martina 11
24.03.06,15:39
Čaute poraďáci,
ak robíte účto a DP pre živnostníkov jednohubky (ako ste to tu pekne nazvali), tak sa podpisujete do kolóniek za osobu zodpovednu za zostavenie účtovnej závierky, a za osobu zodpovednu za vedenie účtovníctva?
Díky
mysimis
24.03.06,15:39
U mojich stálych klientov sa podpisujem do tých koloniek, ale ak si prevezmem účtovníctvo v priebehu roka tak tam sa nepodpíšem.
martina 11
24.03.06,15:41
A nieje to náhodou tak, že tam sa môže podpísať len daňový poradca?
Ale asi si to s niečim mýlim???
mysimis
24.03.06,15:44
Nie Martinka, tam sa podpisujeme my účtovníci.
Evicafa
24.03.06,15:45
Tiež som nikdy nevedela, či sa tam mám podpísať, potom som rozmýšľala, že podľa zákona o účtovníctve si FO za účtovníctvo zodpovedá sama, tak sa tam asi nemám podpisovať pri FO. Pri PO neviem.
Lubica3
24.03.06,15:45
Myslím, že keď máš v živnosti vedenie účtovníctva, tak za účtovnú závierku sa podpísať môžeš. Ale nie v daňovom priznaní - spodný riadok - kto to vypracoval - tam by mali byť daňoví poradcovia.
evina
24.03.06,15:46
A nieje to náhodou tak, že tam sa môže podpísať len daňový poradca?
Ale asi si to s niečim mýlim???

Nie je to tak. Daňový poradca nie je ten, ktorý robí účtovníctvo a závierku, ale posudzuje daňové hľadisko. V minulom období bol taký pokus zo strany Komory daňových poradcov, že DP môže spracovať iba daňový poradca, ale nie je to upravené legislatívou. Ja sa na výkazy podpisujem a na faktúre píšem okrem účtovníctva, závierky aj formuláciu: príprava podkladov pre DP. DP si podpisuje jedine daňovník sám...
Melnick
24.03.06,15:48
A nieje to náhodou tak, že tam sa môže podpísať len daňový poradca?
Ale asi si to s niečim mýlim???

Dokonca ani daňový poradca,pretože podľa 431/2002
§ 5 zák. o účtovníctve je to miesto určené na podpis
PO príp. FO.:)
evina
24.03.06,15:49
Tiež som nikdy nevedela, či sa tam mám podpísať, potom som rozmýšľala, že podľa zákona o účtovníctve si FO za účtovníctvo zodpovedá sama, tak sa tam asi nemám podpisovať pri FO. Pri PO neviem.

FO zodpovedá za účtovníctvo ako celok, preto sa uvádza na výkazoch : Podpisový záznam FO. My sme Tí, ktorí zostavujeme účtovnú závierku a vedieme účtovníctvo pre FO a sme zodpovední voči tejto FO, preto sa memusíme obávať podpísať na výkazy.
martina 11
24.03.06,15:51
ďakujem, len som nechcela podpísať a nebyť si istá či som vôbec na to oprávnená. Ešte raz díky
martina 11
24.03.06,15:55
Dokonca ani daňový poradca,pretože podľa 431/2002
§ 5 zák. o účtovníctve je to miesto určené na podpis
PO príp. FO.:)

Tak to ma teraz zmiatlo, pretože aj to je pravda, čo tam stojí, tak asi to predsa nechám na tie FO
evina
24.03.06,15:56
Tak to ma teraz zmiatlo, pretože aj to je pravda, čo tam stojí, tak asi to predsa nechám na tie FO

A Ty nie si FO?
martina 11
24.03.06,15:59
Som, ale myslela som tých daňovníkov pre ktorých robím DP. Ty to robíš ako evina?
evina
24.03.06,15:59
§ 5
1/ Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
2/ Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
Evicafa
24.03.06,15:59
FO zodpovedá za účtovníctvo ako celok, preto sa uvádza na výkazoch : Podpisový záznam FO. My sme Tí, ktorí zostavujeme účtovnú závierku a vedieme účtovníctvo pre FO a sme zodpovední voči tejto FO, preto sa memusíme obávať podpísať na výkazy.

Vďaka, zase som o niečo múdrejšia.
martina 11
24.03.06,16:00
Aha už som našla ako v predošlom príspevku. sorry
evina
24.03.06,16:04
Som, ale myslela som tých daňovníkov pre ktorých robím DP. Ty to robíš ako evina?

Na Výkazy sa podpisujem -lebo zostavujem závierku a vediem účtovníctvo a viem, že som zodpovedná FO, ktorej to vykonávam a FO je zodpovedná voči DÚ a ostatným....
Lubica3
24.03.06,16:04
Martinka, keď si to účto robila, kľudne sa podpíš, aj ten daňovník má určite z toho lepší pocit, že si stojíš za účtovnou závierkou. Ja som hore uvádzala príklad PO - tá má v DP poslednú kolonku vypracoval - a podľa mňa, tú by mali podpisovať len daňoví poradcovia, ak ich PO má, ak nie, tak sa tam uvedie daňovník.