lilly1210
09.01.14,08:48
Dobry den,

co v pripade, ze zamestnanec nechce stravne listky?
Moj nazor je, ze podla zakona sme povinni mu ich davat (kedze ma na ne narok), takze ich musim zakupit aj pre neho a odovzdat mu ich (musi mi podpisat doklad o prebrati). A dalej si s nimi moze robit, co chce, aj zahodit.
1. Problem je jeho príspevok na ne, ktory mu mam strhavat zo mzdy. On s tym nesuhlasi, lebo ich nechce, tak samozrejme nevidi dovod si na ne prispievat.
2. Povedal, ze ak mu ich dam, tak nic nepodpise a necha mi ich na stole, (resp. podpise, ak mu ten jeho príspevok nejak vratim), ale aj tak mi ich necha - mozem teda taketo odmietnute listky pouzit znova pre dalsich zamestnancov, alebo ich odkladat bokom a na konci roka vratit dodavatelovi ako nepouzite, nech mi posle dobropis? Viem, ze tym sa mi nevrati cela cena listkov (spracovaci poplatok od dodavatela), takze budeme na tom samozrejme ako zamestnavatel trochu stratovi - co sa mi tiez nepaci. Nevidim dovod kupovat listky aj pre zamestnanca, ktory ich nechce.

Ma vobec pravo ich odmietnut?
Mozeme si vzajomne podpisat doklad s jeho súhlasom, ze sa ich vzdava?

Preco ich nechce - lebo si musi na ne aj on prispievat, chcel by ich mat cele preplacane od zamestnavatela (co je dobrovolne, ja viem), je to trochu tvrdohlavy clovek a teraz si proste postavil hlavu, tak to musim zial nejak vyriesit.

Dakujem.
Tweety
09.01.14,07:51
§ 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

Vy musíte preukázať, že ste stravovanie zabezpečili.
Ak ich nepreberie, to už nie je váš problém. Vy ste si literu zákona splnili.
Gabi03
09.01.14,07:56
Skúste prerátať, že pri maximálnej možnej zníženej nominálnej hodnoty stravného lístka okrem povinného prídelu ZĽa, či by nevychádzalo doplácať všetko zo sociálneho fondu.
Ďalšia možnosť je vysvetliť ZCovi, že (napr.) za hodnotu 1 Eur, čo dopláca, dostane hodnotu 3 Eur, čiže môže si potraviny kúpiť za 2 Eur "zadarmo".
A posledná možnosť, aj keď bude naďalej odmietať, určite by som si každý mesiac dávala podpisovať od neho odmietnutie stravných lístkov. V tom prípade by som uvažovala ešte nad možnosťou (z príkladu) dávať mu 2 Eurá vo výplate, ale upozorniť ho, že z toho sa mu budú rátať odvody aj daň.
Odmietnuté stravné lístky by som použila pre iných ZCov.
viktorviktor
09.01.14,12:45
Zamestnanec má nárok na poskytnutie jedla, tzn, podľa Zákonníka práce (§ 152) je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby,
ak je minimálna hodnota stravného lístka tri eurá a zamestnávateľ z nej musí uhradiť 55 percent, čo je 1,65 eura. V mesiaci, ktorý má 20 pracovných dní, si tak zamestnanec vďaka stravným lístkom polepší o 33 eur. /hodnota lístkov 60, zaplatí 27 a získa 33 teda ak si ich zoberie/

Tým, že si zabezpečil stravné lístky pre všetkých a majú vedomosť o spôsobe stravovania, je vecou zamestnanca či si stravné lístky zoberie alebo nie. Tvoja povinnosť skončila, zákon ti iné neukladá /napr.to čo si vymyslí zamestnanec - daj 1,65 € miesto stravy a zje chleba za 35 centov a myslí si, že keď získa 26€ tak zarobil viac/
nakoniec by ich mohol predať po 1,65 tak by získal čo chce, ten kto ich kúpi zarobí v každom prípade.
JM1968
09.01.14,13:28
zdravím, to mne odmieta lístky majiteľ firmy-je aj zamestnancom-chudne:) akceptovala som...
pavol54
09.01.14,13:42
Zamestnávateľ nie je povinný dávať zamestnancovi stravné lístky je povinný mu zabezpečiť stravu-a, vo vlastnom zariadení ak na nemá možnosti b u zmluvného dodávateľa varenej stravy ak ani ani toto nie je schopný tak mu c ponúknuť stravné lístky vždy sa podieľa na úhrade stravy ako zamestnávateľ tak aj zamestnanec. Ak zamestnanec odmietne a alebo b tak nikde nie je napísané že má nárok na c skrátka nechce obed nedostane nič a finito Takže analogicky by som to riešil ako keď nechce stravu v jedálni nedostane nič a finito žiadnu náhradu
Zimama
09.01.14,17:32
Viem, že máš zrejme (bohužiaľ) pravdu, ale čo v takomto prípade:
dcéra zatiaľ dostáva SL, ale dopočula sa, že im ich už nebudú dávať, ale namiesto toho budú voziť stravu zo "spriatelenej" reštaurácie (v pozadí sú teda zrejme trošku aj iné záujmy ZĽ-a, ako len zabezpečenie stravy ZC-om...) (preto v úvode bohužiaľ) - už vyše roka sa stravuje tzv. krabičkovou stravou, ktorá jej veľmi vyhovuje (aj zo zdravotného hľadiska), a nemá záujem stravovať sa inak. Dá sa to nejako riešiť, alebo je to len o prístupe ZĽ-a a firemnej kultúre?
pavol54
09.01.14,18:02
ak má zdravotné problémy tak dá od lekára potvrdenie
Zimama
09.01.14,18:28
To viem, ale našťastie zdravotné problémy nemá (a možno aj vďaka tej krabičkovej strave - mne sa tiež napr. upravil cholesterol :-) ), len jej tá strava vyhovuje a nechce sa stravovať inak - ak na tie "spriatelené" obedy nebude chodiť, tak má asi jednoducho smolu, či...?
pavol54
09.01.14,18:35
to je taký problém aby obvodný napísal že má doporučenú dietu? Napríklad alergici na lepok tiež nie sú nemocní ak dodržiavajú bezlepkovú dietu
myma
10.01.14,08:14
musí to byť odborný lekár, nie obvoďák
kopretinka
10.01.14,08:19
alergológ,dietológ.........
pavol54
10.01.14,15:56
cesta k odbornému a späť vedia cez obvoďáka
kopretinka
10.01.14,16:00
obvoďák len vypíše výmenný lístok,tam problém nevidím
pavol54
10.01.14,16:05
A vrátiš sa s výsledkami k nemu späť aj na zdravotný preukaz vypisuje obvodák výmenný lístok a nakoniec ho vystavuje tak si myslím že je analógia ledaže by potvrdenie vystavil zubár očiar, psycho alebo z gyndy alebo ?