279191
24.03.06,12:04
Dobrý deň,


chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku aké sú podmienky registrácie na DPHm, či skôr otázka je ešte možná dobrovoľná registrácia na DPH????


Za odpoveď vopred ďakujem
Simonab
24.03.06,11:13
Ano môžeš sa registrovať aj dobrovoľne. ( §4 ods.4 Zákona o DPH ).
Inak povinná registrácia je ak za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich mesiacov dosiahneš obrat 1 500 000,-
sta
25.08.06,05:44
Ahojte,
keď sa chcem dobrovoľne registrovať za platcu DPH napr. od 5.9.2006 tak musím uviesť v priláške svoj obrat za posledných 12 predchádzajúcich mesiacov? A platcom sa stávam dňom podpísania prihlášky? Viem, že Daňový úrad mi vystaví kartičku do 30 dní od registrácie, ale neviem, či tam bude ten dátum podpisu prihlášky, alebo iný. ďakujem :o:p
alušik
25.08.06,05:50
Nie, na prihláške nemusíš uvádzať svoj obrat. Platcom sa stanete odo dňa, ktorý uvedieš v prihláške ako dátum registrácie.:) Kartičku vydajú napr. až 30.9., ale na internete bude, že ste platiteľmi od 5.9. - tak, ako ste podali prihlášku.
sta
25.08.06,06:04
Super :o) :p ďakujem veľmi pekne, ani nevieš, ako si ma potešila :D
ajacik
07.11.06,17:02
Nie, na prihláške nemusíš uvádzať svoj obrat. Platcom sa stanete odo dňa, ktorý uvedieš v prihláške ako dátum registrácie.:) Kartičku vydajú napr. až 30.9., ale na internete bude, že ste platiteľmi od 5.9. - tak, ako ste podali prihlášku.

práve sa mi stalo (aj som kvôli tomu mala iný dotaz), že som prišla na toto: firma si 23.10. podala žiadosť o registráciu na platcu DPH. Od piatku 3.11.06 je na internete uvedená ako platca dph ale až od 24.11.06.
Volala som klientovi, nech si pozrie osvedčenie o pridelení IČ DPH, aký tam má dátum. či náhodou nie 24.10.06.

Podľa zákona je DU povinný registrovať žiadateľa do 30 dní od podania žiadosti. Ja si ale myslím, že ked ho už zaregistrovali, prečo tam dali odkladný účinok 3 týždne?
ked mi zavolá klient, dám vedieť, aký má dátum na osvedčení.
aký je váš názor na to, že registrácia je "vydaná" vopred?

dakujem
Viera.M.
07.11.06,17:04
Dobrý deň,


chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku aké sú podmienky registrácie na DPHm, či skôr otázka je ešte možná dobrovoľná registrácia na DPH????


Za odpoveď vopred ďakujem
Áno je možná dobrovoľná registrácia za platiteľa DPH a správcovia dane nerobia s tým žiadne problémy, prieťahy...
toria
07.11.06,18:25
aj som bola novú sro prihlásiť na DPH mesačného plátcu. odišla som z daňového a do hodinky mi pani volala, že mesačným plátcom DPH nemôžeme byť, lebo vraj nemáme obrat nad 10 milionov. To som na druhý deň poriešila a cez známu na daňovom som dosiahla mesačné plátcovstvo DPH, ale keď som si bola po kartičky dotyčná pani, ktorá ma presviedčala, že mesačné plácovstvo DPH u novovznuknutej sro nemôže byť povedala: Som teda zvedavá na tie obraty, či Vám to plátcovstvo DPH nezmeníme zo zákona. No čo poviete na jej prístup, jednala správne???
alušik
08.11.06,06:00
práve sa mi stalo (aj som kvôli tomu mala iný dotaz), že som prišla na toto: firma si 23.10. podala žiadosť o registráciu na platcu DPH. Od piatku 3.11.06 je na internete uvedená ako platca dph ale až od 24.11.06.
Volala som klientovi, nech si pozrie osvedčenie o pridelení IČ DPH, aký tam má dátum. či náhodou nie 24.10.06.

Podľa zákona je DU povinný registrovať žiadateľa do 30 dní od podania žiadosti. Ja si ale myslím, že ked ho už zaregistrovali, prečo tam dali odkladný účinok 3 týždne?
ked mi zavolá klient, dám vedieť, aký má dátum na osvedčení.
aký je váš názor na to, že registrácia je "vydaná" vopred?

dakujem
Tak toto ma trochu zarazilo. Keď som ja dávala prihlášku, mala som na nej uviesť dátum, od kedy sa chceme za platiteľa registrovať. Neuviedli tam náhodou taký dátum na žiadosti alebo tam neuviedli žiadny dátum? Lebo inak sa aj mne zdá tento postup veľmi zvláštny.:confused: V každom prípade by som si počakala na to, aký bude dátum uvedený na osvedčení o registrácii. Aj keď tu aj mne vzniká potom ďalší otáznik, pretože mne ten dátum na kartičke uviedli 31.5. ale na protokole o vydaní osvedčenia, ktorý sa na daňovom úrade podpisoval bol dátum, že sme platiteľmi od 3.5.
alušik
08.11.06,06:05
aj som bola novú sro prihlásiť na DPH mesačného plátcu. odišla som z daňového a do hodinky mi pani volala, že mesačným plátcom DPH nemôžeme byť, lebo vraj nemáme obrat nad 10 milionov. To som na druhý deň poriešila a cez známu na daňovom som dosiahla mesačné plátcovstvo DPH, ale keď som si bola po kartičky dotyčná pani, ktorá ma presviedčala, že mesačné plácovstvo DPH u novovznuknutej sro nemôže byť povedala: Som teda zvedavá na tie obraty, či Vám to plátcovstvo DPH nezmeníme zo zákona. No čo poviete na jej prístup, jednala správne???
Hm, opäť tomu ani ja veľmi nerozumiem.:confused: V žiadosti o registráciu bolo jedno políčko - Žiadate o zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac? Pracovník DÚ mi na toto povedal, že tam mám vypísať áno (keď chceme byť mesačnými platiteľmi) a výška obratu ho vôbec netrápila.
Paula
08.11.06,06:30
§ 77
Zdaňovacie obdobie
.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.


...mne z toho vychádza, že pri registrácii môže byť zaregistrovaný iba ako štvrťročný platiteľ a až po uplynutí kal. štvrťroka môže žiadať o zmenu....teda, ak už na základe skutočného obratu je predpoklad obratu dostatočne vysokého pre dôvod zmeny
Milan Benka
08.11.06,06:34
Ahojte,
keď sa chcem dobrovoľne registrovať za platcu DPH napr. od 5.9.2006 tak musím uviesť v priláške svoj obrat za posledných 12 predchádzajúcich mesiacov? A platcom sa stávam dňom podpísania prihlášky? Viem, že Daňový úrad mi vystaví kartičku do 30 dní od registrácie, ale neviem, či tam bude ten dátum podpisu prihlášky, alebo iný. ďakujem :o:p

§4
5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


Nie, na prihláške nemusíš uvádzať svoj obrat. Platcom sa stanete odo dňa, ktorý uvedieš v prihláške ako dátum registrácie.:) Kartičku vydajú napr. až 30.9., ale na internete bude, že ste platiteľmi od 5.9. - tak, ako ste podali prihlášku.

Trochu nepresné závery, pozri § 4 / 5 , určite ak podám prihlášku 5.9., sa nestanem platiteľom od toho dátumu.


práve sa mi stalo (aj som kvôli tomu mala iný dotaz), že som prišla na toto: firma si 23.10. podala žiadosť o registráciu na platcu DPH. Od piatku 3.11.06 je na internete uvedená ako platca dph ale až od 24.11.06.
Volala som klientovi, nech si pozrie osvedčenie o pridelení IČ DPH, aký tam má dátum. či náhodou nie 24.10.06.

Podľa zákona je DU povinný registrovať žiadateľa do 30 dní od podania žiadosti. Ja si ale myslím, že ked ho už zaregistrovali, prečo tam dali odkladný účinok 3 týždne?
ked mi zavolá klient, dám vedieť, aký má dátum na osvedčení.
aký je váš názor na to, že registrácia je "vydaná" vopred?

dakujem

Je vydaná v súlade so zákonom.
Milan Benka
08.11.06,06:47
...mne z toho vychádza, že pri registrácii môže byť zaregistrovaný iba ako štvrťročný platiteľ a až po uplynutí kal. štvrťroka môže žiadať o zmenu....teda, ak už na základe skutočného obratu je predpoklad obratu dostatočne vysokého pre dôvod zmeny

§ 77
Zdaňovacie obdobie

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Ak v žiadosti o registráciu uvediem, že chcem byť mesačným plátcom, DÚ to musí akceptovať.


aj som bola novú sro prihlásiť na DPH mesačného plátcu. odišla som z daňového a do hodinky mi pani volala, že mesačným plátcom DPH nemôžeme byť, lebo vraj nemáme obrat nad 10 milionov. To som na druhý deň poriešila a cez známu na daňovom som dosiahla mesačné plátcovstvo DPH, ale keď som si bola po kartičky dotyčná pani, ktorá ma presviedčala, že mesačné plácovstvo DPH u novovznuknutej sro nemôže byť povedala: Som teda zvedavá na tie obraty, či Vám to plátcovstvo DPH nezmeníme zo zákona. No čo poviete na jej prístup, jednala správne???

Ak chcem byť mesačným plátcom DPH, tak to tá pani na DÚ nijako neovplyvní. Aj keď budem dosahovať min. obrat, ak jej každý rok v decembri oznámim, že si na následujúci rok za zdaňovacie obdobie volím kal. mesiac.
alušik
08.11.06,06:58
Benka, ja som nerobila nejaké závery. Určite, keď prečítam zákon, tak mi to príde inak. Napísala som len reálnu skúsenosť s postupom daňového úradu...;)
Keby som robila závery podľa znenia zákona, tak potom aj kartičku - osvedečnie o registrácii mi mali v mojom prípade vystaviť s dátumom 3.5., keďže bol protokol s takým dátumom podpísaný na daňovom úrade.:)
Milan Benka
08.11.06,07:21
Benka, ja som nerobila nejaké závery. Určite, keď prečítam zákon, tak mi to príde inak. Napísala som len reálnu skúsenosť s postupom daňového úradu...;)
Keby som robila závery podľa znenia zákona, tak potom aj kartičku - osvedečnie o registrácii mi mali v mojom prípade vystaviť s dátumom 3.5., keďže bol protokol s takým dátumom podpísaný na daňovom úrade.:)

Reálna skúsenosť nesmie byť v rozpore so zákonom, ináč by sme mohli pochybovať o právoplatnosti takejto registrácie.
alušik
08.11.06,07:23
mimotemy Tak potom mi asi daňový úrad neprávoplatne vracia nadmerné odpočty.:eek: ;)
Milan Benka
08.11.06,07:26
mimotemy
Ak právoplatnosť nikto nenapadne ...... :D mimotemy
zuzla
08.11.06,11:25
Mám otázku : Pri registrácii podľa dosiahnutého obratu, ako treba rátať 12 mesiacov?
alušik
08.11.06,12:43
Asi nerozumiem celkom Tvojej otázke.:eek: Akokoľvek - nejde o kalendárny rok od 1.1.-31.12., môže to byť akýchkoľvek 12 za sebou nasledujúcich mesiacov - to je kľudne napríklad aj od mája do mája. :)
Paula
08.11.06,12:49
, môže to byť akýchkoľvek 12 za sebou nasledujúcich mesiacov - to je kľudne napríklad aj od mája do mája. :)

bez mája :) (ja len, keby niekto nepozorne čítal)
Natka
09.11.06,11:19
Áno je možná dobrovoľná registrácia za platiteľa DPH a správcovia dane nerobia s tým žiadne problémy, prieťahy...Ale robia... Náš klient si pri registrácii novozaloženej spoločnosti zároveň požiadal o registráciu DPH a na DÚ mu povedali, že nie sú povinní ho zaregistrovať, lebo zákon o DPH hovorí o registrácii zdaniteľnej osoby a on, keďže nemal ešte žiaden obrat, nie sú povinní ho zaregistrovať. Zákon o DPH článok 3 ods. 1 znie: "Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti." Takže mu ešte poradili, nech si napíše čestné prehlásenie,že v najbližších dňoch bude obchodovať s firmami, ktoré sú platcami DPH.
toria
10.11.06,06:45
Z tohto všetkého mi vychádza, že na daňovom úrade si stále robia čo sa im chce. A v prvom rade či tam pochodíš, alebo nie závisí len a len od vôle personálu. Ak práve naterafíš, na ženskú ktorá má záujem pomôcť a poradiť, tak si za vodou. Ale ak natrafíš na paničku, ktorej práve na stole rozvodniava kávička, ešte není po raňajkách a navyše jej zvoní sôkromný mobil - čo sa mi už tiež stalo a počúvala som aký ma Janka pekný melír asi 5 minút, tak skrátka vtedy máš smolu. Máte z toho taký istý POCIT????
JDM
10.08.07,15:30
a teraz konkrétne: od 08/2006 do 07/2007 som prekročila obrat 1,5 mil Sk. Pôjdem na DÚ a zaregistrujem sa do 20.08.2007 za plátcu DPH. Len neviem, ako budem vypisovať prvé DP DPH, teda či musím odviesť DPH aj zo zásob tovaru, z majetku.... Sme malé BISTRO, DPH na vstupe a výstupe v zmysle prijaté a vystavené faktúry, príjem z registračky mi sú jasné. Ďakujem za radu.
Jana Acsová
10.08.07,15:34
Stačí pohľadať a nájdete napr.:

Odpoveď na otázky platí v kontexte novely zákona 222/2004 (http://www.porada.sk/autolink.php?id=18&script=showthread&forumid=104) Z.z. č. 523/2005 Z.z. účinnej od 1.1.2006.

Citát:
K 1.1.2006 sme zalozili s.r.o. a od 1.2.2006 sme sa stali stvrtrocnymi platiteľmi DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104). Teda teraz budeme robit prve danove priznanie.
V januari sme nakupili nejaky drobny majetok (stolicky, nabytok..) a tiez nejake kancelarske potreby same drobnosti na zariadenie kancelarie od papiera, spiniek atd.... Mozem si z tohto vsetkeho uplatnit narok na odpocet DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=104) v prvom dan.priznani podla § 55? Alebo mam narok na odpocet len od 1.2.2006?

Znenie § 55 od 1.1.2006:
Citát:
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

Z uvedeného § vyplýva, že subjekt, ktorý sa stane platiteľom môže odpočítať daň z majetku, ktorý nadobudol v roku registrácie platiteľa pred týmto dňom. Máte právo na odpočítanie dane z Vami uvádzaného majetku avšak podľa môjho názoru v prípade, že ho vediete v evidencii, resp. je možné ho fyzicky zinventarizovať - preukázať existenciu ku dňu registrácie.
(V praxi sa istotne vyskytnú diskusie na túto tému, nakoľko priamo zo zákona to nevyplýva.)

Citát:
Ešte otázka v prípade odpisovania. Mám niečo, čo bolo nakúpené vlani. Teraz sa stanem platiteľom DPH v priebehu mája 2006. Myslím si, že zoberiem zostatkovú cenu daňovú k 31.12. a z nej uplatním dph. Je to tak? Alebo musím brať do úvahy účtovné odpisy. V tom prípade by som mala vrátenú vyššiu dph, lebo účtovný odpis je za minulý rok nižší ako daňový... Alebo predsa len vezmem do úvahy účtovný odpis? V tom prípade by som asi musela posudzovať účtovné odpisy až do apríla, ak som platiteľom až v máji. Ako to teda je?

V prípade majetku, ktorý je predmetom daňového odpisovania podľa zákona o dani z príjmu (http://www.porada.sk/autolink.php?id=2&script=showthread&forumid=104) sa berie do úvahy daňová zostatková cena a k nej sa viažúca daň. Na výšku odpočítanej dane nemajú vplyv účtovné odpisy. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť, že sa jedná o odpočítanie dane viažúcej sa k majetku. Ak sú vo vstupnej cene zahrnuté položky, v ktorých daň nie je obsiahnutá (napr. poplatky, súvisiace výdavky spojené o obstaraním od neplatiteľa, alebo majetok bol obstaraný ako celok od neplatiteľa a pod.) platiteľovi pri registrácii nevznikne právo daň odpočítať z takýchto položiek, alebo celého majetku. Z pohľadu zákona o dani z príjmov je odpis ročným nákladom a preto sa berie do úvahy zostatková cena k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii (abstrahujem od hospodárskeho roka, či iných výnimiek).
Jana Acsová
10.08.07,15:35
Zhrnutie:

Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť v prvom zdaňovacom období platiteľa a to na riadku 21 daňového priznania nasledovne:

- zo zásob vo výške obsiahnutej v ich obstarávacej cene (stav zásob účtovná jednotka a daňový subjekt preukazuje operatívnou evidenciou a inventúrou),
- z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,
- z majetku odpisovaného v súlade so zákonom o daniach z príjmov vo výške viažúcej sa k jeho zostatkovej cene (okrem výnimiek podľa § 49 napr. osobný automobil s príslušenstvom ak je platiteľ jeho konečným užívateľom),
- zo služieb vo výške obsiahnutej v ich cene ak sa tieto viažu k hnuteľnému a nehnuteľnému majetku a sú súčasťou jeho obstarávacej ceny ako výdavky súvisiace s obstaraním majetku,
- a na doplnenie podľa môjho názoru aj z drobného dlhodobého majetku a to vo výške, ktorá nebola premietnutá do daňových výdavkov v rokoch predchádzajúcich registrácii, čiže zo zostatkovej ceny k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii platiteľa.

Drobným dlhodobým majetkom pre účely tohto príspevku rozumieme majetok účtovaný v podvojnom účtovníctve na účtoch účtovej triedy 0, u ktorého sa opotrebenie premieta do nákladov cez odpisy na účte 551.

Predmetné zhrnutie je potrebné chápať aj v súvislosti s predchádzajúcimi odpoveďami.
Jana Acsová
10.08.07,15:37
Len neviem, ako budem vypisovať prvé DP DPH, teda či musím odviesť DPH aj zo zásob tovaru, z majetku...Odviesť? Predpokladám, že máte na mysli uplatnenie odpočítania dane pri registrácii. To sa uvádza na riadku 21 daňového priznania. Z čoho? To je obsiahnuté v predchádzajúcich príspevkoch.
JDM
10.08.07,15:41
Odviesť? Predpokladám, že máte na mysli uplatnenie odpočítania dane pri registrácii. To sa uvádza na riadku 21 daňového priznania. Z čoho? To je obsiahnuté v predchádzajúcich príspevkoch.

Nepresne som sa vyjadrila, ďakujem za pomoc.
JOFO128
16.01.08,12:02
Zdravim poradakov.. dostavam sa pomaly do stavu ze sa budem musiet registrovat ako platca DPH.. avsak nie je mi celkom jasna vyska prijmov. V zakone o DPH sa pise:
Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku...

Mam tomu rozumiet ze sa beriu prijmi bez DPH a teda na povinnu registraciu musim dosiahnut prijmi za poslednych 12 mesiacov vo vyske 1 500 000 x 19% = 1 785 000 Sk ? Alebo ako to je?

Dakujem vopred za rady...
evina
16.01.08,12:05
Zdravim poradakov.. dostavam sa pomaly do stavu ze sa budem musiet registrovat ako platca DPH.. avsak nie je mi celkom jasna vyska prijmov. V zakone o DPH sa pise:
Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku...

Mam tomu rozumiet ze sa beriu prijmi bez DPH a teda na povinnu registraciu musim dosiahnut prijmi za poslednych 12 mesiacov vo vyske 1 500 000 x 19% = 1 785 000 Sk ? Alebo ako to je?

Dakujem vopred za rady...


Ty si nebol doteraz platiteľom DPH, to znamená, že v Tvojom príjme nie je DPH zahrnutá a je to príjem bez dane. V zmysle definície obratu podľa zákona zahŕňaš tam svoje príslušne príjmy hrubé.
vikinka
16.01.08,12:08
Pozri si § 4 zák.o DPH -zdan.osoba,ktorá dosiahla za najviac 12 predchádz.po sebe nasledujúcich kal.mesiacov obrat 1 500 000 Sk ,je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň.
JOFO128
16.01.08,12:09
Ty si nebol doteraz platiteľom DPH, to znamená, že v Tvojom príjme nie je DPH zahrnutá a je to príjem bez dane. V zmysle definície obratu podľa zákona zahŕňaš tam svoje príslušne príjmy hrubé.


To znamena ze ak suma cien na mojich vydanych fakturach presiahne 1,5mil musim sa registrovat?
evina
16.01.08,12:12
To znamena ze ak suma cien na mojich vydanych fakturach presiahne 1,5mil musim sa registrovat?

No chápem ako to myslíš, tak Ti odpoviem áno.
Pre istotu to trocha doplním presnejšie ak suma Tvojich príjmov...
KvetkaK
16.01.08,12:13
Presnejšie ak suma uhradených faktúr presiahne 1,5mil. Vystavená faktúra ešte nieje hneď Tvoj príjem, iba ak je aj hneď uhradená. Ináč je to Tvoja pohľadávka.
evina
16.01.08,12:14
Predpokladáme, že účtuješ v JÚ, resp. si živnostník...
JOFO128
16.01.08,12:22
Predpokladáme, že účtuješ v JÚ, resp. si živnostník...
ano zivnostnik uctujuci v JU..

takze jednoducho povedane, ak za poslednych 12 mesiacov prijem do pokladne + prijem v banke >= 1,5mil tak do 20. dna v nasledujucom mesiaci sa musim registrovat...
evina
16.01.08,12:28
ano zivnostnik uctujuci v JU..

takze jednoducho povedane, ak za poslednych 12 mesiacov prijem do pokladne + prijem v banke >= 1,5mil tak do 20. dna v nasledujucom mesiaci sa musim registrovat...

Áno...
JOFO128
16.01.08,12:31
este mi napadla jedna vec.. ak do pokladne vlozim osobny vklad , tak sa pocita do obratu aj ten?
KvetkaK
16.01.08,12:31
Nie osobný vklad je príjem neovplyvňujúci základ dane.
JOFO128
16.01.08,12:34
ok, uz mam v tom jasno... dakujem vam krasne za rady... ;)
Betina2
17.01.08,10:18
Prosím Vás o radu. S.r.o. dodnes nie je registrovaným platiteľom DPH. Ale bude sa dobrovoľne registrovať v 2/08 alebo v 3/08. V roku 2007 obstarávala kombinovane dodávateľsky aj vo vlastnej réžii technické zhodnotenie na prenajatej garáži (so súhlasom vl. aj s dohodou, že TZ bude odpisovať nájomca). Mestská časť vydala
"Rozhodnutie o povolení zmeny v užívaní časti stavby dieľne na pozemku č......... kde vznikne "garáž" pre žiadateľa ..........(nájomca). Zmena účelu si nevyžaduje stavebné úpravy, ktoré by podliehali vydaniu stavebného povolenia "Rozhodnutie je zároveň v zmysle § 82 ods. 4 stavebného zákona osvedčením, že časť stavby je spôsobilá na prevádzku."
V hlavičke je dátum 21.11.2007 (to bude dátum povolenia resp. vydania rozhodnutia...asi). Išlo o zníženie podlahy, montáž brány, obklady, rozvody vody a elektriny a pod. Na úpravu garáže firma nakupovala od 9/07 rôzny materiál - cement, dlažbu, kov.tyče, garážovú bránu, tehly, osvetlenie, vrtáky, šróby, riedidlá (bločky z ERP asi 200 ks) a služby murárov (tieto boli faktúrované). požičiavala si vŕtacie a iné náradie na stavbu, do ktorého kupovala benzín. + rôzne poplatky, proj.dokumentácia . Oktrem toho na vystierkovanie nakúpili stierku, farby a valčeky, vedrá a pod. Všetko som účtovala na 042A.
Pýtam sa, ak ešte dnes stále prebiehajú drobné práce a stále sa nakupuje materiál, musím zaradiť TZ ako iný HM už v 2007, lebo povolenie zmeny v užívaní bolo 21-11-07 , alebo ho môžem zaradiť až v 2008? Protokol o zaradení mi konateľ nedal. Podpíše ten, čo mu spravím ja...Čiže ten dátum musím určiť ja. Budova je schopná používania, už sa v nej dá robiť, je len holá. Ešte dokončujú napr. malovky, inštalujú sa vodovodné batérie a pod. V podstate hrubá stavba je dokončená a pripravená.
SRO si chce odpočítať DPH z toho majetku pri registrácii k DPH podľa §55.
1.možnosť: budovu TZ zaradiť až v 1 -2/08 a uplatniť si odpočet DPH zo všetkých týchto dokladov o obstaraní. (aby som nemusela prepočítavať pomernú časť DPH zahrnutú do odpisov - odpis by v roku 2007 teda nebol a ani nechcem odpisovať, lebo aj bez toho je v strate.). Boli by zostaky k 31.12.07 na 042A a tieto by som mala aj k 1.1.08. Čo by sa ešte k tomu obstaralo, by sa pripočítalo. Potom by som majetok zaradila ešte pred registráciou k DPH (aby sa použil §55). A akým spôsobom sa potom oprávnenosť odpočítania podľa § 55 dokazuje kontrolórom? Totiž všetky tie VPD (je ich asi 200 ks) a FA budú v účtovníctve roku 2007 na 042AE. To mám všetko kopírovať, alebo mi stačí uvedenú DPH vzťahujúcu sa k obstaraniu tejto dielne evidovať účtovne na AE k 042 (napr. že základ dane 042001 a k nemu DPH 042002) ? Zaradilo by sa to v hodnote 042001 (ZD)+ 042002 (DPH) napr. k 02.02.08. Evidenčne by som mala prehľad aj o DPH z tohto majetku. Pri registrácii napr. k 15.2.08 by som ponížila VC majetku o celú DPH a túto by sme odpočítali pri registrácii. (teda zaradenie aj registr.by boli v tom istom mesiaci). To by som tú odpočítavanú DPH v deň registrácie preúčtovala z 042002 na 343AE. Odpisy by boli už len zo VC bez DPH.

Zhrniem to:
napr. nákup cementu základ dane 12.12.07 042001/211100 1000,-
DPH nákup cementu 12.12.07 042002/211100 190,-

KS k 31.12.07 042001 1000,-
KS k 31.12.07 042002 190,-
zaradenie TZ 2.2.2008 v VC 1090,- ZD 021001/042001 1000,-
+ DPH 021001/042002 190,-
Pri registrácii znížim VC 343AE/021001 190,-
Odpisujem už len zo VC 1000,-

2.možnosť - zaradiť v 2007, ale pozastaviť daňový odpis - neuplatniť DO za 2007, účtovne odpisovať už v 2008. A pri registrácii uplatniť § 55.
Všetky výdavky od 1.1.08 dať na údržbu 511AE, ak neprevýšia 30000/rok. Inak TZ tohto majetku.

042001/021001 1000
042002/021001 190
VC = 1190
pozastaviť daň.odpis v r.2007
účtovne odpisovať v 2007 z 1190.
021001/343AE v roku 2008 sa registrovať k DPH a znížiť VC o DPH 190,-
znížiť VC na 1000.
prehodnotiť účt.odpis.plán
následne účtovne odpisovať zo zníženej VC
odpisovať daňovo v r. 2008 z VC 1000.

Ospravedlňujem sa za rozsah, ale je potrebné poznať súvislosti. Viem, že sa týka viacerých tém, ale súvisí to s §55. S týmto nemám skúsenosti.
Ďakujem za pochopenie a všetky odpovede.
helam.
17.01.08,15:27
Dobrý den,ještě to tady moc neznám, tak doufám, že píšu do správné kolonky. To na úvod.
Chci se zeptat na povinnost zahraničního subjektu registrovat se jako plátce DPH na Slovensku. Účtuji pro velkoobchod a obchodní zástupci jezdí na Slovensko a prodávají tam zboží. Nevím, jestli se v případě přímého prodeje jedná ještě o dodání zboží z EU nebo už je to ekonomická činost osoby, která nemá na Slovensku sídlo ani provozovnu vyplývá ji povinnost registrace ze zákona. Ten jsem sice četla, ale moudrá z toho nejsem.Děkuji