Kacicka
24.03.06,11:08
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, kupujem byt za cenu 1.150.000,- a znalecký vraj vychádza nižší, okolo 1.000.000,- Môže to takto byť? Nemal by znalecký posuok určovať thovú hodnotu nehn.? Môže to neskôr ovplyvniť pri predaji daň z príjmu?

ďakujem
Anife
24.03.06,14:05
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, kupujem byt za cenu 1.150.000,- a znalecký vraj vychádza nižší, okolo 1.000.000,- Môže to takto byť? Nemal by znalecký posuok určovať thovú hodnotu nehn.? Môže to neskôr ovplyvniť pri predaji daň z príjmu?

ďakujem

Na otázku "môže to takto byť - kúpna cena 1.150.000,-Sk a znalecký nižší, okolo 1.000.000,- Sk" odpoveď áno. Cena predávanej nehnuteľnosti je určená dohodou.

Otázka "Nemal by znalecký posuok určovať trhovú hodnotu nehnuteľnosti?" - odpoveď on asi aj určuje. Iba si treba znalecký posudok prečítať celý nie iba koniec. Znalec k vypracovaniu znaleckého posudku použil právny predpis "vyhlášku MS SR č. 492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty.

Otázka "môže to neskôr ovplyvniť pri predaji daň z príjmu?" V akom zmysle?

Pekný deň prajem.
Kacicka
24.03.06,14:22
keď rozpitvám celý problém, kupujem byt,ktorého kúpna cena je 1150000 a predbežne mi realitka oznámila, že znalecký mi nevyjde na kúpnu cenu. čo ja potrebujem kvôli hypotéke
Tak ma zaujímalo, či ma nechcú nachytať na niečom, lebo by chceli väčšiu hotovosť vopred
tak som si to dávala do súvislosti ako to môže ovplyvniť daň z príjmu alebo niečo iné, či je od niečoho nezávisí výška znaleckého posudku pri predaji bytu
Anife
24.03.06,14:48
keď rozpitvám celý problém, kupujem byt,ktorého kúpna cena je 1150000 a predbežne mi realitka oznámila, že znalecký mi nevyjde na kúpnu cenu. čo ja potrebujem kvôli hypotéke
Tak ma zaujímalo, či ma nechcú nachytať na niečom, lebo by chceli väčšiu hotovosť vopred
tak som si to dávala do súvislosti ako to môže ovplyvniť daň z príjmu alebo niečo iné, či je od niečoho nezávisí výška znaleckého posudku pri predaji bytu

Cena nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku má vplyv na výšku úveru. Nakoľko budeš touto nehnuteľnosťou ručiť banke.
svojar
25.03.06,07:53
Odhad ceny nehnuteľnosti sa môže vykonávať niekoľkými metódami a výsledok bude vždy rôzny. Zpravidla, keď si ho dáva vyhotoviť kupujúci a bude nehnuteľnosťou ručiť za hypotéku alebo úver, tak je treba využiť metódu, pri ktorej vyjde cena najvyššia. Niektoré banky si ale v prípade hypotéky pošlú vlasného znalca, aby mali zaistené, že nehnuteľnosť má skutočne cenu možno aj vyššiu ako hypotéka, úver.
vieroslava
25.03.06,08:26
Kúpnopredajná cena nehnuteľnosti dohodnutá medzi predávajúcim a kupujúcim je vec dohody. Cena podľa znaleckého posudku vyjadruje reálnu hodnotu nehnuteľnosti v čase vyhotovenia posudku a je smerodatná pri stanovení výšky úveru. Znalec na vypracovanie stanovenia hodnoty nehnuteľnosti musí vychádzať z reálneho stavu nehnuteľnosti, zohľadniť exkluzivitu umiesnenia podľa cenovej mapy miesta a pod. Ťažko nájdeš niekoho, kto nadhodnotí cenu nehnuteľnosti len preto, aby si dostala vyšší úver. To že predávajúci požaduje cenu vyššiu, než vychádza podľa znal.posudku je jeho požiadavka, ktorú ty buď rešpektuješ a byt kúpiš, alebo nerešpektuješ a byt nekúpiš.
svojar
26.03.06,06:59
Ja som nemal na mysli nadhodnotenie ceny, len som úvádzal, že existje viacero metód a pri každej môže byť iná hodnota nenehnuteľnosti- sú to:
Porovnávacia metóda, kombinovaná metóda, výnosová metóda a metóda polohovej diferenciácie(tá sa používa nejčastejšie).
Výsledná kúpna cena je samozrejme vecou predávajúceho a kupujúceho.