lenka397
24.03.06,07:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak zamestnanec nemá odpracovaný celý rok, má nárok v ročnom zúčtovaní na celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- Sk alebo len na pomernú čiastku? To isté pri Potvrdení o zúčtovaných a vyplatených príjmoch. Tu je pri znížení dane na daňovníka kolónka mesiace/suma.
A ešte jedna vec, ak vyjdu zamestnancovi nulové preddavky ale dosiahol mzdu vo výške polovice min. mzdy, má nárok na daňový bonus? Zaplatí mu ich zamestnávateľ zo svojich prostriedkov a následne požiada DÚ o ich preplatenie? Ak áno, žiada o preplatenie každý mesiac, za viac mesiacov alebo len raz ročne? Ďakujem.
Dada
24.03.06,06:50
Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- Sk
Tweety
24.03.06,06:51
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak zamestnanec nemá odpracovaný celý rok, má nárok v ročnom zúčtovaní na celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- Sk alebo len na pomernú čiastku? To isté pri Potvrdení o zúčtovaných a vyplatených príjmoch. Tu je pri znížení dane na daňovníka kolónka mesiace/suma.
A ešte jedna vec, ak vyjdu zamestnancovi nulové preddavky ale dosiahol mzdu vo výške polovice min. mzdy, má nárok na daňový bonus? Zaplatí mu ich zamestnávateľ zo svojich prostriedkov a následne požiada DÚ o ich preplatenie? Ak áno, žiada o preplatenie každý mesiac, za viac mesiacov alebo len raz ročne? Ďakujem.
1. Má nárok na celú nezdaniť. časť.
2. áno.
3.ak nežiadal mesačne, požiada dodatočne pri RZD.
Zita4
24.03.06,06:53
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak zamestnanec nemá odpracovaný celý rok, má nárok v ročnom zúčtovaní na celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- Sk alebo len na pomernú čiastku? To isté pri Potvrdení o zúčtovaných a vyplatených príjmoch. Tu je pri znížení dane na daňovníka kolónka mesiace/suma.
A ešte jedna vec, ak vyjdu zamestnancovi nulové preddavky ale dosiahol mzdu vo výške polovice min. mzdy, má nárok na daňový bonus? Zaplatí mu ich zamestnávateľ zo svojich prostriedkov a následne požiada DÚ o ich preplatenie? Ak áno, žiada o preplatenie každý mesiac, za viac mesiacov alebo len raz ročne? Ďakujem.
Ak zamestnanec nepoberá k 1.1. 2005 starobný alebo výsluhový dôchodok, má nárok na celú nezdaniteľnú časť.
Na potvrdení môžeš uviesť len sumu, ktorú si za tie mesiace uplatnil.
Ak dosiahol polovicu min. mzdy, má nárok na daňový bonus za celý rok. Zaplatí mu ich zamestnávateľ a naraz požiada DÚ o vrátenie vyplatenej čiastky (ak si to nemôže vykompenzovať z preddavkov v tomto roku).
jankasm
24.03.06,06:55
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak zamestnanec nemá odpracovaný celý rok, má nárok v ročnom zúčtovaní na celú nezdaniteľnú čiastku 87.936,- Sk alebo len na pomernú čiastku? To isté pri Potvrdení o zúčtovaných a vyplatených príjmoch. Tu je pri znížení dane na daňovníka kolónka mesiace/suma.
A ešte jedna vec, ak vyjdu zamestnancovi nulové preddavky ale dosiahol mzdu vo výške polovice min. mzdy, má nárok na daňový bonus? Zaplatí mu ich zamestnávateľ zo svojich prostriedkov a následne požiada DÚ o ich preplatenie? Ak áno, žiada o preplatenie každý mesiac, za viac mesiacov alebo len raz ročne? Ďakujem.

Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Pri Potvrdení o zúčtovaných a vyplatených príjmoch mu do kolonky mesiace/suma, napíšeš počet mesiacov, za ktoré si mu mesačne uplatnila nezd. čiastku/v akej sume.
Áno má nárok na daňový bonus, bez ohľadu na to či mu vyšli preddavky alebo nei. Myslím že sa dá požiadať DÚ o vyplatenie daňového bonusu aj naraz za viac mesiacov, možno za 3, ale neviem presne, môžeš si to zistiť na svojom DÚ.
lenka397
24.03.06,07:08
ďakujem všetkým veľmi pekne. Ešte k tomu daňovému bonusu. Zamestnanec za celý rok mal sumu miezd nižšiu ako polovica min. mzdy. Ale v niektorých mesiacoch bola mzda vyššia. Tak len za tie si uplatňuje daňový bonus.
Zita4
24.03.06,07:10
ďakujem všetkým veľmi pekne. Ešte k tomu daňovému bonusu. Zamestnanec za celý rok mal sumu miezd nižšiu ako polovica min. mzdy. Ale v niektorých mesiacoch bola mzda vyššia. Tak len za tie si uplatňuje daňový bonus.
V tých mesiacoch, keď dosiahol mzdu potrebnú na priznanie DB a bol mu aj vyplatený, nárok nezaniká. Po skončení daňového obdobia si však nemôže nárokovať na vyplatenie DB za tieto mesiace. (§ 33 Zákona o dani z príjmov).
lenka397
24.03.06,07:14
A čo ak mu ich vyplatí zamestnávateľ z vlastných zdrojov trebárs v prvých mesiacoch roka, ale za celý rok nedosiahne potrebnú mzdu, zamestnávateľ peniaze od DÚ už žiadať nemôže? Dobre tomu rozumiem?
Zita4
24.03.06,07:17
A čo ak mu ich vyplatí zamestnávateľ z vlastných zdrojov trebárs v prvých mesiacoch roka, ale za celý rok nedosiahne potrebnú mzdu, zamestnávateľ peniaze od DÚ už žiadať nemôže? Dobre tomu rozumiem?
Nerozumiem, veď v tých prvých mesiacoch to vyplatí a vykompenzuje si to s preddavkami alebo hneď požiada o vrátenie prostriedkov z DÚ.
lenka397
24.03.06,07:21
Preddavky sú nulové. A to bola čať mojej otázky v príspevku, ako často žiada od DÚ preplatenie DB. Ak to robí za každý mesiac, DÚ ich vráti, to mi je jasné. Ale keď to nerobí každý mesiac, len pri ročnom zúčtovaní, a vtedy už vie, že mzda je nepostačujúca ale on ich priebežne vyplácal z vlastných prostriedkov, DÚ ich už nepreplatí? To je len hypotetický príklad, len to chcem pochopiť. ďakujem.
jankasm
24.03.06,07:27
Ja si myslím, že vyplatí, pokiaľ mu v tých mesiacoch vznikol nárok a bol mu daňový bonus vyplatený. Len treba požiadať DÚ.
lenka397
24.03.06,07:56
Ďakujem Vám, pomohli ste mi. Pekný deň ešte.
Andrea_Z
28.03.06,07:09
ja mám tiež podobný prípad.
Zamestnankyňa nastúpila v 12/2005 dovtedy poberala materské. Je materské jej zdaniteľným príjmom za rok 2005?
Ak by si na ňu uplatňoval manžel odpočitateľnú položku tak je, že? Inak asi nie? Môže ,mi prosím niekto poradiť?
ĎAKUJEM
Tweety
28.03.06,07:12
ja mám tiež podobný prípad.
Zamestnankyňa nastúpila v 12/2005 dovtedy poberala materské. Je materské jej zdaniteľným príjmom za rok 2005?
Ak by si na ňu uplatňoval manžel odpočitateľnú položku tak je, že? Inak asi nie? Môže ,mi prosím niekto poradiť?
ĎAKUJEM1. Nie je.2. Do nároku na odpočet na manželku sa príjem z MD započítava.
Andrea_Z
28.03.06,07:16
ĎAKUJEM veľmi pekne
silvia
15.01.07,10:47
Prosím o radu: zamestnanec má podpísané vyhlásenie a uplatňuje si daň.bonus na tri deti.
K 12.1.2007 dal výpoveď, takže za 1/2007 bude mať hrubú mzdu cca 4.500,- Sk. Môžem mu uplatniť nezdaniteľnú časť aj daň.bonus?
ďakujem
Zita4
15.01.07,12:43
Prosím o radu: zamestnanec má podpísané vyhlásenie a uplatňuje si daň.bonus na tri deti.
K 12.1.2007 dal výpoveď, takže za 1/2007 bude mať hrubú mzdu cca 4.500,- Sk. Môžem mu uplatniť nezdaniteľnú časť aj daň.bonus?
ďakujem
Keď si to požiada v daňovom vyhlásení na tento rok, tak áno. 4500 Sk je viac ako polovica minimálnej mzdy. :)
silvia
16.01.07,07:10
ďakujem za radu, nebola som si istá.
Janette
16.01.07,08:39
Aká je ročná suma pre daňový bonus na jedno dieťa pre podnikateľa v daňovom priznaní za celý rok 2006? Ďakujem
evina
16.01.07,08:42
Aká je ročná suma pre daňový bonus na jedno dieťa pre podnikateľa v daňovom priznaní za celý rok 2006? Ďakujem

6 480 SK, t.j. mesačne á 540,- SK
janyj
16.01.07,12:12
rok 2006
daňový bonus 6480/12x540/
nezd.čiastka 90 816/12x7568/