Janette
24.03.06,12:44
Včera som sa dopočula, ževraj mám dať náves do odpisu na 8 rokov, aj keď je v leasingu. Ževraj od r. 2005 sa to takto zmenilo.? Máte s tým nejakú skúsenosť? alebo je to zlý poplach?
Dada
24.03.06,11:47
Zaradíš to odpisovej skupiny a podľa toho odpisuješ. Máš jednoduché, či podvojné?
Janette
24.03.06,11:50
Á Dadulienka, nesklamala. ... Vediem JÚ. Myslela som si, že leasing sa musí ,,odpisovať,, len v 36 mesiacoch-tj. v troch rokoch.
Dada
24.03.06,11:53
Máš tú tabuľku na leasing v JÚ, čo tu je "zavesená" ? Tam sú aj odpisy vyrátané.
Janette
24.03.06,11:55
Kde ju nájdem?
Dada
24.03.06,11:57
Kde ju nájdem?

Ti ju tu priložím.
Janette
24.03.06,12:04
Vieš ako to robím ja? Mám to už zaužívané niekoľko rokov. Napr. Cena úžit. auta kúpeného 1.apríla je bez DPH 500.000,- Sk
rozdelím si to na 36 mesiacov-ak presne nepasuje dátum od prvého, tak si to prepočítam presne na dni.:
1. rok : 9 mesiacov: 124.992,-/odpis/
2. rok: 12 mesiacocv:166.656,- Sk
3. rok: 12 mesiacov: 166.656,- Sk
4. rok: 3 mesiace: 41.664,- +32 vyrovnanie
________________________________________
spolu 500.000,-

DPH uplatním hneď pri každej splátke.
Robím to zle?
Tweety
24.03.06,12:05
Včera som sa dopočula, ževraj mám dať náves do odpisu na 8 rokov, aj keď je v leasingu. Ževraj od r. 2005 sa to takto zmenilo.? Máte s tým nejakú skúsenosť? alebo je to zlý poplach? Majetok zakúpený na lízing podlieha rovnomerným odpisom po celú dobu lízingu.:cool:
§ 26 Zákon o DzP
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej :place w:st="on">sumy:place> dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Dada
24.03.06,12:08
Vieš ako to robím ja? Mám to už zaužívané niekoľko rokov. Napr. Cena úžit. auta kúpeného 1.apríla je bez DPH 500.000,- Sk
rozdelím si to na 36 mesiacov-ak presne nepasuje dátum od prvého, tak si to prepočítam presne na dni.:
1. rok : 9 mesiacov: 124.992,-/odpis/
2. rok: 12 mesiacocv:166.656,- Sk
3. rok: 12 mesiacov: 166.656,- Sk
4. rok: 3 mesiace: 41.664,- +32 vyrovnanie
________________________________________
spolu 500.000,-

DPH uplatním hneď pri každej splátke.
Robím to zle?

Na dni sa mi to zdá "pracné". Proste aj keď kúpiš 27.4. tak si uplatníš celomesačný odpis na apríl.
A odpisy sú mesačné a ročné.
Janette
24.03.06,12:09
Mám totižto zafixované, že leasing aj keď je na 48 mesiacov-účtovne ho musím ,,odpisovať,, len 36 mesiacov. A teraz mám info, že mám to dať do 2 odpisovej skupiny a odpisovať 8 rokov.? áno? leasing a 8 rokov?
Janette
24.03.06,12:11
Dadka, píšeš, že odpisy sú mesačné aj ročné. Ja v podstate počas roka dávam leasing-,,za čiaru,,, a robím len ročný odpis pri uzavierkových operáciách takým spôsobom, ako som Ti napísala. Môže to tak zostať?
Janette
24.03.06,12:14
Dobre-náves je v odpisovej skupine 2 tj. 8 rokov-správne-ale je to leasing-nie je to môj majetok-kúpený v hotovosti. Toto ma práve mýli-že je to leasing-aj tak odpisovať 8 rokov? a ťahač 4 roky? rovnomerne? Ď.
Dada
24.03.06,12:17
Mám totižto zafixované, že leasing aj keď je na 48 mesiacov-účtovne ho musím ,,odpisovať,, len 36 mesiacov. A teraz mám info, že mám to dať do 2 odpisovej skupiny a odpisovať 8 rokov.? áno? leasing a 8 rokov?

Doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako 3 roky.
Dada
24.03.06,12:18
Odpisuješ podľa vyššie uvedenej podmienky. Ak máš leasing na 48 mesiacov a je to najmenej 60% z doby odpisovania, tak odpisy sú na 48 mesiacov.
Tweety
24.03.06,12:22
Dobre-náves je v odpisovej skupine 2 tj. 8 rokov-správne-ale je to leasing-nie je to môj majetok-kúpený v hotovosti. Toto ma práve mýli-že je to leasing-aj tak odpisovať 8 rokov? a ťahač 4 roky? rovnomerne? Ď.
Pozri môj príspevok č. 8.
Dada
24.03.06,12:31
§ 26 ods. 8, 9, 10 ZDP
Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvanie prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu. 9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Pri odpisovaní hmotného majetku prenajatého formou finančného prenájmu je mesiacom, vktorom boli splnené podmienky odpisovania, mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo ovbyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie, v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odseku 8 sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Janette
26.03.06,05:26
Dadka a Twety ďakujem, ale stále nerozumiem /nejak som sa poplietla s tými zákonmi-tj. niekedy im nerozumiem/ - či mám odpisovať 36 mesiacov?? /tak je urobená leas. zmluva/, alebo 8 rokov náves a 4 roky ťahač. Prosím ešte raz o opoveď. Ďakujem všetkým.
KEJKA
26.03.06,06:53
Dadka a Twety ďakujem, ale stále nerozumiem /nejak som sa poplietla s tými zákonmi-tj. niekedy im nerozumiem/ - či mám odpisovať 36 mesiacov?? /tak je urobená leas. zmluva/, alebo 8 rokov náves a 4 roky ťahač. Prosím ešte raz o opoveď. Ďakujem všetkým.
LZ zmluva musí zodpovedať tiež zákonu. Ak je na 36 mes. odpisuješ 36 mesiacov.
Mimochodom, OS podľa ZDP je OS1-4 roky ale OS2-6 rokov a nie 8 rokov.
A 3-ročný LZ na náves potom predstavuje 50% doby odpisovania, tak by to malo byť z hľadiska zmluvy v poriadku a odpíšeš za 3 roky rovnomerne.
Ak sa dajú príslušné odpisy jedným účtovným zápisom, alebo priebežne, to už je viacmenej na účtovníčke. Správne v PU mesačne, ale v JU raz za rok v uzávierkových prácach.
Maya1
22.09.06,09:10
zdravím ... Mám takú otázku: spoločnosť obstarala náves a ťahač. Na náves mám lízingovú zmluvu a na ťahač nájomnú zmluvu. Náves budem odpisovať 48 mesiacov a lízing zaúčtujem podľa predpisov, ale čo mám robiť s nájomnou zmluvou ťahača? Ako účtovať a či odpisovať? V nájomnej zmluve je uvedené iba, že predmet zmluvy bude evidovaný na nájomcu, ale ostáva vo vlastníctve prenajímateľa. Doba trvania nájmu je 48 mesiacov a opčná cena 50 eur. ďakujem.
mudroš
22.09.06,10:52
zdravím ... Mám takú otázku: spoločnosť obstarala náves a ťahač. Na náves mám lízingovú zmluvu a na ťahač nájomnú zmluvu. Náves budem odpisovať 48 mesiacov a lízing zaúčtujem podľa predpisov, ale čo mám robiť s nájomnou zmluvou ťahača? Ako účtovať a či odpisovať? V nájomnej zmluve je uvedené iba, že predmet zmluvy bude evidovaný na nájomcu, ale ostáva vo vlastníctve prenajímateľa. Doba trvania nájmu je 48 mesiacov a opčná cena 50 eur. ďakujem.
Ako je to s tým nájmom návesu?
Ći je to lízing pre účely dane z príjmu určuje § 2 písm. s.
Z právneho hľadiska je lízing (správne finančný prenájom) stále prenájmom. Ale z hľadiska dane z príjmu a účtovníctva sa považuje za obstaranie dlhodobého hmotného majetku.
Ak by bola na náves uzatvorená nájomná zmluva (operatívny prenájom), tak by sa to pre účely dane z príjmu považovalo za prenájom a nie lízing (finančný prenájom). Nájomné by sa účtovalo ako náklad.
Ale pozor, veci nie sú také jednoduché ako sa niekedy zdá. Treba si pozrieť aj § 17 ods. 26 písm. b).
Ak nájomca po skončení nájmu (operatívny prenájom) kúpi prenajatú vec, musí ju kúpiť za vyššiu cenu ako by bola daňová zostatková cena. Inak by musel uplatnené nájomné prepočítať na úroveň odpisov a o rozdiel by zvýšil základ dane v tom období, v ktorom predmet bývalého operatívneho prenájmu kúpil.
Je to kôli tomu, aby sa cez nájom neobchádzali odpisy. Napríklad si prenajmem budovu. tri roky budem platiť veľmi vysoké nájomné a potom ju kúpim za symbolickú cenu. Tak by som dostal do daňových výdavkov budovu za tri roky. Z toho dôvodu je v zákone uvedené ustanovenie.