radicova
06.01.14,16:49
pankratz
06.01.14,15:53
Podľa môjho názoru nemôže. Nevie rozoznávať vzdialenosti v priestore. Očný lekár kontroluje pri prehliadke každé oko zvlášť.
radicova
07.01.14,17:10
na jedno oko vobec nevidi ten dotycni cize ani podla mna nemoze
lujza.j
07.01.14,17:23
radicova (Dnes 19:10) na jedno oko vobec nevidi ten dotycni cize ani podla mna nemoze



a ty si kto...ked si myslíš že nemôže...o čo ti ide?


zrakové postihnutie – ide o trvalé poruchy zraku, podľa stupňa a typu poškodenia zrakových orgánov sa osoby s týmto postihnutím klasifikujú ako nevidiace, slabozraké, čiastočne nevidiace, osoby s poruchami bipolárneho videnia, apod.



Diskriminácia, ktorej sú ľudia so zdravotným postihnutím vystavení, je často založená na predsudkoch, ale aj na nevedomosti okolia o ich živote, schopnostiach a obmedzeniach. Niekedy má diskriminácia „len” formu prehliadania a ignorácie, čo sa prejavuje vytváraním a zväčšovaním bariér v prostredí a v postojoch ľudí, ktorí nemajú skúsenosť so zdravotným postihnutím. Tieto bariéry prekážajú osobám so zdravotným postihnutím zapájať sa do aktivít spoločnosti.


http://diskriminacia.sk/zdravotne-postihnutie/vysvetlenie-pojmov/
avalik
07.01.14,17:24
Príloha č. 5 k vyhláške č. 9/2009 Z. z.

MINIMÁLNE POŽIADAVKY NA ÚROVEŇ TELESNEJ SCHOPNOSTI A DUŠEVNEJ SCHOPNOSTI NA VEDENIE MOTOROVÝCH VOZIDIEL A SPÔSOB ICH POSUDZOVANIA

I. Minimálne požiadavky na zrak

(1) Posudzovaná osoba, ktorá patrí do skupiny 1,

a) musí mať binokulárnu zrakovú ostrosť s hodnotou aspoň 0,5 pri súčasnom používaní obidvoch očí, a to aj v prípade použitia korekčných šošoviek (vnútroočné šošovky sa nepovažujú za korekčné šošovky) a

b) zároveň musí mať horizontálne zorné pole binokulárne najmenej 120 stupňov s dostatočným rozsahom najmenej 50 stupňov doľava a doprava a 20 stupňov smerom nahor a nadol, pričom v rozsahu centrálneho zorného poľa 20 stupňov nesmú byť prítomné žiadne výpadky zorného poľa.

(2) Ak sa u osoby podľa odseku 1 zistí alebo potvrdí očná choroba s progresívnou povahou, zdravotná spôsobilosť osoby sa podmieni povinnosťou pravidelne sa podrobovať lekárskej prehliadke a odbornému očnému vyšetreniu zameraným na túto chorobu.

(3) Posudzovaná osoba patriaca do skupiny 1, ktorá má úplnú funkčnú stratu zraku na jednom oku alebo používa iba jedno oko (aj v prípade diplopie), musí mať zrakovú ostrosť najmenej 0,5, a to aj v prípadne použitia korekčných šošoviek, pričom stav monokulárneho videnia musí trvať najmenej šesť mesiacov a zorné pole tohto oka musí spĺňať požiadavku podľa odseku 1 písm. b). Posudzujúci lekár v takom prípade vždy požiada o odborné očné vyšetrenie.

(4) Posudzovaná osoba, ktorá patrí do skupiny 2,

a) musí mať zrakovú ostrosť s hodnotou aspoň 0,8 na lepšom oku a aspoň 0,1 na horšom oku, a to aj v prípade použitia korekčných šošoviek,

b) zároveň musí mať binokulárne horizontálne zorné pole najmenej 160 stupňov s dostatočným rozsahom najmenej 70 stupňov doľava a doprava a 30 stupňov smerom nahor a nadol, pričom v rozsahu centrálneho zorného poľa 30 stupňov nesmú byť prítomné žiadne výpadky zorného poľa.

(5) Ak sa na dosiahnutie hodnôt 0,8 a 0,1 podľa odseku 4 písm. a) používajú korekčné šošovky, minimálna ostrosť (0,8 a 0,1) sa musí dosiahnuť buď pomocou okuliarov so silou nepresahujúcou plus osem dioptrií, alebo pomocou kontaktných šošoviek, pričom korekcia sa musí dobre znášať.

(6) Zdravotná spôsobilosť osoby patriacej do skupiny 2 je vylúčená, ak má diplopiu alebo poruchu citlivosti na kontrast.

(7) Osoba patriaca do skupiny 2, u ktorej z rôznych príčin vzniklo výrazné zníženie videnia na jednom oku, môže byť zdravotne spôsobilá na vedenie motorových vozidiel v tejto skupine až po uplynutí najmenej šiestich mesiacov pri splnení podmienok podľa odseku 4, iba ak odborné vyšetrenie potvrdí zdravotnú spôsobilosť na vedenie motorových vozidiel.
radicova
08.01.14,16:35
nejde tu onic len ja osobne som bola zvedava ako moze slepy clovek na jedno oko dostat vodicak tuto nejde o ziadne diskriminovanie pretoze ja sama mam problem zo zrakom a som si ista ak by som chcela vodicak by mi ho nedali prepacte ak sa vas to akosik dotklo nebolo to umyselne tutok sa poukazuje len na to ze peniazmi sa da vsetko ziskat
kopretinka
08.01.14,16:41
nemôžeš si byť istá,kým to nemáš na papieri
radicova
08.01.14,17:52
ale som si v tom 100percente ista pretoze mam znameho lekara tak ze tak ale nechapem ako clovek predomnou moze dostat a pritom je bez jedneho oka
hm divne toto
kopretinka
08.01.14,18:57
ja mám jedno oko tupozraké,skoro naň nevidím,mám zúžené zorné pole,mám hovadské dioptrie a vodičák som urobila.Bolo to počas štúdia na strednej škole,bolo to povinné,ale nikdy som ho nevyužila.