borra5
08.01.14,17:42
Zamestnávateľ mi nevyplatil už pol roka mzdu, môžem skončiť prac.pomer podľa § 69 ZP keďže sa v ňom píše, že môžem okamžite skončiť PP iba v lehote 1 mesiaca od kedy som sa o dôvode na skončenie PP dozvedela...Ked mi mzdu nevyplatil vlastne už pol roka, neviem či bude takého skončenie PP platné.
Tweety
08.01.14,17:05
Bude, veď určite nemáš vyplatenú ešte ani napr. za nov., dec. ešte nemala splatnosť.
§69 ZP Okamžité skončenie PP

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Možno by bolo lepšie najprv sa obrátiť na Inšpektorát Práce.

PS, takže nežiadaš o skončenie PP, len to oznamuješ.
borra5
08.01.14,17:21
no nemám. takže kludne môžem použiť § 69. A zároveň napíšem žiadosť o vyplatenie miezd, ktoré mi vyplatené neboli. Mám to dať do žiadosti o skončenie PP, či radšej ako zvlášť žiadosť? čo je lepšie?
Tweety
08.01.14,17:24
Môžeš uviesť priamo v oznámení, ale žiadosť o preplatenie netreba, vyplatenie mzdy vyplýva priamo zo zákona.
Mila123
08.01.14,17:30
riešili ste to cez IP?
Janiela
08.01.14,17:30
Nie žiadosť.
Dávaš okamžité zrušenie pracovného pomeru podľa § 69 ods. 1 písm. b