manželka26
09.01.14,11:11
dobrý deň,

mám podobný prípad. Počas rozvodového konania si manžel zobral úver. S manželom spolu nehospodárime, ani nebývame. Je to uvedené v súdnom spise.Rozhodnutie o rozvode ešte nenadobudlo právoplatnosť. To, že si zobral úver som sa dozvedela z úverového výpisu, ktorý mu prišiel na moju adresu. Ja som hneď kontaktovala banku, že s poskytnutím úveru nesúhlasím a nepristupujem k záväzku manžela, nakoľko mám za to, že za účelom prijatia úveru, uviedol banku do omylu vo veci predložených podkladov k posúdeniu úveru. Počas rozvodového konania mi neprispieval na výživu moju ani mojich detí. Takže už počas žiadosti o úver banku zaviedol, pretože vedel o skutočnostiach, ktoré by v budúcnosti mohli spôsobiť nesplácanie úveru. Z banky som dostala odpoveď, že oni info tretím osobám neposkytujú, ok, ale pri mojej druhej sťažnosti mi napísali, že v prípade, ak on nebude splácať ( a my nemáme rozdelené BSM ) tak môžu pohľadávku vymáhať odo mňa. Prosím, neviem ako mám postupovať, aký orgán kontaktovať. Uvažujem, že ich budem žiadať o vykonanie kontroly resp. auditu na danom úverovom prípade, nakoľko som im popísala podklady, ktoré predložil súdu a som súčinná im ich poskytnúť a neverím, že on priznal všetky výdavky. Obávam sa skutočnosti, že splácať nebude, tak ako neplatí výživné, a ja potom budem musieť tieto jeho záväzky riešiť. Prosím o radu. ďakujem veľmi pekne.
kopretinka
09.01.14,10:14
nedávaj otázku ako odpoveď ,založ vlastnú otázku
arizona
09.01.14,10:21
Presunula som ti prispevok ako samostatnu temu. Pokracuj tu,nevkladaj nove otazky do starych tem
draik
09.01.14,13:28
Na získanie bežného úveru manžel nemusí mať súhlas druhého z manželov. Pohľadávku voči jednému z manželov je však možné vymáhať z vecí v BSM. Týmito vecami v BSM z hľadiska exekúcie nie je mzda druhého z manželov resp. peniaze na jeho účte.
Chobot
09.01.14,14:33
Ako už bolo napísané, banka nič neporušila tým, že poskytla úver tvojmu manželovi. Nie je potrebný tvoj súhlas na poskytnutie úveru. V banke nič nevyriešiš.

Ak ešte nemáte vysporiadané BSM, tak daj návrh na jeho vysporiadanie s tým, že budeš navrhovať, že úver bude znášať výlučne manžel. Až keď budeš mať v ruke rozsudok o vysporiadaní BSM, kde bude uvedené, že celý úver preberá manžel, potom to môžeš predložiť banke a zbavíš sa povinnosti spoludlžníka za úver a banka v prípade neplatenia nebude dlh vymáhať od teba.

Bohužiaľ do tej doby je to z pohľadu banky spoločný majetok aj spoločný dlh a môže ho vymáhať aj od teba.
expeeert
09.01.14,14:46
hmm, mňa len zarazila jedna vec - banka manželovi/manželke odpíše že neposkytuje info tretím osobám, ale ak by ten čo si vzal úver neplatil, tak by bez problémov už "informovala" že ho bude vymáhať v rámci BSM...??
draik
09.01.14,14:56
Len upresním, že zadávateľka zmluvu o úvere zjavne nepodpísala, teda nie je spoludlžníkom. Ak by zmluvu podpísala, tak by rozvod nemenil nič na tom, že by zostala spoludlžníčkou.
Ak by bola spoludlžníčkou, tak by banka mohla úverovú pohľadávku vymáhať aj priamo od zadávateľky, čo v súčasnosti prakticky nemôže, keďže môže postihnúť len veci v BSM.
Je však na mieste rada BSM čím skôr vyporiadať, aby exekútora napríklad nenapadlo prísť spisovať hnuteľný majetok, ktorý si zadávateľka medzitým kúpila za "vlastné" peniaze.
Chobot
09.01.14,14:57
Myslím, že je to v poriadku. Manžel / ka je z pohľadu banky tretia osoba ohľadne ochrany osobných údajov. Napr. aj keď si niekto z manželov uzatvorí životné postenie, tak poisťovňa nesmie poskytnúť údaje o poistke manželke ani o tom, že sa manžel poistil.

Vymáhanie dlhu je niečo iné. Tam neide o ochranu osobných údajov, ale o zisťovanie majetku dlžníka. A pokiaľ má majetok v BSM, teda spoločný s niekým iným, tak banka môže vymáhať svoju pohľadávku aj od takej osoby.
expeeert
10.01.14,05:45
áno ale treťou osobou je len do toho prípadu, kým nemusí splatiť dlh, ktorý ten čo dlh založil nespláca.
Vtedy už neprekáža porušenie ochrany osobných údajov.
Ja si myslím, že pokiaľ figurujem niekde ako spoludlžník, tak by som mal o tom niečo vedieť, či nie?
Životnú poistku môže uzavrieť s vyplatením aj niekomu inému, nielen manželke, takže z tohto pohľadu tam je ona ako cudzia osoba.
Chobot
10.01.14,08:48
Draik to vyššie dobre vysvetlil. Ona podľa toho nie je spoludlžníkom, lebo zmluvu nepodpísala.

Ak by manžel neplatil úver (či poistné v mnou uvedenom prípade), banka či poisťovňa by mohli vymáhať tento dlh prostredníctvom exekútora. A ten by mohol siahnuť na ich spoločný majetok.

V každom prípade by bolo najlepšie, keby manželka26 čo najskôr vyriešila vysporiadanie BSM vrátane toho úveru.