sybila3
10.01.14,08:56
ak je vedené účtovníctvo spôsobom, dávam všetko do spotreby a na základe inventúry na konci roka preúčtujem na sklad., teraz ma zaujíma kto je povinný viesť skladové karty je to povinnosť účtovníčky, ja to síce môžem nahádzať z faktúry na sklad ale neviem si to predstaviť pri toľkom množstve potravín ako by sa to dalo ale problém je s tým vyskladnením to nie je možné robiť nakoľko vediem hotel a ja neviem na základe čoho by som vyskladňovala... poradí niekto, alebo by si skladovú evidenciu mali viesť na jednotlivých prevádzkach?
a_je_to
10.01.14,10:14
Neviem si predstaviť, že by som bol daňový kontrolór a majiteľ hotela mi povie, že nevedie evidenciu zásob. Neviem si predstaviť, že mám hotel a nevediem evidenciu zásob. Lebo hotel používa všetky zásoby, ktoré potrebuje aj bežná domácnosť. Potraviny, nápoje, čistiace prostriedky, prádlo, atď. Aj bez paranoických vízií sa dá reálne čakať, že domácnosť majiteľa, aj domácnosti všetkých zamestnancov sú napojené na zásoby hotela. Ak majiteľ hotela memá záujem viesť evidenciu zásob a vlastnú predstavu o ich spoľahlivej evidencii, tak jeho účtovníčka sa môže aj potrhať ... nič nedosiahne. Účtovníčka by mala vypracovať internú smernicu o evidencii zásob a majiteľ by ju mal vydať ako svoj zákon a pravidlá pre všetkých zamestnancov, aj pre seba. Nakupované zásoby by mal prevziať prevádzkár príslušného úseku hotela podľa príjemky, ktorá podpísaná sa vráti do učtárne. Po spotrebovaní by mal do učtárne doručiť výdajku. Účtovníčka to zaúčtuje. Aspoň raz mesačne by sa mala viesť aspoň malá inventúra zostatkov každého príručného skladu. Po roku prevádzky by hotel mal mať nejaké interné normy spotreby, na 100 ubytovaných, na 100 porcií každého bežného jedla /kusovníky/ , atď. Robil som firmu, kde aj jednotlivé smeny vo výčape si denne odovzdávali zostatky zásob zápisom. A majiteľ porovnával spotrebu medzi smenami s dosiahnutou tržbou smeny. Bol tam predsa drahý alkohol, cigarety ...Takže podklady pre odúčtovanie zásob by mali existovať.
sybila3
10.01.14,11:33
no takto si to predstavujem aj ja ale nefunguje to takto v praxi, takže je na prevádzke viesť skladové karty a ja by som mala účtovať na základe príjemiek a výdajok, ktoré mi nikto nedáva?? v našej firme to mám poriešené a presne viem príjem aj výdaj ale v tomto hoteli ......katastrofa a všetci čakajú, že to budem robiť ja???
JM1968
10.01.14,12:43
Príjemku by mal urobiť ten, kto materiál alebo tovar prevzal, musia pochopiť, že ty ako účtovníčka si to asi nebola...rozhodne nemôžu chcieť aby si príjemky tvorila ty, majú ich urobiť oni v termíne prijatia, doložiť k faktúram ktoré účtuješ ty...501,504 sa dá potom odkontrolovať.Výdajky pri B spôsobe nemusia byť, ked urobia inventúru tak preúčtuješ, samozrejme oni vedia čo predali, čo stratili a pod.
sybila3
13.01.14,11:44
a ešte otázka ak by som viedla sklad na základe príjemiek a výdajok, to je zase kopu roboty navyše, koľko by ste si pýtali za vedenie skladu.