Lenka Nervná Klembarová
08.01.14,17:47
Ahojte. Od augusta bývame s priateľom a našimi troma deťmi v trojizbovom podnájme. Bývame tu po pôvodných obyvateľoch.Oni tu boli prihlásení traja a my sme piati.Podľa mojich informácií, nás majiteľka ani neprihlásila, ani nezvýšila preddavky. môže nás žiadať o nedoplatky za vodu? ?Zmluvu máme cez realitku, ale nieje v nej presne stanovené, že koľko platí za čo, len koľko platí dokopy za náklady na byt a aký má zisk.Nieje tam uvedené, koľko má nastavené vodné -stočné, koľko platí za elektrinu a pod. Bývame v Poprade, platíme 360€ za nájom.Ďakujem
ivka70
08.01.14,17:19
Ak nemate v zmluve, ze platite pripadne nedoplatky a ze vam pripadne preplatky majitel zasa vracia a ze najomne zo zmluvy zahrna aj naklady na energie a pod., tak je jeho problem, ako ma nastavene platby, vy platite to, co mate dohodnute v zmluve.
Lenka Nervná Klembarová
08.01.14,17:48
Mám tam napísané, citujem: Depozit vo výške 320€ bude slúžiť ako zábezpeka v prípade poškodenia interiéru bytu a vyrovnanie zálohových platieb za energie.Zmluva na dodávku elektrickej energie,plynu,vody zostane na meno majiteľa bytu a prenajímateľ si spotrebu elektrickej energi, plynu ,vody a kúrenia bude hradiť podľa skutočnej spotreby.Prípadné nedoplatky a preplatky za elektrickú energiu,plyn, vodu a kúrenie si zmluvné strany vyrovnajú poobdržaní vyúčtovania.

Tu mi to zase nesedí, lebo v inom bode zmluvy je napísaná výška nájmu vrátane zálohových platieb za byt.... som teraz na vážkach
tictac7
08.01.14,18:40
no veď - platíš nájomné + zálohy na energie v jednej sume a potom budeš mať vyúčtovanie podľa skutočnej spotreby. Pozri článok o cene nájmu - tam budeš mať napísané, koľko je nájom a koľko sú zálohy na energie.
jslancik
08.01.14,18:42
hm, to tam nebýva, skôr výnimočne. ani ja to nemám, a chýba mi to tam. nabudúce to musím uviesť... aby sa nikto nemusel hádať.
kopretinka
08.01.14,18:51
v zmluve máš napísané:.Prípadné nedoplatky a preplatky za elektrickú energiu,plyn, vodu a kúrenie si zmluvné strany vyrovnajú poobdržaní vyúčtovania.
takže áno,si povinná zaplatiť nedoplatok.Ak by bol preplatok,tiež by si tvrdila,že to v zmluve nie je a nechala by si ho majiteľovi bytu??
Kvaka
08.01.14,19:00
V zmluve je napísané, koľko platí dokopy a aký má zisk? To je ako napísané? Mali by byť v zmluve uvedené presné sumy zálohových platieb, ktoré platíte vy z celkovej sumy za prenájom, inak sa nedá vyčísliť, aké budete mať nedoplatky či preplatky. Ona to môže mať nastavené na zálohové platby, ako chce, ide o to, aby si ty potom veľa nedoplácala.
Lenka Nervná Klembarová
08.01.14,19:14
Celková suma 360€ zahŕňa výšku nájmu 165€, 155€ zálohové platby a 40€ zisk z prenájmu.
Takto to mám v zmluve.
Kvaka
08.01.14,19:20
Takže máš tam zálohové platby mesačne 155€, takže áno, majiteľka bytu má právo na nedoplatky a ty máš právo na preplatky, na základe vyúčtovania sa dajú vyčísliť, ale sleduj si spotreby.
Lenka Nervná Klembarová
08.01.14,19:20
A to sa jej potom nemôžem ani postaviť? lebo ak nenastavila zálohové platby na vyššiu sumu, je logické, že nedoplatok bude stále .Predtým sme bývali tiež v podnájme a majiteľka nastavila vyššie zálohové úplne v pohode.
kopretinka
08.01.14,19:22
to je problém majiteľke povedať,aby upravila výšku záloh?
Kvaka
08.01.14,19:41
Majiteľka bytu by mala mať nastavené platby tak, ako jej platíš. Ak má nastavené nižšie zálohové platby, ako platíš ty, tak pri vyúčtovaní ti toto musí ona zohľadniť. To by sa na tvoj úkor obohacovala.
avalik
08.01.14,20:07
a nie je vyhodnejsie pre teba platit mensie zalohy, ukladat si rezervu na svojom ucte a v pripade potreby zaplatit nedoplatok?
Kvaka
08.01.14,20:41
Vyúčtovanie s dodávateľmi energií bude na základe zálohových platieb, ktoré platí majiteľka bytu, ale vyúčtovanie s nájomníkmi by malo byť podľa zálohových platieb, ktoré platia nájomníci majiteľke. Na toto si musia dať pozor.
Lenka Nervná Klembarová
09.01.14,13:27
KOPRETINKA, ano,, je to prolem, doteraz lutujem , ze sme sa sem nastahovali, bude z toho robit bordel a zase mi bude aj s realitakom nadava, ako naposledy, ked som jej volala s problemom v byte(iskrila mi elektrina v kuchyni...). Neda sa s nnimi dohodnúť, vsetko si vraj mam opravit sama, vratane elektriny, praskliny v stupackach a td...
kopretinka
09.01.14,13:41
pozri sa,čo máš v zmluve ohľadom opráv....a peniaze si odkladaj bokom,aby si mala na nedoplatky...
Mária27
09.01.14,17:19
Podľa § 686 občiabskeho zákonníka (1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.
Jednoznačne máš stanovený spôsob výpočtu.

Podľa § 687 obč.z. (2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis.

Drobné opravy sú definované v § 5 a rozpísané v prílohe Nariadenia vlády č. 87/1995.
Pri iných závadach ich môžeš dať odstrániť na náklady prenajímateľa (§ 691), resp. požadovať zľavu z nájomného (§ 698).
dmc
10.01.14,06:44
Co obsahuje pojem vyska najmu 165 € ?????? Zalohove platby su jasne to su platby za energie 155 € zisk s prenajmu 40 € (tak toto je dost maly zisk) ale co je vyska najmu ???? Nieje to nahodou tak ze ta vyska najmu je cisty zisk pre majitel bytu 165€.....zalohove platby su jasne.......a suma 40 € je zisk realitky ???

Pri pozadovani trvaj na tom aby ti najomca predlozil vyuctovanie vsetkych energii - poplatkov ktore platil za byt - tieto si spocitaj a porovnaj s tym co platis za zalohove platby - malo by to byt uvedenych 155 € -... spolu s tymto ziadaj aby ti najomca predlozil vyuctovanie od jedntlivych poskytovatelov energii (bytoveho druzstva) kde zistis aka bola skutocna spotreba a podla toho si vies skontrolovat ze si enerige (sluzby) spotrebovala. Ak to sedi - musis to zaplatit.

Pokial ti najomca nepredlozi vyuctovanie - nic neplat.