snowden
05.01.14,12:06
Ahojte,
Chcem ukončiť živnosť, teraz začiatkom roka a chcem predať auto, čo som využíval. Budú sa peniaze z predaja rátať ako zisk z ktorého musím zaplatiť daň ? Takisto budem mať v tomto roku, po ukončení živnosti, uhradené ešte dve faktúry. Bude to spolu s peniazmi z predaja auta príjem, ktorý budem musieť zdaniť ?

Dík za odpovede.

Vlado.
Tweety
05.01.14,12:10
ÁNo, bude to tvoj zdaniteľný príjem.
veronikasad
05.01.14,12:17
Predávať ho budeš za trvania živnosti, alebo po skončení ? Odkedy si mal auto v obch.majetku, má ešte nejakú zostatkovú cenu ?
snowden
05.01.14,14:19
predávať ho budem po skončení živnosti, v majetku som ho mal od septembra 2010, nákupná cena 7500€, 3 roky som ho odpisoval. Potreboval by som poradiť, ako minimalizovať daň z predaja toho auta, keďže som bez práce a každý výdavok je momentálne nežiadúci :-/ ...a môžem si uplatňovať výdavky na to auto, aj keď už nebudem mať živnosť, ale budem stále majiteľom ? Ď.
veronikasad
05.01.14,14:27
Nepredávaj ho drahšie ako je daňová zostatková cena
snowden
05.01.14,15:03
ok...ale ja ho chcem predať drahšie, trhovú hodnotu má..ako na to ? ...nie je možné ho predať súkromnej osobe za daňovú zostatkovú cenu a tá ho potom predá za trhovú cenu...? vzniká potom tej súkromnej osobe daňová povinnosť, kedže to auto predá so ziskom ?
mondes
05.01.14,15:21
A kvôli čomu si chceš uplatňovať výdavky na auto, ak už nemáš živnosť? Veď výdavky sa uplatńujú kvôli zniženiu základu dane, t.j. kvôli tomu, aby si platil čo najnižšiu daň. A áno, ak predáš auto do 5 rokov od ukončenia živnosti, musíš zaplatiť daň z príjmu z ceny, ktorú si zaňho dostal.
A aj tie dve faktúry, ktoré vystavíš po ukončení živnosti musíš započítať do príjmu.
marjankaj
05.01.14,15:55
Pozri §8/5c
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
snowden
05.01.14,15:59
no ok...a nejaká rada ako auto predať za trhovú cenu tak, aby vznikla čo najmänšia daňová povinnosť ??? ...a tým pádom nemám ani ako znížiť základ dane na tých dvoch faktúrach ? ...keďže sú splatné po ukončení živnosti ?
KEJKA
05.01.14,16:01
to je čistá špekulácia, ved výdavky na dosiahnutie toho príjmu si už isto mal..............tak treba priznať aj príjem.
mondes
05.01.14,16:07
No to je mi jasné, to by si uplatnil v prípade, ak by previedol auto z obch. majetku na súkr. osobu, ale živnosť by bežala ďalej. Lenže ak on ukončí živnosť, tak kvôli čomu si ako súkr. osoba má uplatňovať výdavky?
snowden
05.01.14,16:15
samozrejme, že je to špekulácia...chcem poznať všetky svoje možnosti, pretože sa mi nepáči možnosť, že budem niekoľko mesiacov bez príjmu, možno celý rok a na konci roka budem musieť zaplatiť daň niekoľko stoviek...a možno pár tisíc,,
marjankaj
05.01.14,16:20
A podľa akého paragrafu bude zdaňovať ten príjem z predaja auta?
marjankaj
05.01.14,16:24
V zákone o dani z príjmov je to dostatočne napísané.
snowden
05.01.14,16:54
tak mi to povedzte niekto po lopate...bolo by výhodnejšie zrušiť živnosť, všetko predať, na konci roka podať daňové a zaplatiť daň, alebo by bolo výhodnejšie živnosť podržať, platiť ďalej sociálku, ale uplatniť si ešte nejaké výdavky za tento rok a auto trebárs previesť na súkromnú osobu...?? ...a ako je to vlastne s tým prevodom auta na súkromnú osobu počas trvania živnosti ? môže ho ona potom predať za trhovú cenu bez toho, aby jej vznikla daňová povinnosť ?
veronikasad
05.01.14,17:11
Aby si si mohol uplatniť ročný daňový odpis, musí byť auto v majetku k 31.12. kal. roka. Pre teba bude výhodnejšie auto predať za trvania živnosti, napr. v januári 2014 a po predaji ukončiť živnosť, aby príjem z predaja bol zahrnutý do § 6.

Ak ho predáš po ukončení živnosti, bude to príjem z § 8 (rovnako znížený o daňovú ZC) ale celý základ dane vstupuje do VZ pre odvody do zdr.poisťovne.
Ak do konca roku 2015 nebudeš v živnosti pokračovať, pri predaji počas živnosti zaplatíš podstatne nižší odvod do ZP a výšku preddavkov v nasl. období ti to neovplyvní.
KEJKA
05.01.14,17:12
vždy auto budeš musieť dodaniť - tých 5 rokov nepustí.
snowden
05.01.14,17:22
a ako je to s cestnou daňou, teraz do konca januára ? Keď auto do konca januára predám...a keď ho predám trebárs až vo februári ??
veronikasad
05.01.14,17:32
Do konca januára zaplatíš daň z mot.vozidiel za rok 2013 spolu s podaní DP k dani z MV. Auto odhlás, spätne k 1.1.2014 že ho nebudeš využívať na podnikanie a za rok 2014 už nebudeš podávať DP k DzMV, ani žiadnu daň platiť. DzMV za rok 2013 bude daňovým výdavkom roku 2014.
snowden
05.01.14,17:33
Ď.
veronikasad
05.01.14,17:36
Ten dátum odhlásenia bude lepší k 31.12.2013.
marjankaj
05.01.14,19:52
No môžeš ho podpáliť. Potom trhová cena klesne, a pri predaji nebudeš musieť platiť žiadnu daň.:eek:
Ak ti ide hlavne o toto.
marjankaj
06.01.14,00:07
Mondes, predsa aby si znížil základ dane. Presne podľa zákona.
snowden
06.01.14,11:18
a čo tak spraviť zmluvu na 1500€ trebárs s bratom, normálne ho na neho prepísať a on ho potom ako súkromná osoba predá za 5000€, tie pôjdu mne do vačku, brat dostane flašu slivovice a štát dostane...vieš čo... :eek: ???
veronikasad
06.01.14,16:15
Takéto rady dostaneš v krčme pri pive. Odpovede na Porade nenavádzajú na porušenie zákonov ...
snowden
06.01.14,16:38
aha, takže sa to dá...a porušením by bolo auto predať a daň nezaplatiť...toto je len efektívne využitie zákona, bez jeho porušenia,, ja sa len snažím pomôcť si, ako sa dá. mne peniaze zadarmo nedá nikto, tak prečo by som ich mal rozdávať ja,, za auto som zaplatil, navrážal do neho prachy, teraz ho predám pod cenu a ešte z neho niekomu odovzdám 20 %...logické sa mi to nezdá. Porada by práveže mala poskytovať aj takéto rady.