Milalud
24.03.06,08:54
Spolocnost XY vznikla danova povinnost za rok 05 vo vyske 350tis. Preddavky na rok 06 platene Q vychadzaju 87,5tis.Lenze spolocnost evidentne nebude mat ani fin.zdroje na uhradu preddavkovej dane na rok 2006(90% zmluv sa viazalo na rok 2005).Na DU ma informovali,ze mozeme napisat ziadost. Ma niekto skusenost s takymto pripadom a ako postupuje DU voci takymto ziadostiam?Dakujem
Dada
24.03.06,07:56
Napíšeš si žiadosť o stanovenie preddavkov inak. Od nás chceli priložiť aj aktuálnu súvahu a výkaz ziskov a strát a na základe toho to posudzovali. Potom sa vyjadria, čo a ako.
Milalud
24.03.06,08:02
Prave ma zaujima to potom. Kolko to trvalo?Co posudzovali?Vyhoveli Vam?Zacali robit kontrolu?
Dakujem
evina
24.03.06,08:03
Môžeš tak urobiť na základe paragrafu 42 ods. 11 zákona o DzP, a priložíš výkazy /I. štvrťrok/ ako píše Dada. Už z nich by malo byť vidieť , že pre rok 2006 nebude spoločnosť dosahovať také príjmy ako v predchádzajúcim roku, t.j. neočakáva sa taká vysoká DP ako v r. 2005, z ktorej sa preddavky počítali.

11) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ak ide o ich platenie na základe výšky predpokladanej dane, výšky určenej podľa odsekov 3 a 4 a ak daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane alebo dodatočným daňovým priznaním. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj v prípade, ak suma preddavkov na daň nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
Dada
24.03.06,08:04
Nám vyhoveli stále. Lebo za rok predchádzajúci vyšiel vysoký zisk, tým pádom vysoká daňová povinnosť a následne aj preddavky. A v roku ďalšom už podľa predloženého výkazu ZaS videli, že tam je strata. Tak vyhoveli. Neviem, čo všetko berú ešte do úvahy. Ja mám len túto skúsenosť.
Zita5
24.03.06,08:05
Ja som mala tiež jeden taký prípad , skutočne zisku žiadneho , ale daňový úrad vychádzal z hrubého príjmu SZČO bez odpočítania výdavkov a žiadosť bola zamietnutá .

Preddavky sa neplatili , potom sa zaplatil sankčný úrok - takto sa k tomu postavil živnostník .:rolleyes:
Tweety
24.03.06,08:08
Spolocnost XY vznikla danova povinnost za rok 05 vo vyske 350tis. Preddavky na rok 06 platene Q vychadzaju 87,5tis.Lenze spolocnost evidentne nebude mat ani fin.zdroje na uhradu preddavkovej dane na rok 2006(90% zmluv sa viazalo na rok 2005).Na DU ma informovali,ze mozeme napisat ziadost. Ma niekto skusenost s takymto pripadom a ako postupuje DU voci takymto ziadostiam?Dakujem Asi pred dvomi rokmi som písala žiadosť na základe zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 o platenie preddavok inak, kde som uviedla skutkový stav spoločnosti s predpokladanými výnosmi z ktorých sa dalo posúdiť, že žiadoť je oprávnená, a bolo mi bez námietok vyhovené, tak ako som si určila. Toľko skúsenosť s DÚ a preddavkami.:cool:
evina
24.03.06,08:27
Mám pozitívne skúsenosti s Vydaním rozhodnutia DÚ. Oporu máte ešte aj v zákone o správe daní a poplatkov 511/1992 paragraf 66:
3) Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.

P..s osobitný predpis = zákon o konkurze