sunibrutal
08.01.14,16:06
Ešte v roku 2010 som omylom nezaplatila splátku životného poistenia. Dostal som papier zo súdu - dal som aj odvolanie - a napokon som zistil, že majú pravdu.
Ale uź som dostal aj predvolanie na súd.

No ja teraz pracujem v Nemecku, a lacnejšie by bolo premna, aby sme nejak vyrovnali mimo súdu, ako cestovať domov.

Chcel by som napísať niečo také, že by som bol rád, keby sme to riešili mimo súdu a to tak, aby bolo dobré aj pre mna aj pre nich - no neviem ako to mám napísať.
Prosím pomožte. ďakujem pekne.
Chobot
08.01.14,15:25
Návrh na mimosúdne vyrovnanie ti už asi v minulosti zaslala poisťovňa. Uhraď tú sumu, čo od teba vymáhajú a potom napíš list, že si to uhradil a koľko si ešte dlžný. Predpokladám, že budú chcieť uhradiť aj trovy konania. Ak aj tie zaplatíš, budete si kvit.

Nečakaj, že ti odpusia nejakú sumu, alebo že bude stačiť uhradiť len časť dlhu. Poisťovňa už čakala dosť na svoje peniaze. Bez toho, že by si vopred uhradil aspoň dlžné poistné im ani nepíš. Sľubotechnám poisťovne neveria a rozprávok počuli dosť.
sunibrutal
08.01.14,15:48
Ďakujem za odpoveď.

žiadny návrh od nich som nedostal, len raz upomienku (o čom som nevedel lebo to prevzal moj otec). tak potom zaplatim dlžnú čiastku a napisem list. ale čo do toho napísať? nie som na tie papierovačky a na právnika či sekretárku peniaze nemám. :-(
Chobot
08.01.14,18:44
Nemusíš tvoriť slohovú prácu. Najprv zaplať to dlžné poistné. Potom naíš list v zmysle, že v súvislosti s dlžnou sumou, ktorá vznikla z dôvodu neuhradeného poistného si ochotný uhradiť svoje záväzky. Uveď, že dlžné poistné si už uhradil (prilož potvrdenie - poštovú poukážku, prípadne kópiu obratu z účtu, nech vedia platbu ľahko identifikovať). Potom napíš, že si ochotný uhradiť vzniknuté náklady a žiadaš ich o vyčíslenie trov prípadne úrokov z omeškania.

V liste môžeš požiadať o odpustenie úrokov z omeškania, ale nemusia ti vyhovieť (najmä z dôvodu, že to už prebehlo súdom a v rozsudku im asi priznali aj úroky z omeškania).

Ozaj, píšeš, že si sa odvolal. To znamená, že asi bol vydaný nejaký rozsudok. Tam nebola vyčíslená suma, ktorú máš uhradiť?
sunibrutal
08.01.14,19:03
rozsudok este nebol, len:"Návrh na vydanie platobného rozkazu" - potom som dal odvolanie, lebo som myslel, ze chcú odomna uz zaplatené peniaze. Ale uz viem, ze nie, ze maju pravdu. - a aj keby nemali, je lacnejsie to vyplatit, ako prist domov z nemecka (cestovné náklady+neplatená dovolenka atd). Teraz som dostal totiz PREDVOLANIE - ale uz z spominanych dovodov mne to neoplati riesit takto.
Chobot
08.01.14,19:15
Predpokladám teda, že budú chcieť vyplatiť dlžné poistné a poplatok za vydanie platobného rozkazu. Uhraď to poistné a ak budú vymáhať súdny poplatok za vydanie plat. rozkazu, tak ten. Ak by cheli uhradiť aj nejaké trovy, tak tie odmietni, ešte im nevznikol právny nárok na trovy konania (to musí súd priznať úspešnej strane v rozsudku alebo v platobnom rozkaze).

Napíš presne, čo je uvedené v tom návrhu na pl. rozkaz. Aké náklady navrhujú uznať súdne okrem dlžného poistného.
sunibrutal
08.01.14,19:38
takze chcú: dlznú sumu + 9% rocny urok + 16,5 Eur súdny poplatok +58,15 Eur trov právneho zastúpenia