Janiela
07.01.14,13:02
potrebujem spätne prihlásiť dohodára DVP s pravidelným príjmom k 9.12.2013. Z programu mu to prihlásiť nejde i keď mam soft plne aktualizovaný. vypĺňam teda manuálne. Neviem, čo znamená zamestnanec podľa §7 odst 2. Poradíte mi, prosím.

Doplním: zo softu mi nešlo odoslať, pretože v rýchllosti som nahodila nástup v roku 2012 a nie 2013. Teraz je všetko správne. Odoslané akomá byť.
avalik
07.01.14,12:08
"Neviem, čo znamená zamestnanec podľa §7 odst 2."

Čo tak pozrieť do zákona o sociálnom poistení? http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
Jana Motyčková
07.01.14,12:40
Odpoveď zo SP k otázke, v akom prípade je zamestnávateľ zamestnávateľ podľa §7 ods. 2 :

Podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov ak zamestnávateľom nie je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa § 7 ods. 1, funkciu zamestnávateľa plní platiteľ príjmu zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Podľa § 60 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ak zamestnávateľ nesplnil povinnosť platiť a odvádzať poistné na dôchodkové poistenie, podmienka zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie u zamestnanca sa považuje za splnenú; to neplatí, ak si túto povinnosť nesplnil zamestnávateľ uvedený v § 7 ods. 2.

Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona č. 543/2010 Z. z. účinného od 1. januára 2011, sa vetou uvedenou za bodkočiarkou navrhuje, aby obdobím dôchodkového poistenia nebolo obdobie, za ktoré nebolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie, ak povinnosti zamestnávateľa, a teda aj platiteľa dane, si plnil poistenec za seba sám.

Funkciu zamestnávateľa plní platiteľ príjmu zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení zákona č. 534/2005 Z. z., ak tento platiteľ nie je zamestnávateľom vo vzťahu k fyzickej osobe, ktorej vyplatí príjem. Ide napríklad o platiteľa príjmu, ktorý je aj zamestnancom, ktorému sa príjem má vyplatiť; napríklad likvidátor, správca konkurznej podstaty.


Postavenie zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov má aj napríklad

- platiteľ podnikového štipendia,

- platiteľ príjmov, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy (mzdové nároky po smrti zamestnanca, ktoré prechádzajú na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti),

- užívateľský zamestnávateľ – platiteľ príjmu občanovi tretieho štátu (štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky). Ide o zamestnanca, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky pre slovenského užívateľského zamestnávateľa, a má právo na príjem zo závislej činnosti zdaňovaný podľa príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov na základe právneho vzťahu uzatvoreného s treťou fyzickou osobou alebo právnickou osobou, ktorá má sídlo mimo Európskej únie alebo v štáte nezmluvnej cudziny. Občan tretieho štátu je zamestnancom na účely sociálneho poistenia a zamestnávateľom na účely sociálneho poistenia v tomto prípade je užívateľský zamestnávateľ so sídlom na území Slovenskej republiky,

- správca bytov - Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov bytov, zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (§ 8a ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov). Pokiaľ zástupcovi vlastníkov bytov z právneho vzťahu vyplýva právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, nadobúda zástupca vlastníkov bytov postavenie zamestnanca a zamestnávateľ – platiteľ príjmu - prihlasuje túto fyzickú osobu do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia. Podľa vyjadrenia Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky odmeny zástupcu vlastníkov bytov vyplácané prostredníctvom správcu bytov [§ 5 ods. 1 písm. g) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov] sú príjem zo závislej činnosti, nakoľko zástupca pri výkone činnosti postupuje podľa pokynov a príkazov vlastníkov bytov, ktorí si ho zvolili. Ako zamestnávateľ a platiteľ dane vystupuje správca bytov (§ 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov), ktorý vyplácanie odmeny vykonáva sprostredkovane za vlastníkov bytov.



V období od 1. januára 2014 zamestnávateľ pri prihlasovaní zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na Registračnom liste FO – prihláška vyznačí aj skutočnosť, či ide o zamestnanca zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.



V prípade zamestnanca zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorý je už k 31. decembru 2013 prihlásený v registri poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, oznamuje zamestnávateľ po 31. decembri 2013 vyššie uvedenú skutočnosť na Registračnom liste FO – zmena, s dátumom vzniku zmeny najskôr

od 1. januára 2011.
Kvaka
07.01.14,13:03
Ak správca nezaplatí za zástupcu vlastníkov, ktorým je dôchodca, odvody na dôchodkové poistenie, nebude mať tento dôchodca obdobie poistenia? Ten výklad podľa dôvodovej správy nevystihuje úpravu v zákone.
Jana Motyčková
07.01.14,13:23
Podľa mňa je skôr divný ten výklad. Lebo napr. prečo aj paltiteľ podnikového štipendia? Veď podľa ods.1 je zamestnavateľom FO alebo PO, ktorá je povinná poskytovať príjem (s väazbou na sídlo org. jednotky). Takže to by nmal by´t zamestnávateľ podľa ods.2.
Janiela
07.01.14,18:10
ďakujem za vyčerpavajúcu odpoveď.
Janiela
07.01.14,18:20
Prečo tá štipľavosť?????????
Zákon som si prezrela, dokonca ja tu na vrchnej lište. Bohužiaľ, bola som v nepríjemnej tiesni, preto som si dovolila požiadať o pomoc.
Teraz - v kľude - neviem, čomu som popoludní nechápala, resp ako sa mi to mohlo stať. Ak som ťa svojou otázkou pohoršila, tak je mi to úprimne ľúto. Všetci sme len ľudia a môže sa stať, že aj nám občas v ťažkých pracovných dňoch plných napätia "nedochádza".
avalik
07.01.14,18:43
nechapem preco sa rozculujes - dala som ti odpoved na to na co si sa pytala - link na prislusny zakon . - do 6 minut od zadania otazky - ja nemozem vediet ci si v tiesni alebo co? takze DAKUJEM, ze som mohla klikat a vyhladavat namiesto teba, moja robota vtedy sla bokom
Janiela
07.01.14,19:05
Nerozčuľujem sa. Prečo si myslíš, že tvoja práca vyšla nazmar??? Prečo si myslíš, že si vyhľadávala namiesto mňa? Písala som vyššie, že som si zákon prečítala tu na vrchnej lište. Bohužiaľ, bola som v stave NEROZUMIEŤ. Teraz nechápem čomu som nerozumela a opäť píšem to isté - je mi ľúto, že som požiadala o vysvetlenie.
Avalik, možno si rozčúlená mojim komentárom, no ja tvojim určite nie. :-) želám pekný večer