danusa1970
06.01.14,09:23
Pri odčítaní spotreby mi predseda SVB zistil, že mi na merači teplej vody chýba akýsi štítok, nalepený na vonkajšom priesvitnom kryte merača teplej vody. Vraj som zodpovedná za tento stav - vraj som ho musela strhnúť. Vôbec som nevedela, že tam nejaký štítok bol, na čo slúži. pri montáži sme boli upozornení, že merač je velmi citlivý na magneta dôjde k jeho poškodeniu. Môj merač je funkčný, plomba je neporušená, merač je nie je povolený - presvedčil sa o tom aj predseda SVB. Spotrebu teplej vody je približne rovnaká ako minulé roky. Predseda tvrdí, že štítok som musela odtrhnúť ja za účelom zníženia spotrby teplej vody. Žijem v domácnosti sama s neplnoletým synom. Poraďte mi na aký účel slúži tento štítok, či som ja zodpovedná za tento stav, ako mám ďalej postupovať.



Chýba mi tento štítok na merači teplej vody.Neviete akú má funkciu, pretože mi povedal že sa s tým bude zaoberať ako "manipulácia s vodomerom". Ďakujem.







Toto su jedine stitky ktore su na mojom vodomery ale hologram tam nie je.
misoft
06.01.14,09:32
Chýba ti certifikačný hologram - overovacia známka pre prietokomer. Vpredu na kryte sa nič nelepí, jedine na boku - styk krytu s telesom prietokomera.

Asi niečo také

http://www.hologram-vyroba.sk/images/predvyrob/kruhovy_hologram_s_otiskem_suche_pecete.jpg

Na mojom je toto (trochu rozmazané):

132309132310

Predná strana a dole hologram. Na holograme je jasný dátum 2011 - dátum certifikácie a overenia. Ostatné je irelevantné! Nepotrebné! Nesúvisiace s prietokomerom.
kopretinka
06.01.14,10:44
ja na vrchu nič nalepené nemám,a to nám nedávno menili merače,lebo už uplynula ich doba....nejaký biely papierik je na boku,ale hologram to nie je
misoft
06.01.14,10:46
Pozri sa, čo to za "papierik" je - možno to urobili takto - prelepením z podniku.
kopretinka
06.01.14,10:52
je tam jednom slovo,asi názov tej firmy.
misoft
06.01.14,10:55
Divné - je to asi len štítok výrobcu. Lebo podľa správnosti by takéto zariadenia, ktoré sú meradlami, mali byť zabezpečené proti manipulácii - a na to sú tie hologramy.
mackoivan
06.01.14,10:59
každý vodomer má svoje identifikačné číslo- napríklad ten, ktorý si sem dala má: 11039602. Nejaký nalepený štítok vôbec nemá vplyv na to ako vodomer meria. Ak do vodomeru nebol robený zásah a ani nebol vymenený- čo sa dá dokázať identifikačným číslom - je OK-mali by existovať protokoly vodomerov- mala by si ten svoj mať aj ty, alebo predseda, alebo firma, ktorá vám vodomery montovala. Pochybujem, že váš predseda je oprávnenou osobou, ktorá môže posúdiť nezávadnosť vodomeru. Obráť sa na firmu, ktorá vám vodomery montovala. Nám napríklad namontovali vodomery bez tých certifikačných nálepiek- dostali sme pokutu , ale vodomery sú funkčné, takže do ďalšej ich výmeny nám spoľahlivo budú merať spotrebu vody.
kopretinka
06.01.14,11:00
ako ten hologram,nalepený na vrchnom kryte,môže niečomu zabrániť?
luja5
06.01.14,11:05
Zadávateľka medzičasom doplnila, čo na jej vodomere chýba, tak ja už len pre zaujímavosť do tejto komentárovej diskusie - my máme na každom vodomere dva štítky (jeden na boku a jeden vpredu) a jeden znak (tiež vpredu) a nič z toho nie je na priesvitnej časti vodomera:). Takže so štítkami-znakmi je to všelijaké:).
misoft
06.01.14,11:06
Teraz som sa pozrel na foto od danusa1970 - je to tam nejaká oná.... tá by tam ani byť nemala - veď zakrýva čiastočne ciferník - ako potom môže robiť presný odpočet. Priehľadný kryt by mal byť prázdny, aby bolo všetko viditeľné.
luja5
06.01.14,11:10
Kedy Vám meradlo montovali? Pýtam sa preto, lebo také meradlo s takým niečím som ešte nevidela.
luja5
06.01.14,11:17
Ten obrázok sa leskne a aspoň pre mňa to nie je dobre viditeľné. Možno by ešte bolo dobré, keby pripojila obrázok, ako vyzerá jej vodomer, či je na častiach vodomeru, ktoré merajú menšie hodnoty spotreby (litre...), nepoškodený kryt.
misoft
06.01.14,11:19
Nech hľadá hologram - viď moje (rozmazané) druhé foto.
luja5
06.01.14,11:24
Mackoivan a prečo ste dostali pokutu Vy (respektíve kto "Vy")? Kto má zodpovedať za to, že namontované vodomery budú oštítkované-označkované tak, ako majú byť podľa platných predpisov?
mackoivan
06.01.14,12:05
Pokutu dostalo naše SVB- všetko zavinila firma, ktorá nám vodomery montovala. Na vlastných chybách sa najlepšie učí. Teraz už vieme, že sme si mali(bývalé orgány SVB) poriadne prevziať robotu- ale koľkože takých vlastníkov bytov (predsedov) je, ktorí vedia čo všetko musí vodomer obsahovať. S tou firmou sme zrušili zmluvu (Havarijná služba- jej bola daná zákazka) Prišlo sa na to, keď po sťažnosti jedného z majiteľov bytov prišla kontrola skontrolovať jej závadny vodomer.
danusa1970
06.01.14,12:22
vodomery nam namontovali v decembri 2011,zevraj su velmi citlive na magnet .
danusa1970
06.01.14,12:32
Ani ja som nepochopila ako môže byť niečo tak podľa predsedu SVB ,,dôležité" nalepené na povrchu vodomera, na jeho prednej strane. Neviete akú funkciu by ten štítok mohol mať? My ako vlastníci bytov sme žiaden protokol nedostali.
danusa1970
06.01.14,12:40
pozerala som kryt vodomera ale kryt je v poriadku,to iste skonstatoval aj predsedaSVB.
luja5
06.01.14,12:56
Veď práve, koľko vlastníkov bytov také veci vie? Ako som písala v inom svojom komente, my máme na vodomeroch dokonca až dva štítky + ešte aj jeden znak (žiadny hologram). Ale či sú aj správne? A čo keď zadávateľke bol namontovaný vodomer bez toho všetkého, čo na ňom má byť vyznačené, nalepené..., kontroloval predseda SVB vodomery po ich namontovaní? U nás síce vodomery sú oblepené ako cestovný kufor, ale nikto od správcu nekontroloval, či správne...:rolleyes:.
luja5
06.01.14,13:09
Je zaujímavé, že aj nám v ku 2011 vymieňali vodomer a vyzerá úplne inak, aj je inak označený a oštítkovaný...
nunenko
06.01.14,13:17
Chýba takéto čosi, ale ktovie či predseda vie či to tam vôbec malo byť...Preto, že tie čo sa im nedá plexisko otvoriť nemajú tú nálepku tam mať prečo, majú iné zabezpečenie...
nunenko
06.01.14,13:43
Keby len majitelia bytov, to nevie ani spávca ŠEI a dokonca jednoznačne ani SMI, a ani oprávnená osoba na montáž. V podstate nejaký predseda vie velké kulové h.... ten vodomer pravdepodobne v poriadku, a môže byť použitý pri rozpočítaní ak je zabezpečený plombou montážnika. (oprávnenej na montáž meračov pretečeného množstva vody) a je namontovaný podľa STN.
misoft
06.01.14,13:44
V komentári som naznačil - styk plexi s telom. Ja osobne mám hologramy - záleží však na certifikačnej firme, ako to zabezpečí - môže aj samolepkou - dôležité je, aby tam bolo + dátum certifikácie a overenia (aspoň rok).
nunenko
06.01.14,13:53
štítok prvotného ovrenia neslúži (môže) na zabezpečenie proti manipulácii, preto jeho dstránenie nemá vplyv na funkčnosť merača, kedže oprávnená osoba je povinná viesť evidenciu namontovaných neračov, tak isto ten kto ropočítava teplo v TV má montážny protokol. A teda dátum overenia je ľahko zistiteľný, tak ako oprávnená osoba zo zabezpečovacej plomby montážnika.
misoft
06.01.14,13:59
Pravda - ale ruku na srdce - koľkokrát odčítajú vodomery všelijakí oní ..... odpočtári-brigádnici..... a tí prd vedia - no dôležití sú jak hasičské razítko
luja5
06.01.14,14:14
Trošku pátrania s ujom googlom (lebo napriek tomu, že aj nám vymieňali vodomery v roku 2011, naše vyzerajú úplne inak a navyše nič také, u Teba chýbajúce, na nich nemáme) a podľa údajov na stránke www.zenservis.sk/pdf/ZENSERVIS_BV.pdf ide o snímač s geometrickými vzormi, ktoré sa po zmagnetizovaní neodýmovým magnetom celkom poškodia, respektíve rozmažú (strana č. 10).

Slúži to teda zrejme k tomu, aby sa podľa tvaru a ostrosti geometrických vzorov dalo na pohľad zistiť, či nebol použitý príslušný magnet, čo by zrejme spôsobilo nesprávnu činnosť meradla (možno nezaznamenávanie spotreby) v prospech spotrebiteľa.
misoft
06.01.14,14:20
Kúrnik - dobrá práca - našla to.......
danusa1970
06.01.14,14:50
Dakujem,len nerozumiem preco ten stitok je u susedov nalepeny na vrchu priezornika?Predpokladam,ze tak bolo aj u mna ,ved ak by bol pod priezornikom tak ak by sa odlepil tak by bol padnuty pod priezornikom.
luja5
06.01.14,17:26
Asi taký typ vodomerov s tak nalepenými snímačmi (štítkami) si Vaše SVB objednalo. Neviem síce, či ten snímač môže len tak ľahko odpadnúť, ale ak áno, skús ho pohľadať na dne šachty, v ktorej máš meradlo namontované.
danusa1970
07.01.14,07:40
otazne je ci tam vobec bol
luja5
07.01.14,08:07
To som aj ja naznačila už inde v tejto téme. Otázkou je, kto robil prvé odpisovanie stavu spotreby vody po namontovaní vodomeru v roku 2011 (či to bol niekto, kto si také veci nemusel všímať a teraz to prvýkrát robil predseda SVB), ale najmä či predseda SVB skontroloval vodomer v Tvojom byte v rámci prevzatia dodávky a montáže v roku 2011. Ak si aj bola pri montáži upozornená na citlivosť na magnety, že môže dôjsť k poškodeniu, nemusel Ti byť popri tom ukázaný aj prilepený snímač a to mal skontrolovať ten, kto preberal dodávku a montáž za Vaše SVB (predpokladám, že to bol predseda).
nunenko
07.01.14,09:06
ale: problém viac úrovní
1) SMI
2) ŠEI
3) Spoločenstvo vlastníkov, rozhodnutie vlastníkov

SMIskonštatuje, že merače spĺňaju požiadavky metrologickej legislatívy-
ŠEI skonštatuje, že vlastníci sa dohodli na inom spôsobe eozpočítania nákladov
Ak sa vlastníci na schôdzi dohodli, že na meračoch bude ten bazmek, a kto ho odlepí, alebo zmagnetizuke zaplatí pokutu, tak pomôže len súd, aj to len možno.
SOI je v tomto prípade úplne mimo, a aj tak je to zbytočná inštitúcia.
luja5
07.01.14,09:15
Ja mám trochu iný názor (ako Julian).
V danom prípade sa zrejme SVB rozhodlo, že všetci v dome budú mať vodomery s ochranným snímačom (štítkom), ktorý ukáže, či nebol použitý magnet na zásah do tej časti vodomera, ktorý napočítava-ukazuje spotrebu vody. Chýbajúci snímač alebo ak vzory na snímači nie sú ok, SVB môže považovať za dôvod pre iné rozpočítanie spotreby vody, než ako ukazuje meradlo. Inak by snímače na vodomery nemalo význam vôbec dávať. Pridávanie snímačov je možno povolené v rámci ochrany proti zneužitiu meradiel, ku ktorej patrí aj ochrana údajov o meraní proti náhodnému alebo úmyselnému zásahu. Tým som samozrejme nechcela napísať nič proti zadávateľke témy, len všeobecne zdôvodniť, prečo a v čom by podľa môjho názoru chýbajúci snímač mohol spôsobiť problém.
Julian
07.01.14,16:47
Ak sú nálepky a nemajú vierohodný certifikát nejakej úradnej organizácie, tak je to iba v rovine špekulácie.
Každé meradlo má pri uvedení na trh typové schválenie (čislo tohto schválenia musí byť uvedené na vodomeri). Ak je to tam výslovne uvedené tak je to OK.
Ak nie, tak všetké úvahy a scénare sú zbytočné.. Preto sa robí typové schválenie aby bolo jasné a jednoznačné ako má určené meradlo v obchodnom styku- v prevádzke vyzerať.
Zadavateľke by som odporúčal aby si vyžiadala u montážnej organizácie predmetné Typové schválenie (číslo na doklade a na meradle musí byť rovnaké- ak je tam ešte "CS...." ,tak by mal byť k tomu nejaký dodatok) ak to tam nie je vyslovne v popise uvedené nech na to upozorní predsedu SVB,že nie je to v poriadku.
V letáku je uvedené, že ochrana je pod viečkom cíferníka, tak neviem prečo chýba nejaká nálepka na vonkajšej strane.
nunenko
07.01.14,17:02
Tak to veru nie. Ak sa vlastníxi dohodnú a zabezoečia vodomery proti nežiadúcej manipulácii ýe ich vložia do vlastnej klietky a zabepečia vlastnou plombou, a dohodnú si pravidla, ako sa postupuje pri porušení ich plomby, js absolutne jedno či vodomer spĺňa metrologickú legislatívu..
mackoivan
07.01.14,19:45
luja5- dík zase som o čosi múdrejší a to som bývalý stavbár :-) toto dáva za pravdu skôr predsedovi SVB ako danusi. určite boli po montáži takých "novinkových" vodomerov upozornení na čo slúžia tie nálepky s geometrickými vzormi
Julian
07.01.14,21:34
Vlastníci ani nikto iný okrem oprávnených osôb nemôže si priamo na meradlo dávať svoje plomby.
Môže si ho ale zatvoriť do škatule a túto si môže potom aj zaplombovať, no meradlo v žiadnom prípade.

Podľa mňa na meračoch môže byť iba to, čo pripúšťa Typové schválenie, ktoré vydáva SMÚ. Pokiaľ to tam nie je uvedené, tak dodatočné nalepky, úpravy a vylepšenia sú neopodstatnené.