megatronia
07.01.14,12:03
Sme cerstvymi vlastnikmi bytu. Chceme vykonat drobnu stavbu (prehodenie balkonovych dveri - tam kde su dvere dat okno a naopak) - stacila ohlaska na miestnom urade. Mam teda vyjadrenie, ze miestny urad nema namietky a nebolo nutne ani stavebne povolenie.
Problem nastal u spravcu - najprv nam povedal, ze nie tym nadseny, ale da sa to. Dnes som dostala vyjadrenie, ze spolocenstvo vlastnikov bytov s tym nebude suhlasit.
Moja otazka - mame to riesit aj so zastupcami vlastnikov bytov, popr. uskutocnit stavbu aj napriek ich negativnemu stanovisku? (ved ked na mna poslu kontrolu, tak sa len preukazem, ze to mam povolene) Ci mam pre istotu ist aj na stavebny urad alebo dat si vyhotovit posudok od statika...?
Kto sa v tychto veciach aspon trochu vyzna, budem velmi rada, za kazdu radu, postreh, napad.





Vsetky Vase rady - vlastne nerady su mi na 3prdy.

Mozno to znie cudne, ale v 2izbovom byte taka primitivna zmena ako prehodenie balkonovych dveri v zle naprojektovanom byte dost pomoze - napr. ak planujem potomstvo a planujem kuchynu vyuzit ako obyvacku. ale to Vy majetni nepochopite - vidite len kazenie fasady a porusovanie zakona (kebyze ho chcem porusit, tak tu neobsmrdam a nevypytujem sa blbo!)

Aby Vam bolo jasno cely barak (10rocna novostavba!!!) je na velke H a male o naprojektovana.

takze od zaciatku

- ked sa pozriem z balkona, vyhlad mam na polorozpadnute a schatrale obchodne centrum, kt. nik neriesi

- ked sa pozriem z balkona na druhu stranu, mam vyhlad na ciernu stavbu, kt. je od hlavneho vchodu vzdialena 10m a tiez sa neriesi!

- garaze su nizke - ak mam jeepa, mam smolu, nemozem mat podzemnu garaz.

- ten, kto nema garaz, musi ist obklukou po schodoch (1poschodie) ak chce vyniest smeti

- nakladny vytah je na opacnej strane ako je garaz a zial, ked sa chcete stahovat, musite prejst s velkymi spotrebicmi 50m, pretoze k hlavnemu vchodu nie je pristupna cesta autom - je tam akysi zbytocny nadchod.

- v panelaku nie je pristupne vetranie ludom pod 165cm!

- ked otvorite dvojkridlove dvere na bars-ktorom poschodi, jedna cast z kridla je pod urovnou prveho schodu!

- vlastne kurenie je super vec - ovsem ak Vam nelezie potrubie cez kuchynu do wc, kupelky na chodbu a az potom von z bytu!

- kvoli zle umiestnenym balkonovym dveram mozem mat v kuchyni max. 2barove stolicky namiesto posedenia pre 6ludi

- neviem, ci mam hovorit o krivych stenach, nelogicky umiestnenych vypinacoch a podobych prkotinach, kt. su v konecnom doslednu tiez dolezite...a teraz mi sakra povedzte co je moje prehodenie balkonovych dveri oproti tymto vsetkym nedomyslenym perlickam, ci vykrikom mody???!!!
jslancik
07.01.14,11:45
si si istá, že stačí ohlásenie? mimochodom, čo v tvojom meste zahŕňa také ohlásenie? určite tam musí byť napr.
3. V prípade stavebných úprav bytu vyjadrenie:
· Spoločenstva vlastníkov bytov
· Stavebného bytového družstva iného správcu bytového domu.

Bez toho ti z mesta/obce nedajú kladné stanovisko. (ale možno sa to mesto od mesta líši...)

Okrem toho pri zásahu do nosných konštrukcii stavby musíš mať statický posudok.

Mimochodom, nedivím sa, že s tým nechcú ostatní obyvatelia súhlasiť. Naruší to celkový dojem z bytového domu. Všetci ostatní majú pôvodné usporiadanie, a jeden byt bude kričať. Na to sa nezabudne, technicky nemožné. Každý raz, čo sa budú susedia vracať domov, budú mať na očiach, čo ste vymysleli.
Andy Kralik
07.01.14,11:53
..prehodenie balkonovych dveri - tam kde su dvere dat okno a naopak..

..to som si nie istý či na toto netreba kompletne stavebne povolenie. Je to zásah do fasády (aj keby stena nebola nosná).

Stavebný zákon - Zákon č. 50/1976 Zb.

§ 55
(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;

podla mňa toto nespĺňate - nech vám na miestnom úrade povedal kto chcel čo chcel..

Či sa ti to páči alebo nie, podla mňa nespĺňaš žiaden z bodov § 55 odsek 2 stavebného zákona, aby si mohol pokračovať bez stavebného povolenia. Ak by som bol tvoj sused, tak toto napadnem...
ivka70
07.01.14,11:54
Dost pochybujem, ze na stavebny zasah, ktory meni vonkajsi vzhlad budovy, staci ohlasenie .....
megatronia
07.01.14,11:59
1. ano, na stavebnom urade mi povedali, ze staci ohlaska.

2. dali mi kladne stanovisko.

3. obvodový panel s dverami na balkón môže byť nosný, panel pod oknom nema na statiku vplyv (ale ja sa do toho vyznam asi tolko, co vy)

4. celkovy dojem z bytoveho domu? vtipne! z jednej strany je hned vedla baraku cierna stavba(kt. nikto neriesi, an riesit nebude), na strane druhej schatrale, polorozpadnute obchodne centrum - teda moj balkon nie je vidiet ani z ulice, ani od cesty a navyse balkon je uz takmer terasou, takze prehodenie okna verzus dveri do oci to bit nebude, jedine, ze by dajaky mudrlant stal pred domom a vyslovene na na nom hladal stavebne upravy

5. dakujem za odozvu, moc mi nepomohla :)
megatronia
07.01.14,12:05
dodatocne som uz napisala...bod 1 az 5
megatronia
07.01.14,12:05
postaci aj suhlas spravcu (to mi povedal oknar) - ja som urobila cosi navyse - zaplatila za pisomne vyjadrenie od miestneho uradu, kam ma poslali zo stavebneho uradu
jslancik
07.01.14,12:06
len opatrne, opatrne. sú to nevratné zásahy, aj keď pokuty nie sú extra veľké. O to istejšie je, že pri tomto zásahu ťa niekto udá. To nie je reko bytového jadra, čo nikomu nebije do očí.

máte to nejaké divné na tom stavebnom úrade. keď netreba ani stanovisko spoločenstva či družstva...

je to zásah do nosných konštrukcii. Alebo dokáž, že nosná je iba časť obvodových múrov, a niektoré časti nie sú podstatné.

Mňa môžeš presviedčať, ale to je zbytočné. Môj názor ti nezabezpečí podpis spoločenstva vlastníkov.
megatronia
07.01.14,12:12
vsak prave preto...aj mne je to cele trochu divne a preto sa pytam aj dalej...

takze, co uz s existujucim povolenim kt. je kladne v moj prospech?
sedliacky rozum mi vravi, ze ked si dam urobit staticky posudok + mam povolenie na tzv. drobnu stavbu, tak som neporusila ziadny zakon a nazory susedov mam v zadnej casti tela...ved nech ma udaju, ked ja mam vsetko vydokladovane...

zabudla som napisat, nechcem menit typy okna+dveri, ani zvacsovat otvor...chcem to presne tak, ako to je...len naopak
jslancik
07.01.14,12:17
otvor budeš zväčšovať, alebo je štvorcový (okno je od zeme tak ako dvere)? väčšinou býva do obráteného L.

no, ak veríš tomu, čo ti povedali na úrade, tak OK. Radšej si preštuduj na stránke mesta, či je to aj niečím podložené. Možno to máte jednoduchšie ako v iných mestách... V tom prípade môžeš kašlať na susedov. Len si tým musíš byť istá.
Zitulda
07.01.14,12:35
...to, čo Ti povedal oknár za bernú mincu neber, lebo jemu ide len o predaj svojich výrobkov. To, čo Ti písali poradáci predo mnou je 100 % pravda a ak Ti stavebný úrad v meste aj dal ústne stanovisko, vždy je to napadnuteľné, lebo je to porušenie stavebného zákona.
Zitulda
07.01.14,12:40
a ešte niečo...prečo chceš meniťpolohu dverí miesto okna a okno miesto dverí? Je to nepochopiteľné:) A neber to tak, že sme proti Tebe, iba si predstav vzhľad blokov ak si každý zmyslí urobiť rôzne zásahy len preto, že je vlastník bytu.
Podľa toho, že ťa posielali zo stavebného úradu na miestný dovoľujem si tvrdiť, že tí pracovníci sú laici a nepoznajú zákony.
mackoivan
07.01.14,18:50
nuž megatronia poriadne ma vytáčaš- obvodová stena nie je tvojim majetkom!!!! je to spoločná časť domu, Vlastníkom tej balkónovej steny si tak ty ako aj ostatní spoluvlastníci domu- každý podľa veľkosti spoluvlastnického podielu. Takže v prvom rade ti to spoluvlastníci musia povoliť. Ja byť na ich mieste, pošlem ťa vieš kde. Konečne sa už musí ukončiť ten bordel, ktorý tu nastal prevodom bytov do osobného vlastníctva- každý si robí čo chce a bezočivo porušuje zákon.
mackoivan
07.01.14,18:57
tak tak- nie je to jej stena, ale spoločná časť domu- keď niečo písať tak na jej čelo NIE!!!
megatronia
07.01.14,19:22
dali mi pisomne vyjadrenie....peciatka, podpis, faktura...
Mária27
07.01.14,20:42
Nehnevaj sa, ale presvedčiť musíš práve tých svojich spoluvlastníkov spoločných častí domu, nie poradákov. Oni ti tu dávajú len fakty.
Pozri sa na hociktorú stránku obecného úradu, všade je to takto popísané, napr.

http://www.banm.sk/drobna-stavba-stavebne-upravy-udrziavacie-prace

z čoho citujem:


Stavebník môže uskutočniť drobné stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. ... Oznámenie stavebného úradu nenahrádza rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy alebo iné opatrenia dotknutých orgánov požadované podľa osobitných predpisov.



Čo potrebujete
Ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác
-
- Súhlas všetkých spoluvlastníkov stavby, ak nie sú stavebníkmi, príp. zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov v bytovom dome,
-
.
Kvaka
07.01.14,20:58
Ak je tvoje riešenie také výhodné, skús presvedčiť všetkých vlastníkov bytov nad tebou aj po tebou, aby si túto zmenu urobili rovnako. Odsúhlasíte si to spoločne, budete mať aj stavebné povolenie, fasáda bude rovnaká. Inak sa musíš zmieriť s tým, že zákon ti bez súhlasu ostatných vlastníkov takúto zmenu neumožňuje.
kopretinka
07.01.14,21:12
"Mozno to znie cudne, ale v 2izbovom byte taka primitivna zmena ako prehodenie balkonovych dveri v zle naprojektovanom byte dost pomoze - napr. ak planujem potomstvo a planujem kuchynu vyuzit ako obyvacku. ale to Vy majetnimajetní? nepochopite - vidite len kazenie fasady a porusovanie zakona (kebyze ho chcem porusit, tak tu neobsmrdam a nevypytujem sa blbo!)
Aby Vam bolo jasno cely barak (10rocna novostavba!!!) je na velke H a male o naprojektovana.
takze od zaciatku
- ked sa pozriem z balkona, vyhlad mam na polorozpadnute a schatrale obchodne centrum, kt. nik neriesi
- ked sa pozriem z balkona na druhu stranu, mam vyhlad na ciernu stavbu, kt. je od hlavneho vchodu vzdialena 10m a tiez sa neriesi!
- garaze su nizke - ak mam jeepa, ty si nemajetná?mam smolu, nemozem mat podzemnu garaz.
- ten, kto nema garaz, musi ist obklukou po schodoch (1poschodie) ak chce vyniest smeti
- nakladny vytah je na opacnej strane ako je garaz a zial, ked sa chcete stahovat, musite prejst s velkymi spotrebicmi 50m, pretoze k hlavnemu vchodu nie je pristupna cesta autom - je tam akysi zbytocny nadchod.
- v panelaku nie je pristupne vetranie ludom pod 165cm!
- ked otvorite dvojkridlove dvere na bars-ktorom poschodi, jedna cast z kridla je pod urovnou prveho schodu!
- vlastne kurenie je super vec - ovsem ak Vam nelezie potrubie cez kuchynu do wc, kupelky na chodbu a az potom von z bytu!
- kvoli zle umiestnenym balkonovym dveram mozem mat v kuchyni max. 2barove stolicky namiesto posedenia pre 6ludi
- neviem, ci mam hovorit o krivych stenach, nelogicky umiestnenych vypinacoch a podobych prkotinach, kt. su v konecnom doslednu tiez dolezite...a teraz mi sakra povedzte co je moje prehodenie balkonovych dveri oproti tymto vsetkym nedomyslenym perlickam, ci vykrikom mody???!!! "

a teraz mi sakra povedz,načo si kupovala taký neskutočne otrasný byt s ešte otrasnejším výhľadom:eek:......nechcela by som ani zadarmo.
felix1
08.01.14,00:41
Nechapem preco si kupis byt a nestavas si vlastny dom podla tvojich predstav. Bud na to mas a postavis si dom s pozemkom 30arov okolo domu, alebo sa s vonkajsou dispoziciou nehnutelnosti musis zmierit ! Co ak si tvoj sused z prizemia odpoji vykurovanie( da na nazor ,,odbornika kurenara,, a bude tahat komin z vlastneho kotla od prizemia az za strechu popri tvojom byte ???) resp nasledne dalsich x vlastnikov z prveho az xx poschodia bude realizovat svoje individualne predstavy.
misoft
08.01.14,15:05
mimotemy

Nuž teda megatronia:

"Vsetky Vase rady - vlastne nerady su mi na 3prdy. Kto prdí - zdravie si tvrdí....

Mozno to znie cudne, ale v 2izbovom byte taka primitivna zmena ako prehodenie balkonovych dveri v zle naprojektovanom byte dost pomoze - napr. ak planujem potomstvo a planujem kuchynu vyuzit ako obyvacku. Ambiciózny nápad - nedomyslený. Ako budete ťahať plyn, vodu, odpad z kuchyne do obývačky? ale to Vy majetni nepochopite - vidite len kazenie fasady a porusovanie zakona (kebyze ho chcem porusit, tak tu neobsmrdam a nevypytujem sa blbo!) Ale veď sa ho snažíš porušiť - kašleš na spoluvlastníkov VONKAJŠEJ steny - tá nie je len TVOJA!

Aby Vam bolo jasno cely barak (10rocna novostavba!!!) je na velke H a male o naprojektovana. A vieš ty, koľko je takých barákov - celé háfo.....

takze od zaciatku

- ked sa pozriem z balkona, vyhlad mam na polorozpadnute a schatrale obchodne centrum, kt. nik neriesi - máte zástupcov v zastupiteľstve, tam si otvor oné......

- ked sa pozriem z balkona na druhu stranu, mam vyhlad na ciernu stavbu, kt. je od hlavneho vchodu vzdialena 10m a tiez sa neriesi! detto ako hore - zastupiteľstvo (MsÚ) je totiť i stavebný úrad.....

- garaze su nizke - ak mam jeepa, mam smolu, nemozem mat podzemnu garaz. Sfúkni gumy - vlezie....

- ten, kto nema garaz, musi ist obklukou po schodoch (1poschodie) ak chce vyniest smeti ale veď sa prejdeš a trochu čerstvého vzduchu s prímesou smetného smradu nezaškodí......

- nakladny vytah je na opacnej strane ako je garaz a zial, ked sa chcete stahovat, musite prejst s velkymi spotrebicmi 50m, pretoze k hlavnemu vchodu nie je pristupna cesta autom - je tam akysi zbytocny nadchod. :eek: až 50m - fíha, nechcela by si extra výťah do bytu?

- v panelaku nie je pristupne vetranie ludom pod 165cm! Tu už nechápem, čo má vetranie spoločné s výškou človeka.....

- ked otvorite dvojkridlove dvere na bars-ktorom poschodi, jedna cast z kridla je pod urovnou prveho schodu! Tak neotváraj.....

- vlastne kurenie je super vec - ovsem ak Vam nelezie potrubie cez kuchynu do wc, kupelky na chodbu a az potom von z bytu! A kto chcel vlastné kúrenie? Ak ty - je to tvoj problém, ako ti to urobili....

- kvoli zle umiestnenym balkonovym dveram mozem mat v kuchyni max. 2barove stolicky namiesto posedenia pre 6ludi

Rob na poradovník tie posedenia.....

- neviem, ci mam hovorit o krivych stenach, nelogicky umiestnenych vypinacoch a podobych prkotinach, kt. su v konecnom doslednu tiez dolezite...a teraz mi sakra povedzte co je moje prehodenie balkonovych dveri oproti tymto vsetkym nedomyslenym perlickam, ci vykrikom mody???!!!

Vieš ty čo? Ja mám tiež krivé panely (panelák stavaný ako posledný - plány sa museli splniť. Stropný panel na styku dvoch panelov - rozdiel 5cm. A zbláznim sa? Svojpomoc, trochu materiálu a je to rovné) "



Fakt - balkónové dvere - prkotina - no ty si z toho urobila skoro medzinárodný škandál.



P.S. Očakávam -1 - ale svoje som si napísal.....
Zitulda
08.01.14,17:38
Teda dievča, naozaj je ťažké ťa pochopiť a slová (mnou zvýraznené ma rozosmiali:) citujem Ťa "ale to Vy majetni nepochopite - vidite len kazenie fasady a porusovanie zakona (kebyze ho chcem porusit, tak tu neobsmrdam a nevypytujem sa blbo!)"...ale škoda že si si tam ten byt kúpila, to si urobila blbosť! Ináč by ma zaujímalo to vetranie - kde je?!a veta citujem " - ked otvorite dvojkridlove dvere na bars-ktorom poschodi, jedna cast z kridla je pod urovnou prveho schodu! ....to máte vonkajšie schodisko s vchodom do každého bytu a na každom podlaží, alebo je to požiarne?Nebolo by od veci ak by si urobila pár fotiek a pridala sem poprípade pôdorys Tvojho bytu.
megatronia
08.01.14,20:09
nuz, cuduj svetu, cena a lokalita zaposobila a zial, bezny clovek pri prvej ani druhej obhliadke nemal sancu vidiet vsetky nedostatky...viac obhliadok hold nebolo
megatronia
08.01.14,20:10
lazdy byt ma vlastne kurenie...ta, mne suma fuck, co si urobi s tym svojim...a taktiez mi jedno, co si urobi s balkonom a co si tam da...netusim, preco sa kolem toho robi tolko kapusty, ked nikomu smrdiet nebude
kopretinka
08.01.14,20:13
tie veci,čo si popísala,sú viditeľné aj bežnému človeku......žeby si nevidela výhľad z okna? alebo krivé steny, alebo potrubie?alebo že nevlezieš do garáže?
megatronia
08.01.14,21:20
ANO, PRESNE AKO PISES, KTO PRDI, ZDRAVIE SI TVRDI A PRETO TAK ROBIM NA VSETKY PRE MNA NEPRINOSNE REAKCIE.

BOLO TO INAK VCELKU "FTIPNE", CO SOM ASI TAK CAKALA-NA BLBU OTAZKU BLBA ODPOVED.
OVSEM, AJ KEBY SOM MALA NAHODOU MUDRU OTAZKU, TAK ODPOVED JE VZDY LEN MENEJ MUDRA A POSTUPNE TO NA NETE BUDE LEN DEGRADOVAT. Z COHO VYPLYVA NEPLYTVAT CAS NA NETE, LEBO PREVAZNA VACSINA MUDRANTOV SA DO VECI ROZUMIE ASI TOLKO CO JA.
A TEDA, TREBA VECI RIESIT INAK - MOZNO PRAVNIK, MOZNO CLOVEK, KT. MI DAL POVOLENIE, KNIHA SO STAVEB. ZAKONMI (KT. SI VSAK MOZE CLOVEK TIEZ VYSVETLIT PO SVOJOM - BO NENI SPECIFIKOVANE, CO SA MYSLI POJOM "PODSTATNE SA NEMENI", LEBO PODSTATNE JE PRE KAZDEHO NIECO INE) A V POSLEDNOM RADE DEGENEROVANE SPOLOCENSTVO VLASTNIKOV, KT. JE TVORENE INDIVIDUAMI Z NETU (TAKZE TEN POSLEDNY BOD VYNECHAM)

VDAKA VSETKYM ZA REAKCIE - TO UPRIMNE.
SOKOM PRE MNA VSAK JE MNOZSTVO NAZOROV - VY NA TEJTO TZV PORADE TAK, NA INEJ, NEMENOVANEJ STRANKE RADIA UPLNE INAK. VYSLEDOK? DEZORIENTACIA. NEVADI, ASPON SOM SI ROZSIRILA OBZORY A TYMTO KONCIM.

DONEVIDENIA, DONEPOCUTIA, DONEPISANIA
jslancik
09.01.14,06:15
misoft, misoft... nemyslíš, že si sa nechal troška uniesť? téma je sama osebe taká, aká je, ale dá sa na ňu odpovedať vecne, a odpísať inteligentne, nie ako kdesi v krčme... sám si nedávam servítku pred ústa, ale zas odtiaľ potiaľ. samoúčelne sa odbavovať na ženskej, to je veľa. prilievať olej do ohňa. postupne ste sa tu nechali rozpáliť dobiela. Richard musí byť nadšený...
mackoivan
09.01.14,11:14
nuž takí ako megatronia ti kľudne vybúrajú nosnú stenu- tak ako sa to stalo aj v našom dome- a neunúvajú sa opýtať spolumajiteľov tej steny, či môže- potom sa nediv,že ľudia sú nasŕdení
jslancik
09.01.14,11:21
to je v poriadku, nedivil by som sa takej reakcii od nejakého spoluobyvateľa. ale od riadneho člena porady by som čakal trocha kultúry a nie takéto... So mnou sa ženská bavila ešte normálne, ale potom sa to tu navzájom rozhecovalo. Stačilo jej povedať, nech si to zistí u kompetentných autorít, keď neverí nám tu. Môžme na ňu kašlať, a nie sa strápňovať.
jasny
19.01.14,18:59
Neviem ako u vas ale na zasklenie balkona resp lodzie u nas v kosiciach este nikto stavebne povolenie alebo suhlas vlastnikov bytov nepotreboval. tak moja rada znie zasklit balkon a potom sa pustit do upravy usporiadania okien aby ste uz nenarusili ten "vonkajsi vzhlad stavby" ale len pokial sa nejedna o nosnu stenu.
jslancik
19.01.14,19:07
Co keby si tu nedával informácie typu "JEDNÁ BABKA POVEDALA". Sú na to jasne predpisy. Možno mesto od mesta iné, ale všetko je to stanovené. Ak na to v niektorom baraku kašlú, tak v inom na to nekaslu.
buchač
19.01.14,19:32
Ja sa momentálne iba čudujem .
Neviem síce , kde sa tento byt situovaný , o ktoré konkrétne mesto sa jedná .

No kúpiť byt v takomto stave , presnejšie povedané - bez nejakej vopred plánovanej vízie je takpovediac nezodpovednosť a neúcta k svojim vlastným peniazom .

Kúpiť byt a ísť do takejto prestavby ? To radšej podumať nad kúpou domčeka ...
misoft
19.01.14,20:00
jslancik - ale no tááák :D - si si nevšimol, na čo som "reagoval"? - Na jej ponosy som odpovedal (presne v mojom duchu..... :D) - ale ak si prečítaš poriadne - zistíš, že červené poznámky presne pasujú.....
PASKOV
20.01.14,02:15
Jasny je asi obyvatel LUNIK 9 , aproto každá stavební úprava je OK.
PASKOV
20.01.14,02:17
www.google.sk/search?hl=sk&lr=&cr=&safe=images&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&q=%22LUNIK%209%22&sa=N&tab=wi&ei=9ZTcUsPAM4WN7AbWtoHgDA#facrc=_&imgdii=_&imgrc=kpJayqLCturdcM%253A%3Bwl49xn7sKsCqtM%3Bhttp% 253A%252F%252Fupload.wikimedia.org%252Fwikipedia%2 52Fcommons%252Fd%252Fdb%252FLunikIX.jpeg%3Bhttp%25 3A%252F%252Fsk.wikipedia.org%252Fwiki%252FKo%2525C 5%2525A1ice_-_mestsk%2525C3%2525A1_%2525C4%25258Das%2525C5%2525 A5_Lun%2525C3%2525ADk_IX%3B480%3B315
mackoivan
20.01.14,12:25
jasny- u nás zas v paneláku poniže už tretí rok nemajú skolaudované zateplenie domu, pretože jeden majiteľ bytu neodstránil zasklenie balkóna. Prišli aj o nejaké peniaze, kvôli neskolaudovaniu. A okrem toho- predpisy aj v tejto oblasti sa sprísnili- jedine čo si mal poradiť- "dohodnite sa všetci v dome a prehoďte tie okná všetci! je to váš dom a keď si to odsúhlasíte prerábajte po odobrení stavebným úradom"
jasny
20.01.14,21:11
opytaj sa mamy kde sa stala chyba.
jasny
20.01.14,21:32
Tak u nas nezijeme v nejakom byrokratickom kocurkove, mame v brane dalsich 20 vlastnikov, nikto tu z nikym neriesi nie nebudes lebo ja nemam alebo nie lebo ja nechcem. Mame skveleho domoveho dovernika vybavi vsetko vela prac v nebytovych priestoroch sme si urobili svojpomocne. Zasklenie balkona u nas nikto nikdy neohlasoval jedine ak domovemu dovernikovy.
kopretinka
20.01.14,21:45
ten váš barák musí úžasne vyzerať,keď si každý robí čo chce....
felix1
30.01.14,22:16
kopretinka, tragedia v SR je ze xx% nechape co tym mas na mysli. Ved maju byt v osobnom vlastnictve...
sito
30.01.14,22:27
V osobnom, v osobnom, ALE tie byty sú súčasťou nejakej nehnuteľnosti, stavby, bytového domu. Ak majú v bráne, vchode dvadsať vlastníkov a len jeden niečo preto robí, aby to bol dom a tí devätnásti, nič? no nemusí to vypadať ako bytový dom, ale ako margarétka napísala, barak.

Barak môže byť:

stavba provizórna/dočasná stavba určená na spoločné ubytovanie, napr. vojenský barak

expresívne: stará búda, chatrč v minulosti: dedinská stavba bez pozemku hovorovo: dom

Už?
felix1
30.01.14,23:25
Obavam sa ze nas je ZATIALs tymto nazorom v SR len pad stoviek na PORADE, ale mozno to budestale stale lepsie :)
prcik
15.05.14,05:40
Važena pani. Vaša prestavba ma zaujala ak to možem vôbec nazvať prestavbou. Mestský urad v B.B. na základe obyčajného náčrtku vám vydá súhlas. nie je potrebné žiadne stavebné povolenie. Nejedná sa o zásah do nosných obvodových múrov. spoločenstvu len písomne dáte vedieť o výmenu balkonového okna so vstupom na opačnej strane. Predseda nie je odborník v stavebnej činnosti-je to laik ako aj členovia rady. No to je kompetentný mestský úrad - odbor stavebný.ak máte ich súhlas, nie je prekážka to zrealizovať. Niektori vlastníci v domu isto aj bez súhlasu podobné ak nie vačšie zásahy urobili a teraz iným zakazujú... urobte výmenu balkonových dverí a okna - spoločonstvo nemože zasahovať, aj z toho dôvodu, že vnutorná strana balkona je vo vašom vlastníctve-nie vo vlastníctve spoločenstva. len vonkajšie múry sú spoločné vlastníctvo. Žiadajte od predsedu spoločentva písomné vyjadrenie zanietnutia - vykonania údržby bytu- ktorý ste povinná na svoje vlastné náklady udržiavať a odovodnenie podľa akého zákona a paragrafu postupoval. nech to zdôvodní právne. Potom môžte na jeho osobu podať sťažnosť aj na vyššom územnom celku VUC na prešetrenie postupu predsedu spolčenstva... ividíte, že názor zmení...aj pre neho platia zákony, nie len pre nás. s úctou fiškus
prcik
15.05.14,06:03
no mládenček...ved ti ani nevieš pochopiť jednoduchý stavebný § ktorý si zverejnil. vo všetkých bodoch cit.§ si potvrdil.že skutočne stačí stavebnému úradu len ohlásenie....vzhlad stavby sa nemení (alebo tam postavila sochu slobody?) mení spôsob užívania...( prestavala to na hotel?) ako ohrozuje záujmi spoločenstva ak si urdžuje vlstný byt na vlastné náklady - podľa zmluvy o spoločentve a v zmysle záka je to jej povinnosť.... vieš vôbec definiciu nosnej konštrukcie ... ty diletant
prcik
15.05.14,06:14
nejedná sa o vonkajší vzhlad budovy- balkonové okno je vo vnutri .ona nemení vzhlad budovi. je to jednoduchá výmena o k n a - balkonového. Vy ste potrebovali pri výmene okien na svojom byte povolenie - ja nie ! ani balkonového a isto ani vy všetci čo tu radíte čo a ako ....naštudujte si poriadne zákony - do budúcna sa vam to oplatí aj vám... fiškus
prcik
15.05.14,06:18
všetkým, čo tu píšete.... doporučujem vám oboznámiť sa so smernicami europskej unie -ženeva- ktorá určuje pravidla a postupy v bytových spoločenstvách.... s úctou fiškus
nunenko
15.05.14,06:20
Novostavba BD (5.rokov) francúzke okná, dvere naprojektované v pravo.
Realita? Stavba skolaudovaná, dvere vľavo.
Dôvod? Výrobca zhotoviteľ a montér okien vyrobil všetky rovnaké, nie aj zrkadlovo opačné.
Nikto nič neriešil, nemenila sa dokumentácia a stavba bola skolaudovaná aj tak.
Môžem vymeniť takéto dvere na opačnú stranu? Dám to len do súladu s dokumentáciou. Je to možné bez povolenia na zmenu, kedže ýiadna zmena nenastane oproti dokumentácii?
Zitulda
15.05.14,06:25
Táto zámena okno, za dvere a naopak nie je údržba bytu ako píšeš.
Chobot
15.05.14,06:56
novopridenec prcik, ako si všímam jeho reakcie, je múdry ako truhlík. Čo príspevok to zavádzanie.
Indeed
15.05.14,07:01
ked si niekto da taky nick, že "megatronia" tak asi ho /ju/ netreba brať veĺmi vážne.....
Indeed
15.05.14,07:05
Kedže sa jedná pravdepodobne o zámenu dveri a okna v lodžiji , nemyslim si,že by to nejak podstatne narušilo vonkajší vzhĺad domu
ak si niekto dá preskliť lodžiju a jeho sused nie
tak take upravy narušaju vzhĺad fasady bytového domu.
nunenko
15.05.14,07:30
tak je v lodžíí
svojar
16.05.14,09:57
prcík - čo to je - vnútorná a vonkajšia strana balkóna.? Je to stále obvodová stena a je v spoločnom vlastníctve všetkých vlastníkov bytov v dome. Teda nie vlastníka bytu, ale ani spoločenstva.
Plný súhlas s Chobotom.