Ikapo
07.01.14,09:30
Mám sestru, ktorá má osobnú asistentku, ale táto už nechce vykonávať túto prácu.
Má možnosť prijať osobnú asistentku pre TZP osoby - starobnú dôchodkyňu. Tá to však chce robiť len v prípade, že nebude musieť z odmeny nič platiť. Preto ma zaujíma, či riadny starobný dôchodca má záväzky platiť odvody do SP a ZP, či je povinný podávať daňové priznanie, alebo má iné záväzky niečo platiť, keďe bude osobný asistent.
Počet hodín je ročne 2400.
Anik
07.01.14,08:57
registračná povinnosť osobných asistentov
Zákon o správe daní a poplatkov určuje osobným asistentom povinnosť zaregistrovať sa u svojho správcu dane – podľa miesta trvalého bydliska. Do 30 dní od podpisu zmluvy o výkone osobnej asistencie je povinný vyplniť na Daňovom úrade tlačivo, ktoré sa volá
Prihláška k registrácii daňovníka FO.
Daňový úrad pridelí zaregistrovanému daňovníkovi daňové identifikačné číslo
a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie.
Odvody do SP a ZP - príjem oslobodený od platenia poistného treba to však v určenom termíne oznámiť ZP, aby nevyšlo v rámci RZZP nedoplatok.
Je možné že pri tomto rozsahu hodín by jej daň vyšla , nakoľko si môže uplatniť 40 % paušálne výdavky, alebo riadne výdavky.
Ak by bol príjem celkový zdaniteľný len do 1.867,97 eur za rok 2013 - daň nezaplatí.
Ikapo
07.01.14,09:10
Ak tomu dobre rozumiem. neplatí odvody do SP, ani odvody do ZP, platí len daň.

Teraz má asistentku, ktorá je aj zamestnaná, tak je to iné.
Anik
07.01.14,10:40
Ako to myslíš iné ?
Katy a R
07.01.14,11:58
platí daň takisto! .. a aj všetky povinnosti sú rovnaké!
Anik
07.01.14,15:36
Katka práve na to som myslela, že v podstate sú povinnosti rovnaké a ešte jej zamestnávateľ nemôže urobiť DP, ale musela podávať DP B
Ikapo
07.01.14,20:16
Práve preto sa pýtam, lebo tá zamestnaná nechce už robiť, lebo že sa jej neoplatí kôli tomu, že jej vychádza dosť daň, či ako, neviem podrobnosti a nemá vobec žiaden voľný čas.

Ešte len tak približne, keď by tá dôchodkyňa zarábala viac ako 500 eur mesačne ako asistentka, platila by vysokú daň? Neviem, či sa jej pripočítava dôchodok, či ako sa to robí, ona sa bojí akýchkoľvek platieb, tak jej to chcem vysvetliť a nechápem o tom nič.
Katy a R
07.01.14,20:47
Spraví si DP a zaplatí daň ako všetci ostatní - 19%. Keďže je dôchodkyňa - tak asi nemá ani nezdaniteľnú časť (alebo len malíčko - záleží od jej dôchodku)
Máš to už vyššie napísané - môže si uplatniť 40%tné výdavky.
inak - sestra by mohla mať viacerých asistentov.
Ikapo
07.01.14,20:59
Nemôže a nechce mať viacerých, nakoľko sú to také obslužné činnosti, kde je nutná diskretnosť. tejto staršej pani dôveruje,. Ďakujem, za tvoj záujem, žiaľ, nerozumiem tomu ani teraz vôbec, robím v úplnom inom odbore, nikdy som sa s týmto nestretla len viem, že kým tá terajsia nerobila, len bola OA neplatila žiadnu daň, aj keď dávala DP.

Takže ak dovolíš zhrnutie. Starobný dôchodca - osobný asistent
Neplatí odvody do SP a ZP
Platí daň- ak som porozumela 500eur / mesačný príjem z asistencie/ x 12 a z toho 19 %- čo je strašne veľa, tak, to asi robiť nebude.
A som nahratá, tak ak to nevezme, mám o starosť viac.
Katy a R
07.01.14,21:02
prečo by to bolo veľa - veď odvody neplatí . Samozrejme, nie to to ľahká práca .. záleží aj do postihnutia.
ak by si našla niekoho - čo vôbec nerobí, ani nemá žiadny iný príjem a nie je dôchodca - tak takémuto OA by pri tomto rozsahu hodín vyšla minimálna daň (za rok bajočko do 100 evri - len odhadujem;))
Ikapo
07.01.14,21:07
Je to tažké postihnutie, vychádza mi daň cca 1000 eur, je to možné? Veď ani moja dcéra toľko neplatí a to má živnosť.
Nerozumiem tomu, nemám na to bunky, tak nech si už poradí, ako vie.
Katy a R
07.01.14,21:13
dcéra nie je dôchodkyňa .. ale bolo by to menej (tak možno 800???)- výdavky si neodpočítala !
Ikapo
07.01.14,21:18
Ďakujem.
gardenia
07.01.14,22:18
Ikapo, my tiež máme osobnú asistentku - starobnú dôchodkyňu, píšeš, že sa jedná asi o 2400 hodín ročne. Takže výpočet do DP bude vyzerať asi takto:

ročný príjem 2400 x 2,76 /sadzba za 1 hod./ ´= 6 624,--
paušál.výdavky 40 % -2 649,60
-------------
suma na zdanenie 3 974,40
3 974,40 x 0,19 = daň 755,--

Okrem toho sa do DP ešte pripočíta daň zo zamestnania. Odvody do SP a ZP sa z príjmu z OA neplatia. Podáva sa DP FO typu B. Na to, že je to príjem za celý rok, daň nie je až taká vysoká.

Ešte poznámka - práce intímneho charakteru môže robiť aj blízka osoba a na ostatné práce si môžete najať druhú.
šošon
31.05.16,04:54
Pre lolov z porada.sk :
Čo sú to za maniére, myslel som že je sloboda slova, tak si také tortúry pre ľudí ktorí chcú odpovedať,strčte niekam.

Katy a R
To si myslela vážne, že prečo sa jej zdá daň pre dôchodcov príliš veľká ?
Je to síce staršia téma, ale stále je to aktuálne...
Jasné že je veľká, všetci ostatní si môžu uplatniť daňový odpočet okolo 3800 E, iba dôchodcovia nie.
Nefér mi príde ale hlavne to, že keď zarobí menej ako tuším 1900E, neplatí žiadnu daň, ale už od 1900 a jeden cent platí daň z celej čiastky.
Po správnosti by predsa mali z daň. základu odpočítať tých 1900, a z rozdielu vyrátať daň (odpočítať náklady, a z toho odviesť 19%).
Tebe sa nezdá nefér, keď dôchodca musí odviesť z rovnakej čiastky daň 500E, a všetci ostatní iba okolo 100?
Katy a R
31.05.16,07:56
Tak terazky neviem, kto by si mal niekam strčiť svoju odpoveď.
... je úplne jedno, čo sa tebe zdá spravodlivé a čo nie! Platí zákon o dani z príjmu - daň si musí vypočítať (a odviesť) podľa toho. Čo sa ti zdá nesprávne na mojej odpovedi ? - alebo čím som porušila slobodu slova???
- môžeš sa realizovať v parlamente (a naprávať krivdy):)
misoft
31.05.16,14:25
Nuž šošon (predpokladám zo Žiliny - tam sú Šošoni) - reagovať na ROK starý problém a to hneď takto? Problém je už možno vyriešený, tvoj príspevok je teda na dve veci - na p*** a na h****!
Okrem toho - kto ti obmedzil "slobodu slova"? Nikto - veď predsa sem píšeš - za 5 rokov celkovo 5x..... teda jeden príspevok ročne.

A za ďalšie: rozčuľuješ sa na zlom mieste ohľadom daní - my sme tie zákony nevymysleli. Veď choď do parlamentu, i stoličky tam majú, hádzať môžeš na poslancov, im môžeš veselo nadávať na plné pľúca.
šošon
05.09.16,14:17
Myslím že tu došlo k nedorozumeniu. Tá agresívnejšia odpoveď bola určená zamestnancom fóra. Moc si tzo už nepamätám, viem len že boli problémy preto, že sa odpovedalo na staršiu tému...
To ale samozrejme vymazali a tak to vypadalo že nadávam odpovedajúcim...