danooo25
12.01.14,09:12
Nevedeli by ste mi, prosím, poradiť, akú zmluvu uzatvoriť v prípade, ak som sa rozhodol kúpiť byt v novostavbe a na jeho financovanie budú použite finančné prostriedky od rodičov? Teda potreboval by som niečo ako hypotekárnu zmluvu od banky, ale od rodičov. Myslíte, že je možné iba prepísať hypotekárnu zmluvu od banky alebo je lepšie použiť iný typ zmluvy? Prípadne neviete poradiť, kde by som takýto vzor zmluvy našiel? Vopred ďakujem veľmi pekne.
pepsikova
12.01.14,08:16
..rodičia ti požičajú peniaze,všakže!..nepotrebuješ hypotéku od banky a teda ani bankový vzor,,, pokiaľ nepýtajú aj úroky,alebo, ak by aj, je to zmluva medzi vami-tebou a rodičmi...tak pred notárom spíšte zmluvu o pôžičke,účel, na ktorý ti požičiavajú a podpíšte..ak požadujú aj termín vrátenia a splátky, tak všetko dajte do zmluvy..je záväzná pre obe strany a aj právne použiteľná, keby si náhodou nesplácal..
luja5
12.01.14,08:21
Tu si môžeš pozrieť vzor, ktorý si môžete upraviť podľa Vašich predstáv s rodičmi:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/p/pozicka-vzor-zmluvy-o-pozicke.html.
danooo25
12.01.14,08:25
Úroky tam budú a tiež aj termíny splátok. Bude to teda zmluva medzi mnou a rodičmi. Zmluvu o pôžičke som mal aj na mysli, ale nebolo mi celkom jasné, ako tam upraviť a uviesť splátky s možnosťou mimoriadnych vkladov. Môžem si sám takto upraviť zmluvu o pôžičke skombinovaním údajov z nejakého vzoru zmluvy o pôžičke a hypotekárnej zmluvy od banky (odtial by som použil udaje ohladom splacania)?
danooo25
12.01.14,08:44
Ďakujem, idem to všetko pozrieť.
Ice dive
12.01.14,08:50
taký detail, rodičia budú úroky, ktoré im zaplatíš riadne zdaňovať? ono mať v rodine usporiadané vzťahy je dobré, ba až chválihodné.... avšak kolega chcel kúpiť pre svoju sro auto a požičiaval tej sro ako fyzická osoba... a radšej si požičiaval bezúročne, aby nemusel mať opletačky so zdaňovaním prípadne s NBS že podniká bez bankovkého povolenia...
danooo25
12.01.14,08:56
Nebudú ich zdaňovať. Ono je to zmluva, ktorá zostane len medzi nami a jej hlavným účelom je aby bolo všetko pre poriadok aj pisomne zaznamenane.. v prípade s. r. o. to bolo ale aj zaznamenané v účtovníctve ak sa nemýlim, ale tento náš prípad zostane stále len medzi dvomi fyzickými osobami.. aspoň ja si to teda tak vysvetľujem
pepsikova
12.01.14,11:44
..tak urobte zmluvu len medzi vami s tým, že mimoriadne vklady a vlastne všetky vklady splátok budú vkladané na účet rodičov, ktorý bude na tento účel zriadený v banke a ak si dohodnete aj dobu dĺžky pôžičky,tak do tohoto času musí byť dlh vyrovnaný a je jedno, kolko splátok navyše môžeš dať na ten účet, ide o to-teda, pôjde o to, aby si splácal!.."stojace" peniaze na účte aj tak plodia úroky z vkladov, takže aj toto treba ošetriť, ak už idete medzi sebou do detailov...ale myslím, že rodičia sa s tebou dohodnú, kolko "čistej sumy" ti požičajú a kolko máš vrátiť, takže samotné úroky nechaj tak a riešte celú sumu plus navýšenie plus výšku splátok..
danooo25
12.01.14,12:13
lenže v tomto prípade by sme tam nevedeli upraviť možnosť skracovania dĺžky splácania pôžičky pri mimoriadnom splácaní keďže by to bolo fixne viazané na nejaký dátum... radi by sme použili na splácanie tento model výpočtu http://www.lacike.sk/archives/135 (.xls subor), anuitné splácanie s rovnakou výškou splátky.
Ice dive
12.01.14,14:04
v podstate aj sro môže byť jedno, čo urobí príjímateľ s peniazmi, ktoré od neho dostane... t.j. či ich zdaní alebo nie... ale zober si to, že by ste sa s rodičmi dostali do nejakého sporu... čo nie je nepravdepodobné, keďže si robíte kvôli tomu zmluvu.. tam by mohli mať problém...
pepsikova
12.01.14,18:38
..no, pokiaľ chceš mať všetko pekne zakomponované v zmluve, mal by si to riešiť s právnikom,pretože počas splácania pôžičky od rodičov -myslím v čase, napríklad, 5 rokov, na ktorých sa dohodnete, sa môžu vyskytnúť rôzne sitácie, ktoré budú proti tebe, alebo aj proti rodičom-a ktoré ste neplánovali..preto bude najlerpšie dať takúto zmluvu na starosť priamemu odborníkovi...nech ju zostaví a vám dá prekonzultovať..
..v zadaní témy nepíšeš o s.r.o., ani o tom aké a čie sú to peniaze, takže sa zamotávaš,padla tu reč o zdanení úrokov, nuž,..?
danooo25
12.01.14,20:06
nie, nie, netýka sa to žiadnej s. r. o.... ide len o pôžičku medzi fyzickými osobami v rámci rodiny... nechceme to ale zase ani tak prespekulovat aby to musel robit odbornik...vyskúšame spísať sami asi tu zmluvu o pôžicke a nejako tam zakomponovat aj mimoriadne splatky o ktore sa bude dlzna suma znizovat
Ice dive
12.01.14,20:20
a čo to potom komplikujete... však spíšte na kus papiera rodičia ti požičiavajú xy € s úrokom z % ročne... dlžná suma sa bude splacať mesačne vždy na účet číslo .... splatka úroku obsahuje takú čiasku na úroky a ontakú čiasku splátku istiny.. počas splácania je možné splatiť časť peňazí aj predčasne formou vkladu na účet číslo... z predčasne splatenej čiastky sa úroky následne už nepočítajú... kedže asi rodičom nebudeš platiť poplatky za vedenie úverového účtu ani poplatky za predčasné splatenie... tak tá zmluva nemusí byť vôbec komplikovaná skôr by tam malo byť ošetrené splácanie či v hotovosti alebo splátkou na účet.. nakoľko hotovosť sa veľmi ťažko preukazuje bez náležitých dokladov....
danooo25
13.01.14,06:50
Ďakujem velmi pekne za rady, dnes sa do toho pustim