apez
09.01.14,16:12
Koncom roka 2013 som nadobudla vek na priznanie starobného dôchodku. Pracujem však ďalej a o dôchodok chcem požiadať od januára 2014. Odrazí sa to na výške dôchodku? Ako sa zarátajú roky a ostatné koeficienty, ak sa budú platy zvyšovať?
KEJKA
09.01.14,15:46
na otázku ti neviem komplexne odpovedať, ale ak požiadaš od januára 2014, tak nie od 1.1.2014. Budeš mať nárok na NŽZD aj v roku 2014 ak vyčkáš a posunieš si napr. žiadosť od februára.
a pre výpočet SD ti pôjde aj príjem 2013 - ukončený rok, závisí, aké si mala príjmy.
===============
upravujem

brať 12*mesačný dôchodok popri roku zamestnania mi pripadá oveľa výhodnejšie, ako potom mať naviac tých cca 6% dôchodku, ako sa spomína v inom príspevku. Návratnosť zdanlivo 16 rokov ma odradzuje na prvý pohľad, ale aj pri podrobnom prepočte so zohľadnením valorizácie dôchodkov, vyššej základne, inflácie a neviem ešte akých faktorov . to nebude oveľa lepšie.
nie každý sa dožije 90 rokov, ani 80 rokov, aby sa mu tá investícia v podobe práce po dovršení dôchodkového veku a bez nároku naň vrátila.
Kvaka
09.01.14,15:52
Môže aj od 2.januára, bude mať tiež nárok na NČZD za rok 2014. Ak požiada po 30 dňoch od dovŕšnia dôchodkového veku, dôchodok bude mať vyšší o 0,5%.
Mária27
09.01.14,16:31
Podľa mňa sa oplatí pracovať bez poberania dôchodku po vzniku nároku na dôchodok, lebo sa dôchodok dosť podstatne zvyšuje.

Základný dôchodok ti tak či tak vyrátajú ku dňu nadobudnutia veku na dôchodok. V roku 2013 ti nebudú brať do úvahy sumy zarobené do tohto dňa. Vyrátajú ti k tomu dňu priemerný osobný bod, spočítajú obdobie práce a náhradných dôb, vynásobia to a ešte vynásobia dôchodkovou hodnotou v roku 2013.

Od nasledujúceho dňa sa ti osobné body počítajú zvlášť za každý rok práce bez poberania dôchodku a tie sa spočítajú (nepriemerujú). Pri výpočete sa posledný rok tiež zvýhodňuje - všeobecný vymeriavací základ sa berie z pred dvoch rokov. Ten súčet bodov sa vynásobí aktuálnou dôchodkovou hodnotu (aká bude v ten deň (v tom roku) odkedy požiadaš o dôchodok. Tak sa určí ďalší mesačný dôchodok..

Potom sa spočítajú základný a ďalší dôchodok a dostaneš zvýšený starobný dôchodok. To však nie je koniec zvyšovania, lebo tento sumárny (zvýšený) dôchodok ti ešte raz zvýšia, a to o 0,5 % za každých 30 dní, ktoré si si nadrobila bez poberania dôchodku po dni nároku na dôchodok.
Čiže, ak by si robila naviac celý rok, dostaneš ešte o 6 % vyšší dôchodok ako pri poberaní dôchodku. A to odvtedy každý mesiac.
KEJKA
09.01.14,17:21
to je pravda, aj oceňujem komplexnú odpoveď.
ale prakticky - čo je to 6%? upravila som príspevok.
KEJKA
09.01.14,17:26
áno, môže, ale ak posunie o celý mesiac, získa tých 30 dní, resp. nech si vyráta 30 dní od dátumu, kedy dôchodkový vek dosiahla.
Mária27
09.01.14,17:30
relatívne - ako dlho chceš žiť :)
ak budú opäť zvyšovať dôchodky ročne o percentá, bude sa zvyšovať aj zvýšenie ...
Kvaka
09.01.14,17:33
Máš pravdu, len som chcela tých 0,5% doplniť, možno o tom nevedela. Teraz už Mária doplnila komplet.
Kvaka
09.01.14,17:39
Tiež som takto rozmýšľala, dlho som nadrábala bez dôchodku, ale nakoniec som požiadala spätne, nevyužila som plné zvýšenie. Aj som naraz viac dostala, aj zvýšenie o % mi dosť veľké ostalo.
Mária27
09.01.14,17:42
inflácia je horšia pre nižšie dôchodky