JWC s.r.o.
09.01.14,14:27
Keďže s FS riešim aktuálne elektronické faktúry, rozhodla som sa podeliť o pár zaujímavých informácií - vybrala som hlavne to, na čo sa daňové subjekty najviac pýtajú.

1. Elektronická faktúra nemusí obsahovať pečiatku a podpis (naskenovanú pečiatku a ručný podpis vo forme integrovaného obrázka, resp. objektu do elektronického formulára).

2. Ak je vierohodnosť pôvodu a neporušenosť faktúry zabezpečná ZEP-om, kvalifikovaný certifikát môže, ale nemusí obsahovať rodné číslo.

3. Kontrola elektronických faktúr sa vykonáva elektronicky pomocou nástrojov na elektronické spracovanie dát prípadne daňový subjekt môže byť požiadaný o sprístupnenie dát v elektronickej forme cez jeho počítač alebo poskytnutie elektronickej faktúry v písomnej forme t.j. jej vytlačenie. Pre účely daňovej kontroly daňový subjekt poskytuje podľa požiadavky správcu dane všetko ako pri bežnej daňovej kontrole.

4. S účinnosťou od 2.1.2013 v § 76 ods. 5 zákona o DPH sa vypustila prvá veta, čo znamená, že sa upustilo od povinnosti uchovávať faktúry v pôvodnej forme, v akej sa poslali alebo sprístupnili. To znamená, že nemusí robiť duálnu archiváciu - aj v papierovej aj v elektronicej podobe. Vyberiete si tú formu, ktorá vám vyhovuje.
srska
09.01.14,13:34
predpokladám, že sa jedná o dod. - odb. faktúry.
no, a ono je to tak, že zep je zep - kc musí obsahovať rodné číslo čo je jednoznačný identifikátor a podľa mňa nie je vhodný na podpisovanie faktúr.
"obyčajný" ep je na to vhodnejší - neobsahuje rodné číslo
JWC s.r.o.
09.01.14,13:44
rodné číslo sa vyžaduje len pri komunikácii so štátnou správou čiže administratívny styk..pre obchodný styk sa nemusí použíť..tam stačí číslo OP alebo pasu...ak má niekto eID, tam majú KC s rodným číslom...ak má niekto vlastnú čipovú kartu, môže si na ňu doložiť ďalší KC pre obcodný styk, cena cca 20 Eur na rok
srska
10.01.14,09:26
ja by som napísal, že pre obchodný styk je rč a teda zep nevhodný. dôvod je na obrázku