Kingsley
24.03.06,10:09
Ahoj,
som tu nový a súrne by som potreboval pomôcť v tomto špecifickom probléme :
Spoločnosť kúpi pozemky s hospodárskym lesom a v rámci zmeny kategórie lesa treba vyťažiť veľkú časť dreva. Drevo spoločnosť vyťaží a predá. Pozemky s lesom so zmenenou kategóriou predá ďalej.
1. Pri obstaraní lesa sa celá obstarávacia cena zaradí na účet 031 pozemky a neodpisuje sa? Alebo sa osobitne zaradia pozemky a osobitne pestovateľské celky trvalých porastov-les (účet 025) a tie sa odpisujú ?
2. V prípade, že sa nič neodpisuje pri realizácii tržieb z ťažby dreva do nákladov vlastne dostávam iba náklady na vlastnú ťažbu, nie na drevo čo sa ťaží a hodnota celého lesa ostáva na 031 rovnaká? V prípade, že sa pestovatelský celok-les odpisuje, ako sa vyťažené drevo premietne na účte 025?
3. Pri následnom predaji bude predajná cena lesa samozrejme nižšia ako pôvodná kúpna cena lesa. V prípade že všetko bude na 031 a teda sa nebude odpisovať, je daňovo uznaná v nákladoch celá kúpna cena nie iba do výšky predajnej ceny? Vychádzam z par.19, ods.3, pís.e) ZDP.

Celý komplex sa kupuje za dohodnutú celkovú cenu, sú vyhotovené znalecké posudky kde je rozdelená cena pôdy a cena lesných porastov.

Neviem či som to dostatočne zrozumiteľne napísal, v prípade potreby to upresním. Ďakujem za odpovede.
KEJKA
24.03.06,22:44
len stručne.
platí bod 1, ostatné body uvádzaš alternatívne, keby.....
ale zo spôsobu 1. ti už vyplyniú ďalšie postupy a dopady.
Áno vyjadrené je to veľmi zrozumiteľne. Takže odpovedám systémom
"chytrému napovedz....." Ty si ten chytrý, určite si poradíš.