Sarlotka
06.01.14,15:11
Dobrý deň,

viem, že vo veľkej miere všetko závisí aj od softvéru, ale ako ste sa popasovali s PHMkami kúpy na ERP bločky pri uplatňovaí 80% z kúpy a KV...

ak som spráne pochopila
zaradovat budem blocky spolu s ostatnymi blockami kumulovane do B3
stlpec 1 - zaklad zo vsetkych blockov
stlpec 2 DPH z blockov
stlpec 3 celkovo odpocitane dan cize 80 % z DPH bločkov + DPh zo všetkych ostatnych bločkov

ja som doteraz uctovala PHMku každú po jednom , nie kumulovanou sumou ale neviem akym spôsobom evidovat aby som si co najviac zjednodusila pracu..

akym sposobom sa Vam dari vo vasich softveroch dostat dane cisla do KV?
Dakujem.
a_je_to
06.01.14,15:24
Nijako . Veď je času ešte skoro dva mesiace, načo problém točiť dovtedy naprázdno a udržiavať paniku ? :-), :-), :-) Dovtedy :
- ako prvé /my skeptici a antismerácky fanklub/ pevne veríme, že systém sa k 25.2.2014 nedotiahne, rozbehne a zhavaruje .... podávanie výkazov sa odloží na neurčito
- ako druhé, že ajťáci urobia programy, ktoré vyprodukujú xlm stlačením jedného gombíka /jakááá haluz !!!/
- ako tretie, že menej dokonalé programy vyprodukujú xml s nedostatkami, ktorý sa bude dať editovaním cez klávesnicu upraviť a dorobiť na zodpovedajúci
- ako štvrté, že bude aj formulár na manuálne vyplnenie výkazu ... tak ho vyplníme. Na túto možnosť spolieham zatiaľ najviac. V prvé mesiace, ak to bude neúnosne náročné, odošlem akýkoľvek výkaz. Potom, keď prehrmia priznania, budem opravovať a dávať dodatočné. Dovtedy sa ani finančná správa v tom nezorientuje ... to mi ver .
Sarlotka
06.01.14,19:24
:D :D :D ajeto .:D :D :D ked mna desia tie priserne pokuty za dodatocne aj opravne podania..:) :) :)
a_je_to
06.01.14,20:10
... neviem, aké pokuty. Za "život" som už podal množstvo dodatočných priznaní DPFO, DPPO, aj DPH. Ale pokuta nebola ani za jedno jediné. Pravdaže, rozdiely nikdy neboli až také veľké, aby sankčný úrok z dodanenia presiahol 500 SK, resp. eurový ekvivalent. Raz bola sankcia, keď si daňový úrad pomýlil znamienko pri kombinácii dodanenia a nadmerného odpočtu. Namiesto odčítania sumy spočítali a vyšla im sankcia. A konateľ za žiadnu cenu nechcel podpísať odvolanie, v ktorom som pripomienkoval nedostatok matematickej logiky DÚ, radšej zaplatil sankciu. Čo už ...
Sarlotka
06.01.14,20:32
no ja som aj zo skolenia pochopila ze pokuty su v tomto pripade aj za dodatocne KV aj opravné KV aj ked bolo riadne podane...
ked to viete ja este vsetko tak mierne prezivam...:D
Aj ked si stale opakujem, nestresuj, nestresuj, zivot nie je o papieroch..:) :) :)

(11) Ak platiteľ nedoručí kontrolný výkaz daňovému úradu, doručí kontrolný výkaz oneskorene, uvedie v kontrolnom výkaze neúplné alebo nesprávne údaje alebo v lehote určenej vo výzve daňového úradu neodstráni nedostatky podaného kontrolného výkazu, daňový úrad uloží platiteľovi pokutu do výšky 10 000 eur. Ak platiteľ poruší povinnosti podľa prvej vety opakovane, daňový úrad uloží pokutu do výšky 100 000 eur. Pri určení výšky pokuty prihliadne daňový úrad na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu.
LukyKs
07.01.14,06:57
Ja som najprv vždy platil.
Zo 2x sa mi stalo, že som potom zabudol dať papier - priznanie (normálne , nie opravné) a pokuta bola 30 evri
Sarlotka
07.01.14,09:16
za neodovzdane riadne priznanie je pokuta, za opravne a dodatocne nie v pripade ze riadne odovzdane bolo...
adinka55
15.01.14,17:50
Nebola som na ziadnom skoleni, tak len uvazujem:
80% PHM rieši zákon o dani z príjmu, zákon o DPH takéto riešenie v podstate nemá..
Preto by som v
stlpec 1 uvadzala len 80% zo základu
stlpec 2 uvadzať len 80% z DPH
stlpec 3 podľa mna služi na prepočet cez koeficient (par.50 zákona o DPH + poučenie ku KV strana 14 dole)

Co vy na to?
Sarlotka
18.01.14,00:47
zakon o DPH ma toto riesenie v §49 ods. 5
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b) Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.

a odvolavka v zakone DPH 24b je prave 24b)§ 19 ods. 2 písm. l) tretí bod zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z. z.

a teda prave 80 pausalne vydavky z preukazatelneho nakupu PHM
Sarlotka
18.01.14,00:51
samozrejme by som sa potesila ak by teda evidencia v KV postacovala ako pisete vy, ja som mala zakupene videoskolenie a tam o tom nehovorili a ked som sa pytala mi neodpovedali neviem preco..:D
JANA LC
29.01.14,13:19
Už to študujem dlhšie a hľadám odpovede. Viem, ako treba správne vypísať KV, ale neviem, ako to urobiť v účtovnom programe.
Účtujem v programe Alfa plus a Omega.

Tiež zastávam názor, že:
stlpec 1 - zaklad zo vsetkych blockov
stlpec 2 DPH z blockov
stlpec 3 celkovo odpocitane dan cize 80 % z DPH bločkov + DPh zo všetkych ostatnych bločkov

Tiež účtujem každý doklad o nákupe PHM zvlášť.

K poslednému dňu v mesiaci robím interný doklad mínusom zníženie o 20% aj zo základu dane aj z DPH z nákupov PHM za celý mesiac.

Či som si to vyskúšala v Omege, alebo v Alfe plus, pýta si pri ID zaradenie do kontrolného výkazu.

Ak by som dala zaradenie do B3, tak sa mi týmto zápisom zníži aj stĺpec 1, aj stĺpec 2 a v stĺpci 3 mi nič nerieši.

Nakoľko mesačne musím spraviť správne dva výkazy, čo sa týka DPH: DP DPH a kontrolný výkaz.

Zatiaľ to budem riešiť tak, že ID sú správne, kvôli zaúčtovaniu a aj programom vypracovanému DP DPH.

Ale, nedám v ID smerovanie do KV .

A keď budem posielať KV, tak ručne /ak sa to bude dať/ doplním do B3 do stĺpca 3 sumu DPH zníženú o sumu 20%, podľa ID.

Viem, že je to tak správne, kým si to Kros nedorieši. Ešte včera nevedeli mi presne odpovedať za Omegu, nakoľko im finančná správa presne na toto neodpovedala, čo sa týka nákupov PHM na došlú faktúru, nie v hotovosti a zaúčtovania ID -20% PHM.

Uvažujem len teoreticky, prakticky si to ešte neviem skúsiť, nakoľko nemáme zapracovaný KV v programe, ale malo by to byť dočasné riešenie.
Danielam
29.01.14,16:23
Ak by som dala zaradenie do B3, tak sa mi týmto zápisom zníži aj stĺpec 1, aj stĺpec 2 a v stĺpci 3 mi nič nerieši.
Presne tento istý problém máme aj v oberone. Budú to musieť doriešiť v softe .
Reina
06.02.14,21:14
ja som túto otázku položila FR SR, mne je nelogické aby v kumulovanej časti B3, kde nemajú čo s čím párovať trvali na tom, aby som sa každým bločkom zaoberala, len aby KV DPH bol podľa nič tak, ako si to predstavujú. V omege sa to dá urobiť, len si počkám na odpoved frsr a potom sa budem musieť prispôsobiť, ako to chcú.
podľa mňa mi vyplýva toto:
stlpec 1 - ZD taký aký je na blocku
stlpec 2 - DPH z blocku
stlpec 3 - dph z 80% - tj. len z hodnoty, z ktorej si môžem DPH odpočítať
k.reika
16.02.14,08:07
Aj ja som mala tento problem v Omege. Dosť dlho som hľadala riešenie a nič poriadne som nenašla. Tak dúfam, že tento prispevok pomôže niekomu.

Príklad: phm nakupene v hodnote 60eur:
40 eur, phm do 80%, účet MD 501(analytika phm do 80%), typ sumy A
8 eur, dph k phm do 80% účet MD 343020, typ sumy 21A
10 eur, phm nad 80%, účet MD 501(analytiky phm nad 80%), typ sumy An
2 eur, dph (ktoré nebude zahrnuté v tabulke B3, stlpec 3), účet MD 501(analytika phm nad 80%), typ sumy 21An

účet D samozrejme ak hotovost 211

kľúčové su typy súm An a 21An, pri uložení dokladu síce program upozorní, že pri type sumy 21An nie je vyplnený účet 343, ale pustí vás dalej a, a to je hlavné, kontrolný výkaz je vyplnený takto správne

rozpočítavam phm nad 80% pri každom doklade, lebo nechcem na nejaký zabudnút
karakul
16.02.14,09:01
"Aj ja som mala tento problem v Omege. Dosť dlho som hľadala riešenie a nič poriadne som nenašla. Tak dúfam, že tento prispevok pomôže niekomu....."



... popísaný postup je elegantné riešenie - ovšem robiť do doklad po doklade mimoriadne pracné (a nikto to nezaplatí) ... ak nebude možné krátenie interným dokladom, tak asi použijem sumár - rekapituláciu ERP dokladov za celý mesiac a zaúčtujem to jedným zápisom ako to popísala k.reika....
cacka
16.02.14,13:17
Takže mne k môjmu programu prišiel komentár v tom znení, že do KV sa uvádza iba tých 80% do B3 a zvyšných neuplatnených 20% sa do KV neuvádza vôbec. Už som tak aj zaúčtovala. A robím to tak, že si spočítam naraz aj 20 bločkov v excel tabuľke a tam si to rozpočítam. Keby som sa s tým mala brblať po jednom, tak asi zošediviem.
Zita5
16.02.14,13:21
cacka prosím Ťa v akom programe robíš ? ďakujem .
cacka
16.02.14,13:25
V-SOFT (veeeľmi ho ľúbim)
Rozalka
16.02.14,13:35
Ja si nemyslím, že je to tak správne, podľa mňa sa v kolónke suma dane uvádza suma 100% a v stĺpci odpočítaná daň 80%.
avalik
16.02.14,13:37
no neviem si tvoji softveristi citali toto na stranke FS:

2. Platiteľ uplatňuje odpočítanie dane podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH pri kúpe pohonných hmôt paušálom. Aké údaje uvedie platiteľ v časti B.3 ako základ dane a sumu dane, ak odpočítava daň vo výške 80% z celkovej hodnoty pohonných hmôt?

Základ dane a sumu dane uvedie z faktúry v plnej výške a v stĺpci „Výška odpočítanej dane“ bude uvedené odpočítanie dane do výšky 80% dane.
cacka
16.02.14,13:41
Neviem si ale predstaviť ako to potom zaúčtovať, nakoľko:
1. ZD (80%) účtujem 501.AE / 211.AE
2. DPH (80%) účtujem 343.AE / 211.AE
3. ZD+DPH (20%) účtujem 501.AE / 211.AE - pripoč.položka
Neviem ako by som to do toho KV mohla dostať...inak už aj ja som nad tým rozmýšľala...
Rozalka
16.02.14,13:43
Opravit kv tesne pred odoslanim
cacka
16.02.14,13:45
Hmmmm...aj to je riešenie. Z jedného súhrnného dokladu sa to dá.
avalik
16.02.14,13:51
moji softveristi konecne pochopili co po nich chcem a upravuju program tak, aby bolo mozne nahodit zaklad dane a dan uvedenu na doklade a to bude tahat do B2/B3), uctovanie ostava ako doteraz ... a z evidencie DPH vytiahne do KV B2/B3 odpocitanu dan
karakul
16.02.14,13:55
... nikdy som neschvaloval riešenia, ktoré si vyžadujú "na tvrdo" vstúpiť do údajových databáz, resp. do výstupných formulárov... naši zákonodárcovia vymýšľajú (často na poslednú chvíľu) sankcionované povinnosti, ktorých zapracovanie nie je vždy možné
cacka
16.02.14,14:17
Myslím, že sa dočkáme ešte viacerých úprav, keď sa vychytajú všetky muchy. Dúfam, že v náš prospech.
Zita5
16.02.14,14:17
avalik a ako to mali riešené do času keď si ich požiadala o úpravu ?
avalik
16.02.14,14:26
no do KV tahalo len to co islo do DP DPH - cize do KV stlpcov 1 a 2 tahalo 80% a stlpec 2 obsahoval rovnaku hodnotu ako stlpec 3
monika.a
16.02.14,14:34
ak účtujete v Omege, tak vo videškoleniach bol takýto postup pri uplatňovaní 80% DPH :
v priebehu celého mesiaca (štvrťroka) si účtujete doklady za PHM v 100% výške podľa blokov, na konci účtovného obdobia zaúčtujete cez ID nedaňový náklad 20% jednou sumou nasledovne:
ID-Nový doklad-20% nedaňový náklad, rozpis účtovania bude v troch riadkoch:
1 riadok: Typ sumy "A" suma mínusom (20% základ dane zo všetkých blokov) účtujeme na MD 501 100 (PHM daňový) DAL žiadny účet
2 riadok: Typ sumy "V" suma plusom tá istá ako v riadku 1 účtujeme na MD 501 999 (nedaňový náklad) DAL žiadny účet
3 riadok: Typ sumy "21A" suma 20% DPH mínusom, účtujeme MD 343 020 / DAL 501 999
Na koniec doplníme do stĺpca Oddiel KV DPH riadok 1 "B3" riadok 2 "X" riadok 3 "B3"

ja som to takto účtovala je to asi najjednoduchšie riešenie
Rozalka
16.02.14,14:46
Každá zmena v počte nahrávaných a ukladaných údajov má za následok veľkú zmenu v pozadí softvéru, čo bežný užívateľ nevidí. Aj my musíme chápať programátorov, ak nám podsúvajú netradičné riešenia.
cacka
16.02.14,14:48
Presne takto to ťahá aj mne...ako tak čítam, tak to veru nie je správne...a ja som sa už vytešovala...
avalik
16.02.14,14:49
a mas v KV v B3 v stlpci 1 100 % zaklad dane z dokladu a v stlpci 2 100% dane z dokladu? - posla mna nie
JANA LC
17.02.14,16:52
Nakoľko mesačne musím spraviť správne dva výkazy, čo sa týka DPH: DP DPH a kontrolný výkaz.

Zatiaľ to budem riešiť tak, že ID sú správne, kvôli zaúčtovaniu a aj programom vypracovanému DP DPH.

Ale, nedám v ID smerovanie do KV .

A keď budem posielať KV, tak ručne /ak sa to bude dať/ doplním do B3 do stĺpca 3 sumu DPH zníženú o sumu 20%, podľa ID.

Dnes som riešila v Alfe plus aj DP DPH aj KV a funguje to presne tak, ako som to riešila - viď vyššie.
Kros síce umožnil každý doklad rozpočítať na 80% a 20%, ale je to prácne, a myslím si, že sa dá skorej pomýliť, ako v sumáre vypočítať presnú sumu odpočítania v ID a následne opraviť stĺpec 3 v B3.
kirka
17.02.14,17:31
dnes sa tato problematika riesila aj na forume, na stranke Krosu, a odpovedali, ze zajtra bude vydana informacia ohladom nahravania dokladov PHL.
ondrejvla
17.02.14,17:40
Prosím, to sa tu už nedá dať otázka vo forme odpovede, ale len komentovať? Sú tu už až takéto zmeny?
monika.a
17.02.14,17:42
mne tiež odpísali z krosu dnes, že dodnes nemajú info od finančnej správy aký má byť správny postup pri odpočte 20% nedaň.nákladov za phm
AdamC
21.02.14,16:54
Ja účtujem v MRP, tam pridali rovno do dennika a pokladnicnej knihy moznost znizit odpocet na 80% a rovno sa to natiahne do KV spravne. U man je to zaujimavejsie ze este mam aj koeficient, ale funguje to elegantne. SKor mam otazku, ci sa musi kratit DPH v kazdom zdanovacom obdobi, ci nie je mozne to v decembri vratit za cely rok jednou sumou (ak sa nemeni pocas roka sadzba dane) - po tom, co sa rozhodnem ci idem na 80% alebo knihu jazd. Kedy sa o tom treba rozhodnut ? Dopredu? Ďalšia možnosť je ako sa tu píše, keď niekto ide na 80% tak by som tiež spočítal za mesiac všetky bločky a nahodil to jednou sumou, lebo dátumy ani litre nie su podstatne.
sab
22.02.14,12:35
ja nevidím kde sa dá v MRP označiť tých 80% ????
Dajanka
22.02.14,13:57
presne takto to robím aj ja
g.mirka
23.02.14,15:40
v JU program alfa je to poriesene takto: http://www.kros.sk/?s-cv-submitted=1&s-cv-contentID=11265&s-cv-product=10921&s-cv-category=%DA%E8tovn%EDctvo&s-cv-date=&s-cv-fulltext=
takze budem postupovat, ako odporucaju, v kv - B3 mam stlpec 1: napr.930,78€, stlpec 2: 186,19 a stlpec 3: 162,81 - takze je tam vidiet, ze som neuplatnila vsetko
Dufam, ze to je ok.
magdalka
23.02.14,18:03
pri fakture je to v ciastkach, ale presnu ciastku si treba rucne vypocitat, pri blockoch treba ist cez pokladnicnu knihu a az potom do uctovneho dennika - v oboch pripadoch sa nezafajkne policko "odpocet v plnej vyske" a ukaze sa kolonka na odpocet dane v pozadovanej vyske
magdalka
23.02.14,18:15
Pri blockoch som to tiez riesila jednym internym dokladom za mesiac alebo kvartal - vytiahla som si analytiku na 343 - DPH zo spotreby PHM a z nej som internym dokladom "odminusovala" 20% . To by malo vyhovovat aj teraz, lebo do KV v B3 ide len sucet blockov
neviem ale, ci mozem rovnaky postup (tiez mam koeficient) pouzit pri fakturach - interny doklad sa nedostane do stlpca B2 - len do suctu v B3
magdalka
23.02.14,18:23
nika.sum
23.02.14,19:04
v denniku to nie v MRP ci? ja kvoli KV som zacala pouzivat pokladnicnu knihu, co sa mi velmi nepaci...
AdamC
23.02.14,20:25
Ja robim vsetko v denniku nadalej, lebo to pekne funguje s typom ZF, len jeden zapis za mesiac dam cez PK a to je sumar vsetkych PHM blockov za mesiac, kde znizim odvod DPH o 20%. U tych, ktori idu na knihu jazd tym padom nadalej nebduem pouzivat PK.
sybila3
25.02.14,09:24
ja tiež neviem či to mám dobre ale dávam 100 % pohon.hm. a cez ID účtujem mínusom napr 501100/501800 -20,-, 343100/548100 -4,- čiže do r. B 3 mi odpočíta 20 % základ aj dph?
Llívia
25.02.14,09:27
Pozri posledný príspevok na tejto stránke od Mirky http://www.porada.sk/t217478-p35-kontrolny-vykaz-v-navrhu-novely-zakona-c-222-2004-o-dph.html - podľat toho tvoj postup nie je správny.
sybila3
25.02.14,11:37
lenže mne to program neumožňuje tak urobiť, veď musím krátiť aj základ nie a keď to skrátim ako som napísala, tak som nič neporušila a výsledok je správny?
apo
11.03.14,09:01
V tejto diskusii ste ma upozornili nato, že som pri PHM 80% nepostupoval správne. Do kontrolného výkazu som dal iba 80% PHM.

Mám urobiť opravné výkazy za január?
Alebo nehám tak a od februára sa :D polepším.



V Pohode nahadzujem PHM takto:

Vo faktúrach aj v pokladničných dokladoch môžem účtovanú sumu rozbiť na potrebný počet riadkov.

PHM účtujem tak, že celý nákup PHM v prvom riadku násobím množstvom 0,8 s kódom pre odpočet dane.

V druhom riadku celý nákup PHM násobím množstvom 0,2 s kódom bez odpočtu dane.

A teraz pre celý nákup ako :Dpolepšený účtovník dám kód pre kontrolný výkaz B3, alebo B2 podľa toho či je to bloček alebo faktúra.
Llívia
11.03.14,09:09
Prečo by si mala krátiť základ? Kráti sa len DPH. Z príspevku od G.Mirka: "Aké údaje uvedie platiteľ v časti B.3 ako základ dane a sumu dane, ak odpočítava daň vo výške 80% z celkovej hodnoty pohonných hmôt?
Základ dane a sumu dane uvedie z faktúry v plnej výške a v stĺpci „Výška odpočítanej dane“ bude uvedené odpočítanie dane do výšky 80% dane." - odpoveď je z FS. Viac je v príspevku, na ktorý som dala odkaz.
sybila3
12.03.14,12:07
neviem ale som sa dočítala, že sa má krátiť aj základ, nakoľko nerobíme knihu jázd a do nákladov si uplatnujeme len 80 %.
Llívia
12.03.14,12:39
Pre účely KV základ nekrátiš.
sybila3
13.03.14,07:35
ešte by som potrebovala vedieť ako to urobiť v money s3, lebo cez id mám zaúčtované krátenie 501500,343100/501700,548200 mínusom a ťahá mi to aj do KV? poradí niekto? dík
sybila3
24.03.14,14:45
prosím Vás ako to mám zadať do moneys3? dík
Mana11
10.04.14,19:05
magdalka,prosím ťa,tebe to cez pokladničnú knihu aj vypočíta odpočet DPH ? ja keď zadám,typ 40 nezaškrtnem,odpočet v plnej výške,základ 100%,DPH 100% tak odpočet DPH mi počíta 100% a nie 80% , či aj v pokladni počítaˇš ručne?
ďakujem vopred za odpoveď
magdalka
10.04.14,19:51
program to sam nevypocita, prave preto pouzivam jeden interny doklad na konci obdobia (nechce sa mi pocitat kazdy samostatne a nie je to ani potrebne) - napr u mesacnych platitelov raz do mesiaca - cez analytiku si vytlacim spotrebu PHM a tiez DPH k spotrebe PHM - ucet 343 003 DPH zo spotreby PHM - za pozadovane obdobie, jednorazovo vypocitam 20 % a tie internym dokladom, ktory oznacim v denniku ako ZF, odratam z DPH a zaroven aj z danoveho zakladu na dan z prijmov - do KV sa dava suma ZF, preto nepotrebujem ist cez pokladnicnu knihu ani ratat kazdy doklad samostatne
erah
16.07.15,08:02
Chcem poprosiť o radu. Mám MRP a začína účtovať PHM paušál 80%. PHM platíme kartou, doposiaľ som nákupy kartou nahadzovala cez UD, ako ID. Mala by som to nahodiť cez FP, zrušiť odpočet v plnej výške a upraviť v čiastkach? Podaďte, ako to nahadzujete Vy? A zaúčtovanie takejto faktúry:
501.AE -80%
343.AE -80%
501.AE - 20%nedaň.základ +20%nedaň.DPH /v účt.rozvrhu zadať N, MIMO - daň?/
magdalka
17.07.15,08:12
blocky nie su faktury, takze nahrat ako faktury iste nie, ja to nadalej robim cez ID ako som popisala, 20% davam priamo internym dokladom na konci mesiaca na 548009 - nedanovy naklad, prisluchajucu DPH tiez, na konci roka potom nemusim spekulovat a hladat
platbu PHM kartou - pri zauctovani dokladu 501/325, na vypise z banky 325/221
po novom od 2015 este plati: prepocet 80/20 si robim u kazdeho dokladu jednotlivo mimo UD v exceli, do dokladu uz nahodim len prepocitane udaje - ak by som pouzila, co ponuka MRP, program nechava 20% zakladu dane v danovych nakladoch, neriesi analytiku, treba ju nahodit rucne, preto si robim prepocty sama
takto mam 2x odpocitanych 20% - raz ze sa nerobi kniha jazd (zakon platny do konca roka 2014) a 2.x ze nevieme vydokladovat, ze su vsetky jazdy firemne - to je nova uprava od 2015