durip
13.01.14,09:20
Dobry den,
rad by som sa informoval za moju manzelku. V novembri 2013 jej skoncila materska dovolenka po troch rokoch. Plynule presla na PN kedze jej zdravotny stav si vyzaduje operaciu. Uvazujeme aj na zaklade zdravotneho stavu nasej dcerky, ze bude ziadat o predlzenie materskej dalsie 3 roky a v ramci toho volala na prislusnu socialnu poistovnu aby jej vydali zapocet rokov. Tam sa dozvedela, ze ju tam neeviduju, ze bola na materskej lebo si mala pred nastupom na matersku vypisat nejaky papier/ziadost a tym by ju tam viedli. Na matersku isla zo zamestnania (teraz je stale zamestnana vo firme, z ktorej odchadzala na matersku). Je toto vobec mozne? Vraj spatne to uz nieje mozne zdokladovat. Ako postupovat a co robit aby sme tento stav nejak napravili.
Dakujem vopred za kazdu radu
ivka70
13.01.14,08:37
Nuz, spatne to nejde, manzelka prisla o roky poistenia ... a v tomto pripade plati stare zname: neznalost zakona ..... na tuto povinnost prihlasit sa v SP upozornuju novinove clanky, obcas damy v SP ci na UP, ak tam pride cosi vybavovat, aj mzdarky pri odchode zeny na matersku .... ale nie je to ich povinnost :(.


Doplnok: ide o toto dochodkove poistenie:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta-a-dochodkove-poistenie/48657s
Termin zo zakona je do 45 dni od porodu sa prihlasit na DP, ak to mamicka nestihne, tak jej porihlasku zoberu az odo dna prihlasenia, nie spatne od porodu. a kedze dieta uz ma 3 roky, narok na DP skonic, cize ani spatne sa to uz neda.
Zamestnavatel s tymto nema nic spolocne.
cacka
13.01.14,08:42
A nerieši toto náhodou zamestnávateľ cez registráciu? A na základe čoho potom dostáva materskú?
Tweety
13.01.14,08:48
Kedže jej PP trval aj počas M a RD.trvá aj naďalej , v SP je evidovaná ako zamestnanec, takže so zápočtom by nemali byť žiadne problémy.
durip
13.01.14,08:56
Dobry den,
dakujem za odpovede. Pokial je to tak ako tvrdite vy, preco potom pani tvrdila ze tam evidovana nieje. Nesnazim sa vyvracat vase tvrdenie, len sa v tom zorientovat
Dakujem
durip
13.01.14,09:00
Zvlastny postup uradov....Ked si manzelka overovala na miestnej SP (nie na okrese) tak jej pani povedala, ze je vystavi potvrdenie a s tym nech ide na okres. zaroven jej aj ponukla papiere na predlzenie materskej o 3 roky. Viem ze zakon nezmenim a neznalost neospravedlnuje ale je to cele skrabanie sa lavou rukou za pravym uchom, pretoze logicky ako napisala nizsie Tweety, pokial idem na MD zo zamestnania, nemalo by ma zaujimat ci mam alebo nemam ist na SP odovzdat nejaky lajster ze idem vychovavat dieta, to by som ocakaval od zamestnavatela. A dalsim paradoxom je, ze davky dostava ale na SP evidovana nieje...
Tweety
13.01.14,09:22
ešte je možné aj to, že zamestnáv. si nesplnil povinnosť voči žene an MD a RD, ale povinnosť prihlásenia naviac mala aj ona sama.
durip
13.01.14,09:33
Pokial by si zamestnavatel nesplnil povinnost, nedostavala by davky nie?! Dobre tomu rozumiem, ci sa v tom stracam?
ivka70
13.01.14,10:03
Zapocet rokov od zamestnavatela ano .... ale dochodkove poistenie, ktore plati stat za mamicky, uz nestihne .... http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta-a-dochodkove-poistenie/48657s
Katy a R
13.01.14,10:34
Odcitujem ti info zo stránky SP ... aké má mamička povinnosti:
Aby Sociálna poisťovňa poistenkyni priznala a začala vyplácať materskú dávku, musí o ňu požiadať. Tlačivo Žiadosť o materské má k dispozícii ošetrujúci gynekológ. Ten jej žiadosť vystaví a uvedie v nej očakávaný termín pôrodu. Deň, od ktorého žiada vyplatiť materské si v nej určí žena sama. Žiadosť o materské doručí sama (zamestnankyňa sa môže dohodnúť so zamestnávateľom, že žiadosť zašle pobočke zamestnávateľ) miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. V prípade poistenkyne, ktorá je zamestnaná, je spravidla miestne príslušnou pobočka Sociálnej poisťovne podľa miesta mzdovej učtárne, príp. podľa sídla zamestnávateľa, u ostatných poistencov je to pobočka v mieste trvalého pobytu žiadateľky.
Ihneď po narodení dieťaťa je fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské, povinná oznámiť rodné číslo dieťaťa, napr. zaslaním neoverenej fotokópie rodného listu dieťaťa na oddelenie nemocenského poistenia pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá jej materské vypláca.
Fyzické osoby, ktoré sú sporiteľmi v II. pilieri, nemajú voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť, nakoľko s účinnosťou od 01.01.2011 Sociálna poisťovňa nahlási sporiteľov do II. piliera automaticky.

Ak chce osoba starajúca sa o dieťa byť v čase tejto starostlivosti dôchodkovo poistená (poistné bude platiť štát), musí sa po narodení dieťaťa na toto dôchodkové poistenie sama prihlásiť.
Katy a R
13.01.14,10:39
sama si musí riešiť poistenie platené štátom - ak ho teda chce!
Katy a R
13.01.14,11:00
materská dávka je jedna vec (to môže poriešiť zamestnávateľ, ale ani nemusí, keď by nechcel!;)), poistenie platené štátom - to je už druhá vec ..
durip
13.01.14,11:04
Nepotesila si ma ale aj tak ti dakujem. Tymto tvojim prispevkom je mi to jasnejsie. To v praxi znamena, ze sa manzelke tie 3 roky na materskej nebudu ratat do dochodku ano? Uz by som chcel asi vela keby si mi naznacila ake % to cca robi?
ivka70
13.01.14,11:09
Percenta su v tom linku na soc. poistovnu, 60% z priem. mzdy v NH tusim.
Katy a R
13.01.14,11:10
je to dosť veľká škoda! (podľa mňa) .. pretože štát platí zo 60% VVZ (ale už to teraz zbytočne nerieš, nerob si vrásky - nech sú obaja zdraví!)
JWC s.r.o.
13.01.14,11:38
pokiaľ si dobre pamätam, tak na SP som dávala žiadosť o materské ale zároveň som podávala aj prihlášku na dôchodkové poistenie...tú prihlášku na dôchodkové môže, ale nemusí urobiť zamestnávateľ, nie je to jeho povinnosť...ja som si to podala sama, aby som mala istotu, že to tam je..i keď človek nikdy nevie, čo v sociálnej poisťovni je aj nie je :)...vyplácanie materskej je jedna vec, dôchodkové je druhá vec...
veronikasad
13.01.14,12:21
Zamestnávatel si svoje povinnosti splnil, ale okrem neho mala povinnosti aj tvoja manželka, preto bohužial, ak sa neprihlásila do 45 dní od pôrodu, spätne sa prihlásiť nedá.
veronikasad
13.01.14,12:23
Nie je evidovaná ako poistenec štátu na dôchodkové poistenie. Ak je v súčasnosti na PN-ke, tak u zamestnávatela musela ukončiť rodičovskú dovolenku. Počas PN-ky dôchodkovo poistená je, ale toto obdobie je vylučitelná doba.
durip
13.01.14,12:25
veronikasad co z toho prakticky pre manzelku vyplyva?!
veronikasad
13.01.14,12:27
Že toto obdobie jej bude chýbať pri výpočte starobného dôchodku, príp. aj keby žiadala o ID, kde je stanovený potrebný počet rokov dôch.poistenia. Niektoré obdobia sa dajú doplatiť, nie som si istá, či zrovna aj toto. Ale doplatiť by si to musela sama, nie štát.
ivka70
13.01.14,12:32
Prihlasku na DP nemoze robit zamestnavatel, tu si musi urobit kazda mamicka sama .....
durip
13.01.14,12:36
JWC, je mi jasny rozdiel medzi jednym a druhym len som sam nevedel co je kompetencii zamestnavatela a co zamestnanca. Tymto padom to manzelke bude chybat, kedze sama o to nepoziadala a zamestnavatel to evidentne neurobil. Este ze sa horsie nestalo ze :)
veronikasad
13.01.14,12:37
Ešte doplním, že ak má uzatvorený II. pilier, nešli jej príspevky počas tohto obdobia ani do II. piliera
durip
13.01.14,12:42
Katy uz to riesim a dopatral som sa aj k sume. Ano skoda to je ale co uz teraz, reciprocne to uz mozne nieje prihlasit a je to otazka doplatenia. Ved to, nech sme vsetci zdravi :)
cacka
13.01.14,12:44
Hlavne, že je dnes všetko elektronicky podávané a poprepájané a aj tak chcú, aby to tam bolo aspoň 3x. No nič sme na Slovensku....
durip
13.01.14,12:45
To si ma "potesila" dvojnasobne :) Naozaj skoda opomenut jeden formular...ale ze jej to z tych zien na SP nikto neposepol ked isla na matersku...
Katy a R
13.01.14,13:01
majú to vycapené na nástenke v SP - myslím že aj so vzorom vyplneného RLFO ..
durip
13.01.14,13:03
To mi je uz teraz prd platne...mal som byt zvedavejsi pred tromi rokmi :)
Katy a R
13.01.14,13:07
teraz už nastúpila do práce (aspoň tak si písal - že je DPN) - tak už má poistenie ako zamestnanec . to už rieši zamestnávateľ.
Katy a R
13.01.14,13:14
:) kým pôjde manželka do dôchodku, tak ani SP už možno nebude?? - a či vôbec dáke dôchodky aj budú ??
durip
13.01.14,13:16
Ano, uz je "zamestnana" ako DPN teda ako si pisala uz to riesi zamestnavatel...teraz nebudem asi 1-2 noci spat a potom ma to prejde. Ked budeme na dochodku, ak sa toho dozijeme tak budeme na tieto usmevne 3 roky neplatenia "milo" spominat :)
durip
13.01.14,13:25
A najdolezitejsia otazka je ci sa mi pri tom neustalom zvysovani veku odchodu do dochodku dozijeme jesene nasho zivota :) mrzi ma cela ta vzniknuta situacia ale myslim si ze su aj horsie veci v zivote...
Andyke
13.01.14,18:29
Doplním predchádzajúce odpovede k tomuto prípadu :
Mamičky, ktoré nastúpia na MD zo zamestnania (a PP im stále trvá) a poberajú materské (a nemajú priznaný ID) sa nemusia prihlásiť na dôchodkové poistenie cez RLFO ako osoby, za ktoré platí štát z dôvodu starostlivosti o dieťa. Totiž štát platí za nich na dôchodkové poistenie v uvedenom období v zmysle zákona . (teda automaticky bez prihlásenia) Platí to od 1.1.2009.

Prihlásiť sa na dôchodkové poistenie sa majú až odo dňa nástupu na rodičovskú dovolenku. Pokiaľ sa prihlásia neskôr ako bol dátum nástupu na RD , tak štát platí odo dňa prihlásenia.

Pozerám údaje od zadávateľa otázky: nástup na MD v r. 2010 a v r. 2011 stále poberala materské.
( spolu 34 týždňov poberala materské, takže túto dobu poistenia máte k dobru.)
korela
14.01.14,03:28
Prosím vás, tento postup odkedy platí? Toto robil automaticky zamestnávateľ kedysi, nemáme nikoho v rodine teraz s očakávaním dieťaťa, a pokiaľ sa kolegovia medzi sebou nebavia aj o takýchto témach, záleží od druhu pracoviska, tak ja to úplne chápem, že ste o tom nevedeli.
Po druhé, ako a kedy sa to dostalo do zákona, neviete kto dával na túto úpravu návrh?
Po tretie. Je to tak neférové voči matkám, ktoré privedú ďalšieho potenciálneho platcu a podporovateľa štátnych výdavkov. Aj táto uvedená mamička iba podporí niekoho ďalšieho. A v dnešnej dobe prioritne asi koho, si viem predstaviť.
Po štvrté. Matka sa má v dobe 45 dní od pôrodu ešte stále starať o seba a svoje dieťa predovšetkým a mala by byť fyzicky aj psychicky odbremenená od byrokracie a nie, aby sa sústreďovala celé šestonedelie na zbytočné povinnosti.

V tomto štáte sa zneužíva všetko čo sa len dá. Zneužíva sa neinformovanosť. Toto nie je prvá nevhodná úprava. Čo iba ja poznám najmä mladých ľudí čo prišli vďaka neznalosti zákona o poriadnu kôpku peňazí, alebo o dokonca o diplom na VŠ pri prechode na kreditový systém. A nie je ich málo.
Na ÚP na človeka úradnícky šimeľ ešte aj vyletí, namiesto toho aby ho po prihlásení na ÚP v prvom rade informoval aj o právach a nie iba o povinnostiach. Ešte aj netaktne podotkne, že to vedia aj cigáni, ako je to možné, že to neviete vy.
Verím, že ich táto skupina ľudí vie lepšie, veď z informácií o soc. zabezpečení žijú. Normálny človek nie.
Myslím, že by sa dal spísať celkom slušný zoznam poškodených ľudí vďaka neznalosti zákonov.
http://moje.hnonline.sk/node/13396, ako príklad
Keď úradnícky šimeľ tvorí zákony, vznikne úradné šikanovanie

Mňa sa tento prípad netýka, ale som poriadne rozčarovaná.
korela
14.01.14,03:47
Presne. Mala by vzniknúť pre istotu ďalšia novela novely a síce presunúť povinnosť pre istotu ešte aj na Min. zdravotníctva, aby boli uvedené údaje v materskej knižke, čo ešte v štátnej mašinérii ženu v očakávaní čaká.
Túto úpravu osobného prihlasovania pokladám doslova za hanebnú.