Agáta Potičná
06.01.14,15:54
Dobrý deň

Potrebovala by som poradit, pred 4 rokmi som sa rozviedla, pocas manzelstva sme brali 2 uvery na rekonstrukciu bytu, tesne pred rozvodom mi ex zrusil uzivatelske prava na byt a odhlasil ma z trvaleho pobytu bez mojho vedomia, teraz odo mna vymaha peniaze na vyplatenie uverov, pocula som, ze ak ma niekto zrusene uzivatelske prava na byt a ten byt neuziva je moznost vylucenia z uverov, chcela by som vediet ako to je a aky zakon a paragraf o tom hovori, kedze byt ostal ex, ja tam uz 4 roky nebyvam a ani bytove priestory nevyuzivam, dakujem za odpoved
Mária27
06.01.14,15:39
To bol len jeho byt? Mal ho už pred manželstvom? Ty si na úveroch ako ručiteľka? Mali ste vyporiadanie BSM písomnou dohodou či súdom?
Agáta Potičná
06.01.14,16:23
ano ten byt mal este pred manzelstvom, odkupovali sme ho do OS v case manzelstva, na uveroch som ako spoludlznicka, po rozvode nedoslo k ziadnemu majetkovemu vyrovnaniu, vsetko ostalo jemu, ja v tom byte ale nebyvam uz od rozvodu t.j 2010
Mária27
06.01.14,16:32
Skús sa poradiť v banke, ako by si mohla z tých úverov vypadnúť. Manželovi priamo povedz, že z jeho strany by išlo o bezdôvodné obohatenie, ktoré sa tiež dá vymáhať.
Mária27
06.01.14,16:35
Úvery ste neriešili pri vyporiadaní BSM?
Agáta Potičná
06.01.14,17:03
Ďakujem, ináč v banke som sa informovala, keďže na byt je záložné právo, práve tam som dostala informáciu, že ma mal automaticky vylúčiť z úverov, keďže už nemám užívateľské právo na byt, práve žiadne BSM neprebehlo, ex podal minulý rok na súd na BSM skrz tých úverov, okrem toho, žiadne majetkové vyrovnanie nebolo
misoft
06.01.14,19:07
Agáta - pozor! On mohol mať byt pred manželstvom, ale buď ako člen družstva, alebo ako nájomník - to nie je vlastnícke právo! Píšeš - "odkupovali sme ho do OS v čase manželstva" - teda byt sa stal BSM! Polovica je tvoja, polovica jeho!
Máš právo na polovicu - stále, pretože ukončenie BSM neprebehlo. Teda nemá právo ťa odhlásiť z TP - veď ťa obral o majetok!
Agáta Potičná
06.01.14,19:27
takže ak som správne pochopila, môžem napadnúť darovaciu zmluvu, on totiž tri dni pred rozvodom prepísal byt ma rodičov formou darovacej zmluvy, s tým že ma úmyselne obral o môj podiel a teraz sa chce ešte navyše obohatiť, veľmi pekne ďakujem :-)
draik
06.01.14,19:38
Vlastnícke právo k bytu a úvery sú dve rôzne veci. Ak si z úverov spoludlžníčka, banka od Teba môže vymáhať celé splátky resp. v prípade vyhlásenia predčasnej splatnosti splatenie celého úveru - s ex sa následne vyporiadate, ak niet medzi Vami inej dohody, 1:1.
misoft
06.01.14,19:48
Môžeš - daroval rodičom spoločný majetok bez súhlasu druhého spoluvlastníka - darovanie je neplatné.
Agáta Potičná
06.01.14,19:51
ale práve v banke mi poradili to, že ak mám zrušené užívateľské práva na byt, mala som byť automaticky vylúčená z tých úverov, že je na to nejaký zákon
Mária27
06.01.14,20:52
Prípad treba skúmať podrobnejšie. Mala by si to poriadne rozobrať s právnikom. To, že ešte vymáha od teba ďalšie peniaze, je až drzosť.

Stále nie je jasné, či bol byt písaný len na neho, keď ste ho odkupovali počas manželstva - tak to mohlo byť len v prípade družstevného bytu. Vtedy by ho mal právo darovať rodičom sám, ale nemal by na to dôvod. Mohol by si ho aj ponechať sám, tebe by maximálne vyplatil to, čo si do bytu vložila (1/2 spoločných prostriedkov).

Keby patril byt do BSM a on by ho sám previedol na inú osobu, neplatnosť tohto úkonu by bola relatívna, teda dovolať by si sa jej mohla do troch rokov od prevodu. Peniaze za byt pri darovaní nezískal, keby aj, od rozvodu je viac ako 3 roky, od prevodu bytu tiež, peniaze mohol minúť a po troch rokoch ich tiež nemôžeš vymáhať...
Skôr to vyzerá tak, že exmanžel naplánoval podvod, možno ide až o trestný čin.
LukyKs
07.01.14,05:29
Prečo sa vám nechce (skoro všetkým) do vysporiadania BSM
a potom , keď sa to zamotá, chodíte sem špekulovať ako to rozumne rozmotať.

Potom to už rozumne NEJDE !!!!!!!!!!