katarinapol
05.01.14,14:00
Dobrý deň,

rada by som sa informovala nanasledovné: v práci plánujem dať výpoveď. Otázka čislo 1 je: v práci som necelé dva roky, ako dať výpoveď, aby som mala istotu, že si ma tam ešte mesiac podržia a nepovedia, môžeš odísť ihneď? Mala by som sa s nardiadenou najprv porozprávať? Otázka číslo 2: Keď som zamestnaná od 01.02.2012 a plánujem ukončiť pracovný pomer najskôr k 01.02.2014 vzníká mi nárok na podporu v nezamestnanosti? Započítava sa do 730 dní /odpracovaných, aby vznikol nárok/ aj PN, alebo PN sa nezapočítava do počtu odpracovaných dní?
Otázka č. 3: Je možné byť PN po ukončení TPP, kým vydá sociálna poistovňa rozhodnutie o priznaní dávky v nezamestnanosti, alebo keď je človek PN sa procesy zastavujú a čaká sa na ukončenie PN?

Ďakujem
veronikasad
05.01.14,13:17
Pozri § 62 odst. 6 ZP


(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace je najmenej dva mesiace,.

Čo to v praxi znamená ?
Ak výpoveď doručíš osobne (dáš si potvrdiť kopiu) alebo pošleš písomne (doporučene s doručenkou) a zamestnávatel ju prevezme do konca januára 2014, výpovedná doba ti začne plynúť od 1.2.2014 a skončí po dvoch mesiacoch, t.j. 31.3.2014 a týmto dňom aj tvoj pracovný pomer.
Ak chceš pracovný pomer skončiť k 31.1.2014, musíš sa so zamestnávatelom dohodnúť na ukončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP - s čím zamestnávatel nemusí súhlasiť.

Do 730 dní poistenia v nezamestnanosti sa započítava aj doba PN-ky, ak počas nej pracovný pomer trvá. Pre výpočet dávky v nezamestnanosti je toto obdobie vylučitelná doba.

Ak PN vznikne skôr ako sa zaeviduješ na UP, na UP ťa počas tohto obdobia nezaevidujú. Keď vznikne v ochrannej dobe (7 kal. dní od skončenia prac.pomeru) a dovtedy sa stihneš zaevidovať, počas tohto obdobia nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. SP vydá rozhodnutie o nároku na dávku až po predložení rozhodnutia UPSVaR o zaradení do evidencie. Či čaká na ukončenie PN-ky, neviem. Ak by aj nečakala, dávku v nez. dostaneš len za obdobie do začiatku PN-ky.
katarinapol
06.01.14,10:40
Pri poslednm bode odpovede ma zaujímalo skor to, že: ja by som bola PN/ najprv sa zaevidujem na urade prace, potom budem PN-stale stiham v ramci ochrannej doby/ medzitym vyda urad prace rozhodnute o evidencii a rozpošlem zamestnavateľovi papiere pre potvrdenie pre socialnu poistovnu. Socialna poistovna mi prizna davku-samozrejme, že mi ju nevyplatí za obdobie kedy som bola PN-to je mi jasné, ale až po ukončení PN..Je to tak?
veronikasad
06.01.14,10:46
Na rozposlanie tlačív Potvrdenia o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti (ak si mala viac zamestnávatelov), nemusíš čakať do vydania rozhodnutia. Ak tlačivá nemajú vo firmách z mzdového SW, môžeš si ich vytlačiť na stránke www.socpoist.sk. Nemám osobnú skúsenosť s takouto situáciou, osobne si myslím že vydanie rozhodnutia o výške dávky v nezamestnanosti neovplyvní skutočnosť, že uchádzač o zamestnanie je Pn (ak boli predložené všetky potrebné doklady)