katka.hesskova
24.03.06,14:00
Ahoj,
chcela by som poprosit o radu...
v tlačive DPFO typ B som predala nehnuteľnosť (dom) a rozdiel medzi kupou a predajom je 550 000.
Môžem si uplatniť aj odpočitateľnu položku (87936Sk) ak som nezamestnana a nemam ziadny iny prijem???
ďalej by ma zaujimalo, či ak som sprostredkovateľskej firme zaplatila províziu, či si to tiež môžem niekde zaratať ako vydavok v suvislosti s predajom a tak znižiť daňovy zaklad.
zaujimalo by ma este, či môžem znižiť daňovy zaklad aj napr. ked boli vykonane prace okolo domu, ktore vykonala nejaka cudzia firma, alebo osoba (zateplenie, vymena okien....)

veľmi pekne ďakujem...
sway
24.03.06,13:09
Ahoj,
chcela by som poprosit o radu...
v tlačive DPFO typ B som predala nehnuteľnosť (dom) a rozdiel medzi kupou a predajom je 550 000.
Môžem si uplatniť aj odpočitateľnu položku (87936Sk) ak som nezamestnana a nemam ziadny iny prijem???
ďalej by ma zaujimalo, či ak som sprostredkovateľskej firme zaplatila províziu, či si to tiež môžem niekde zaratať ako vydavok v suvislosti s predajom a tak znižiť daňovy zaklad.
zaujimalo by ma este, či môžem znižiť daňovy zaklad aj napr. ked boli vykonane prace okolo domu, ktore vykonala nejaka cudzia firma, alebo osoba (zateplenie, vymena okien....)

veľmi pekne ďakujem...

ano, môžeš si uplatniť všetky výdavky spojené s rekonštrukciou aj predajom s tou odpočítateľnou musí poradiť niekto iný..., z "fleku" veru neviem....myslela by som si že áno..., ale počkaj trošku na názory iných.;)
KEJKA
24.03.06,21:16
súhlasím so Sway ohľadne výdavkov.
A súhlasím aj s jej domnienkou, že sa dá uplatniť odpočitateľná položka.
Z fleku tiež neviem, ale myslím, že táto položka je všeobecne platná pre každého daňovníka.
Johanka
25.03.06,10:05
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane má každý daňovník, takže si ju s čistým svedomím uplatni ;) .
svojar
25.03.06,13:26
Správne, nárok na nezdaniteľnú časť má každý daňovník, dodám len, že okrem poberateľov dôchodkov vyšších ako tá časť. Má nárok dokonca aj dieťa, ktoré má nejaké úroky z úspor, má nárok na vrátenie dane z nich vykonané zrážkou. Ja som napríklad vnučke urobil DP FO "B".
svojar
25.03.06,13:30
Ešte chcem dodať, že technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku rieši v Zákone o dani z príjmov § 29.