

§ 64
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 3319 eur.
Šišovský Michal
05.01.14,12:14
Takže inými slovami 0 bodov. O tom by asi malo vedieť viaceroho ľudí, lebo čo som si prechádzal fóra nikde sa o tom nepísalo.
Šišovský Michal
05.01.14,12:24
Je potom aspoň možné spísať zmluvu tak, že prenájom automobilu nebol spoplatnený (oželiem tie peniaze za prenájom) , pričom budem využívať toto auto na podnikanie takže si budem môcť zarátať PHM, opravy, veci ... ktoré boli vykonané?

Celkom tomu stále nerozumiem. Týka sa to, čo ste písali súkromného vozidla, ktoré nie je zaradené v podnikaní? Čiže si nemôžem prenajať auto od FO (súkromnej osoby), ktorá nemá živnosť a predmet podnikania prenájom vozidiel.
marjankaj
05.01.14,15:14
Veď si prečítaj živnostenský zákon, keď chceš podnikať.
Jeden autoservis požičiaval auto zákazníkom, počas opravy a zaplatil pokutu. A musel si doplniť živnostenské oprávnenie.

Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Šišovský Michal
05.01.14,16:24
Druhá strana mince je, že automobil nebol prenajímaný každý mesiac a na rovnaké obdobie. Nehovoríme tak potom o príležitostnom prenájme automobilu?
marjankaj
05.01.14,18:38
Toto si vydiskutuj so živnostenským úradom. Aj ten autoservis neprenajímal to auto jaždý mesiac. Iba ak to niekto potreboval. Tiež iba príležitostne.