Gabo3010
11.01.14,10:20
Zdravím každého.
Tento rok sme založili spoločnosť (s.r.o.). Predávame tovar konečným spotrebiteľom, neponúkame služby a nie sme platcami DPH. Toľko k predstaveniu :)
Počas roku som v účtovnom programe Pohode klasicky zaúčtoval prijaté a vystavené faktúry, pokladničné bloky, atď.
Pri zostavovaní Súvahy mi však na riadku s daňovými záväzkami svieti hodnota. Teda ako keby som mal záväzok s titulu DPH. To sa mi však dajak nezdá, keďže sme neplatcovia DPH. Chcel by som sa preto opýtať, či náhodou niekto nevie, či to takto je správne alebo sa dakde stala zrada a treba to rýchlo napraviť.

Ešte taká malá podotázka. Neviem, či kvôli tomu istému dôvodu, ale aj vo VZaS mi Tržby z predaja tovaru a Náklady vynaložené na obstaranie predaného tovaru systém generuje bez DPH.

Ďakujem za odpoveď.
Andrej13
11.01.14,09:26
Takže v prvom rade odporúčam nájsť si kvalifikovanú účtovníčku.!
V druhom rade chodte do globálnych nastavení cez Nastavenia - Globálne nastavenia - Dane a tam musíte mať zaškrtnuté Neplatca DPH po celé účtovné obdobie. A potom ešte jedna vec, v agende napr. prijaté faktúry musíte zadávať sumu spolu do tretieho riadku kde je DPH taká malá 0, ak ste to rozpisoval do prvého riadku, tak to máte celé zle. Dajte info.
Gabo3010
11.01.14,10:37
Ďakujem za odpoveď.
V globálnych nastaveniach mám nastavené od začiatku práce s programom Neplatca DPH, preto sa mi to zdalo čudné, že v súvahe daňové záväzky vystupujú.
Ako píšete "riadok kde je DPH taká malá 0" síce v programe nevidím, ale existuje tu možnosť v zásobách (pri konkrétnom tovare) nastaviť bez DPH predaj a DPH nákup. Nastavil som pri jednom tovare hodnoty na 0 a skúšal som vystaviť a prijať nejakú faktúru, a následne zostavil Súvahu a VZaS. Položka v súvahe sa nezmenila a vo VZaS sa pripísali hodnoty s DPH. Teraz sa mi už len naskytá otázka, či náhodu nebudem musieť vo všetkých skladových zásobách zmeniť túto možnosť a opraviť všetky faktúry. Nech ten riadok v súvahe nevystupuje.
katka.hesskova
12.01.14,16:27
suvaha nebude jedinym problemom, tu u Vas moze dojst k tomu ze mate zle uctovnictvo... pozor na to... pravdepodobne mate uctovanie na ucte kde sa uctuje DPHcka a nemate tam vobec takyto ucet mat... cize zly uctovni dennik, zla hlavna kniha a vykaz je len zavrsenim toho...
tictac7
12.01.14,16:31
Obsahová náplň toho riadku zahŕňa predsa celú účtovú skupinu 34....
kn-alka
12.01.14,16:37
Nemusí to byť len DPH, ale aj daň z príjmu alebo daň zo závislej činnosti
Andrej13
12.01.14,17:04
samozrejme, ale on predsa nepíše, že účtuje o iných daniach, tak vychádzam z predpokladu že nie.
Andrej13
12.01.14,17:05
Zdravím, tak teraz už som sa stratil niekde, ale skúste. No každopádne odporúčam nájsť kvalifikovaného človeka, ktorý Vám to spracuje.
tictac7
12.01.14,17:15
a? Ja proti Tvojej odpovedi nič nemám. Odpovedám zadávateľovi. Je to totálny laik - teda predpokladám, že akonáhle vidí slovíčko daň - pre neho je to len DPH - málokto si uvedomí, že sú to všetky dane.
Andrej13
12.01.14,17:27
:) áno pravda. Ja som len konštatoval.
Gabo3010
12.01.14,17:39
Samozrejme viem, že tento riadok sumarizuje viaceré typy daní. Ako píše Andrej13, o iných daniach naúčtujem.
Gabo3010
12.01.14,17:47
Jedná sa o novo založenú firmu kde zatiaľ ešte daň z príjmu ani iné nevychádzajú. Takže jedine dá DPH-čka tam môže figurovať, ale nakoľko nie som platca DPH, ta by tento riadok mal ostať prázdny, teda pokiaľ dobre viem. Preto som sa pýtal.
tictac7
12.01.14,17:59
...a máš nejaké pohyby na účte 343?
veronikasad
12.01.14,18:00
Ako máš nastavené predkontácie pri došlých faktúrach a blokoch z ERP ? Účtuješ tam na účte 343 ?
kn-alka
12.01.14,18:05
však sa pozri do obratovej predvahy, na ktorom účte máš obrat... ak na 343, máš niečo zle zaúčtované
veronikasad
12.01.14,18:05
Nemáte zamestnancov, ani nevyplácate konatelom žiadne odmeny prevyšujúce nezd.časť základu dane ?
Gabo3010
12.01.14,18:09
Dobrý večer,
ďakujem za príspevok. Pri tovaroch som mal ceny nastavené tak, aby mi prirátavali k nákupným cenám tovarov DPH. Dajak mi nedošlo, že ako neplatič DPH musím brať v úvahu len ceny s DPH a toto zohľadniť aj pri tvorbe zásob. Systém mi potom pri faktúrach všade generoval sumy rozdelene a to mohlo spôsobiť tento problém. Keďže sa táto chyba vyskytla samozrejme sa mi prejaví všade, aj účtovnom denníku a pod. :/
Gabo3010
12.01.14,18:14
ako som to pozeral tak áno, najskôr z titulu predaja a nákupu tovaru, nakoľko mám prepojený sklad s účtovníctvom a mal som v skladových kartách nastavené aby mi systém prirátaval k nákupným cenám dph. Potom mi pri predaji a nákupe automaticky generovalo pohyby na 343-jke
tictac7
12.01.14,18:18
tak si oprav ten sklad.
Gabo3010
12.01.14,18:23
Mám prepojený sklad s fakturáciou, a ako som zistil (nanešťastie) pri jednotlivých položkách som mal nastavené, že nakupujem tovar bez dph a systém má generovať dph k týmto cenám, takže mi pekne hádže sumy aj na 343-jku. Predkontácia je nastavená systémom, tej som sa nedotkol, ale ak zmením pri tovaroch to prihadzovanie DPH, tak samozrejme 343-jku vynecháva. Predkontácia je inak 504/321 alebo prípadne 518/321
Gabo3010
12.01.14,18:24
ani zamestnanec ani žiadne odmeny
Gabo3010
12.01.14,18:25
už sa na tom pracuje. Keď to všetko napravím, uvidíme, ako sa zmenia tie výstupy