misurka
24.03.06,08:46
V r. 2005 sme zakupili OA na leasing. Avšak v tom istom roku došlo k havarii, pričom OA bol totálne zničený - totálna škoda. Leasing. spoločnosť nám vystavila faktúru za predaj zvyškov OA s DPH. Myslím, že nemám nárok na odpočet. Tieto zvyšky ja ďalej predávam. Zaujíma ma či sa naozaj aj takéto zvyšky berú za "osobný automobil" a nie je nárok na odpočet a tým pádom aj predaj zvyškov z mojej strany je bez DPH??????

Prosím o Vaše názory, ďakujem
misurka
24.03.06,18:15
Neviete mi niekto poradiť?


V r. 2005 sme zakupili OA na leasing. Avšak v tom istom roku došlo k havarii, pričom OA bol totálne zničený - totálna škoda. Leasing. spoločnosť nám vystavila faktúru za predaj zvyškov OA s DPH. Myslím, že nemám nárok na odpočet. Tieto zvyšky ja ďalej predávam. Zaujíma ma či sa naozaj aj takéto zvyšky berú za "osobný automobil" a nie je nárok na odpočet a tým pádom aj predaj zvyškov z mojej strany je bez DPH??????

Prosím o Vaše názory, ďakujem
Tweety
24.03.06,18:34
Neviete mi niekto poradiť? Možno by sa dal použiť § 49 (8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
Zuziana
24.03.06,19:02
Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.[/quote]

Jedná sa o platiteľa, ktorý ich ďalej bežne predáva alebo prenajíma, čiže riadneho predajcu automobilov alebo leasingovú spoločnosť:D
misurka
25.03.06,11:38
Avšak predaj automobilov nie je predmetom mojho podnikania, čo v takomto prípade???
Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
Jedná sa o platiteľa, ktorý ich ďalej bežne predáva alebo prenajíma, čiže riadneho predajcu automobilov alebo leasingovú spoločnosť:D[/quote]
ALBO
26.03.06,17:37
[quote=misurka]Avšak predaj automobilov nie je predmetom mojho podnikania, čo v takomto prípade???
Vaše rozbité auto je auto (to čo kupujete od Líz.sp.ň Podľa mňa neuplatníte nárok na vstupe a predáte podľa § 42 oslobodené.
KEJKA
26.03.06,18:01
Podľa m§a sa treba riadiť podľa LZ spoločnosti. Síce ona predáva a lízuje OA s DPH, lebo to má v podnikaní. Ale ide o totálku, a ak predávate len náhradné diely a nie vrak... tak by ste mali dať DPH na výstupe.
ALBO
26.03.06,18:28
[quote=misurka]Avšak predaj automobilov nie je predmetom mojho podnikania, čo v takomto prípade???
Vaše rozbité auto je auto (to čo kupujete od Líz.sp.ň Podľa mňa neuplatníte nárok na vstupe a predáte podľa § 42 oslobodené. Ja som si nevšimla, že to budete rozpredávať po kúskoch, potom by som to už zdanila aj ja na výstupe.
misurka
27.03.06,03:50
V skutočnosti ja od leasing. spoločnosti nakupujem vrak a ten v nezmenenej podobe predávam (čiže nepredávam ho po kúskoch). Vo faktúre od leasing. spoločnosti je text takýto: Fakturujeme Vám za zvyšky havarovaného vozidla XY......

Podľa m§a sa treba riadiť podľa LZ spoločnosti. Síce ona predáva a lízuje OA s DPH, lebo to má v podnikaní. Ale ide o totálku, a ak predávate len náhradné diely a nie vrak... tak by ste mali dať DPH na výstupe.
KEJKA
27.03.06,14:23
takže predávate vrak. Ja myslím, že vrak OA je tiež mimo DPH.
LZ bola povinná DPH uviesť, ale u nej je to niečo iné.
ALBO
27.03.06,17:43
V skutočnosti ja od leasing. spoločnosti nakupujem vrak a ten v nezmenenej podobe predávam (čiže nepredávam ho po kúskoch). Vo faktúre od leasing. spoločnosti je text takýto: Fakturujeme Vám za zvyšky havarovaného vozidla XY...... Tak potom si myslím, že tá prvá odpoveď, tak ako som to pôvodne pochopila, bola dobrá.
misurka
28.03.06,03:59
Ďakujem za Vaše odpovede

Tak potom si myslím, že tá prvá odpoveď, tak ako som to pôvodne pochopila, bola dobrá.