Samantha
08.01.14,08:28
V súvislosti s touto debatou by som sa Vás rada opýtala, či v roku 2012 a 2013 stačilo urobiť denné uzávierky v tých dňoch kedy bola tržba, mesačné sa nerobili, a ročné taktiež nie. A keď nie je tržba vôbec, žiadne uzávierky sa nerobia. Chápem to správne z pohľadu zákona o ERP?

A čo zákon o DPH či DzPríjmov, tie nevyžadujú robiť mesačné alebo ročné závierky ERP?

ďakujem.
Danielle369
08.01.14,08:39
Ked nemáš tržbu, denné uzávierky nerobíš,ale na konci mesiaca by si mala urobiť súhrnnú uzávierku, ináč sa dá urobiť aj spätne myslím v každej reg.pokladni.
Ročná uzávierka nie je povinná....
kn-alka
13.01.14,06:54
Denné uzávierky sa robia v tých dňoch, kedy bola tržba, mesačné ani ročné uzávierky nie sú povinné z pohľadu žiadneho zákona.
Záleží však na tom, ako vediete účtovníctvo, tržby účtujete denne?
Ja osobne nakoľko robím externé účtovníctvo, požadujem od klientov mesačnú uzávierku - informatívnu, a na základe toho účtujem tržby 1x mesačne.
Samantha
16.01.14,07:39
Dakujem vam obom za odpoved, az teraz som si vsimla ze ste reagovali. Totiz ERP sme si kupili pre istotu, ak by nejaky zakaznik prisiel priamo do firmy k nam a chcel kupit produkt v hotovosti. Ale to sa za rok 2012 ani 2013 nestalo ani raz. Teda vsetko sme predavali bud na dobierku alebo na fakturu. Nikdy sme teda nerobili ziadne zavierky z ERP. Postupovali sme spravne?

Danielle- podla ktoreho zakona je potrebne robit mesacnu suhrnnu uzavierku z ERP? nikde to neviem najst. Mozes ma nasmerovat?

kn-alka - vedieme PU, ako je spominane vyssie, trzby v hotovosti sme nemali, predavali sme na fa resp. dobierku. cize kazda, aj denna aj mesacna aj rocna uzavierka z ERP by bola nulova.

Ide mi o to ci je to niekde potrebne vykazovat a teda mat doklad z ERP... ak ano, tak sa bojim ci to vobec spatne budeme moct urobit... v ERP sa vobec totiz nevyznam. Dakujem vam za pomoc.
kn-alka
16.01.14,08:05
Ešte raz: povinnosť je tlačiť denné, ak si mala obrat.
Mesačné len kvôli svojmu info. Ak ste za celý rok nemali obrat, nič netlačíš. Nemáš ani povinnosť lepiš uzávierky - len odkladať.
Danielle369
16.01.14,08:20
Nakolko musíš mať kábel pri pokladni od nového roka, tak ani súhrnnú nemusíš robiť...ved danovníci si ju vytiahnu ked budú chcieť..:)
Danielle369
16.01.14,08:29
Ale aj ked neblokuješ, vzorový blok musíš mať vycapený pri pokladni....:)
a nezabudni aj na káblik...:)
Samantha
16.01.14,09:47
Dakujem krasne za odpovede, poradaci!! doplnim, vycapim, pripojim :) a som rada, ze sme chybu nespravili :)
andre111
19.01.14,18:19
Ahojte, moja klientka robí denné uzávierky, mesačnú nevie urobiť...môžem jej denné spočítať a nahodiť jednou sumou mesačne do účtovníctva? Doteraz mi dávala mesačné uzávierky, ale odkedy má novú ERP,tak ich nevie vytlačiť.
truch
19.01.14,18:24
Nezabudni si ku pokladni dať blok z ERP so zvýrazneným dátumom, DKP, sumou a znakom MF. /povinné od 1.1.2014/