Gyrxiur
09.01.14,12:44
Dobrý deň, chcem si založiť živnosť ako opravár PC, neplatca dph, nebudem predávať diely a chcem využívať paušálne výdavky, opravy budem vykonávať u zákazníkov doma a platby prijímať len v hotovosti na mieste, no pár vecí ešte nemám ujasnených a tak by som bol rád, keby mi s tým niekto poradil, tu sú:
1. Stačí ak budem vystavovať PPD, či musím aj faktúry?
2. V tom PPD, treba uviesť celé meno, podpis, alebo aké info o zákazníkovi?
3. Treba vystaviť dve zhodné PPD jedno pre mňa a jedno pre zákazníka, či ako to funguje?
4. Stačí písať na PPD sumu a že je to za servis PC, alebo musím rozpísať čas, taxu za hodinu atď?
5. Ak by som platil odvody do zdravotnej poisťovne v hotovosti, keďže účet mi inak na nič nie je, je aj ústrižok z pošty uznaný ako doklad, alebo ak nie, ako inak platiť v hotovosti?
6. Keď vlastne nevediem účtovníctvo, ale len ten zoznam príjmov v časovom slede, musím mať aj pokladničnú knihu?
7. A čo pokladňu, vláčiť sa s ňou je asi nezmysel, podľa toho čo som čítal ju musia mať tí čo predávajú tovar, za služby nie, alebo ako to je?
8. Čo všetko treba mať v tej evidencii príjmov? Stačí poradové číslo, dátum, typ a číslo dokladu a sumu? Či treba aj predmet a meno zákazníka, alebo aj niečo ešte iné?
9. Dane ako živnostník odvádzam až po konci roku, že?
10. Paušálne výdavky sa tiež evidujú až na konci roku, nie mesačne, že?
11. Keď by som si chcel na nejakú väčšiu prácu zobrať PC od zákazníka domov, čo mu dať za papier?
12. Keďže nejdem predávať diely, ale chcem ich nákup zabezpečovať, teda že keď bude treba diel, skočím do obchodu, kúpim a dám mu bloček z toho obchodu, ak si vezmem dopredu od zákazníka peniaze, aby si to nerozmyslel a ja neostal so zbytočným dielom bez peňazí, chcem si od neho zobrať peniaze dopredu, aký doklad na to použiť?

To je všetko. Ďakujem.