Alena Bazalová
13.01.14,09:40
S manželom žijeme spolu 20r.Bývali sme v jeho záhradnej chatke .Nemal LV ,elektrinu ani odkúpený pozemok.To všetko som dala na poriadok ale na jeho meno a z chatky sa urobil rodiný dom,ale nedal ma napísať ako spoluvlastníka.Teraz som na invalidke ZŤP a manžel ma s jeho dcérou z prvého manželstva z domu vyháňa.Poradil by mi niekto,či majú nato právo či mám nárok aj ja na poddiel z domu,pretože sa nemám kam odsťahovať a tieto všetky zmeny sa urobili počas manželstva a teraz nemám nič len kopu liekov a francúzke barly,takže neverím že by ma mohli vyhodiť na ulicu veď už nedokážem ani sama prejsť autobusom .Zákony nepoznám tak by som prosila ,či by mi niekto nevedel poradiť či majú na to právo a čo mám robiť.Za každú radu pekne ďakujem
willma
13.01.14,09:18
pokiaľ nie sú rozvedení tak ju manžel z domu vyhodiť len tak nemôže - v prípade rozvodu síce z domu bude musieť odísť, ale v rámci BSM si môže uplatniť náhradu preukázateľných výdavkov za 20 ročné spolužitie.
Kvaka
13.01.14,09:21
Aký právny titul ako aj dátum nadobudnutia domu a pozemku do vlastníctva je na LV?
luja5
13.01.14,11:25
Odporúčam pozrieť si rozsudok Najvyššieho súdu SR na stránke http://www.lawblog.sk/judikatura/judikatura/nahradny-byt-po-rozvode-manzelstva.
Uvedený rozsudok Ti môže pomôcť k argumentu, že ako manželka máš právo bývať v dome manžela a manžel Ťa teda nemôže len tak vyhodiť na ulicu. Tvoje právo bývať v dome je odvodené od práva manžela ako vlastníka domu a toto pávo bývania by Ti zaniklo až platným rozvodom. Ak by ste sa rozviedli a odmietla by si sa vysťahovať, lebo by si nemala kam ísť, potom by (už) býv. manžel mohol podať návrh súdu, aby si jeho dom vypratala. Zároveň by Ti však súd mohol priznať bytovú náhradu (za určitých analogických podmienok, ako v pripojenom rozhodnutí NS SR). To by však už záležalo len od súdu, ako by rozhodol.
V prípade potreby právnika odporúčam pozrieť si stránku Centra právnej pomoci (http://www.legalaid.sk/), ktoré poskytuje právnu pomoc osobám v materiálnej núdzi bez finančnej účasti takýchto osôb (t.j. bezplatne), alebo len s čiastočnou úhradou, prípadne by si tam mohla dostať aspoň základnú právnu radu. Na uvedenej stránke sú aj kontaktné údaje, zoznam pracovísk centra s konzultačnými dňami....
Alena Bazalová
13.01.14,12:22
pred našim spolužitím to bola len malá záhradná chatka ,ktorá nemala vlastníka bez všetkého.Teraz je vlastníkom iba manžel
Kvaka
13.01.14,12:37
Vy ste teda nadobudli do vlastníctva dom aj záhradu počas manželstva? Pozri na LV, tam býva uvedený dátum a titul nadobudnutia, napríklad Kúpna zmluva zo dňa ...
Chobot
13.01.14,13:53
Si tam prihlásená na trvalý pobyt?
Katy a R
13.01.14,14:11
dôležité je to - kedy ste nadobudli a ten titul nadobudnutia.??? Lebo ak nemáte zrušené BSM - a nadobudli ste počas trvania BSM - tak by malo platiť: že "čo je moje, to je aj tvoje" . samozrejme, ak bol manžel vlastníkom už predtým - to je iné. Ale píšeš, že počas manželstva všetko prebehlo ???
Kvaka
13.01.14,14:32
No veď neodpovedala, písala len, že počas spolužitia, ale iba na LV je dátum a to ostatné, čo treba k správnej odpovedi.
Katy a R
13.01.14,15:11
tak - počkať treba, že či doplní .. ?
Alena Bazalová
16.01.14,15:02
vlastníkom sa stal počas manželstva a ospravedlňujem sa ale net môžem otvoriť len keď nieje manžel doma a ďakujem
Alena Bazalová
16.01.14,15:06
Trvalý pobyt tu mám
Chobot
16.01.14,15:15
Keďže máš trvalý pobyt v danej nehnuteľnosti, máš právny nárok na užívanie nehnuteľnosti a manžel ťa nemôže z tohto domu legálne vyhodiť napriek tomu, že nie si spoluvlastníkom nehnuteľnosti.

Musel by ti najprv zrušiť trvalý pobyt. Nakoľko ste ale stále manželia, v zmysle zákona o hlásení pobytu občanov č. 253/1998 § 7 ods. 1 písm. f) to nemôže urobiť.

Takže kým budeš mať v dome trvalý pobyt, nemá právo ťa z domu vyhodiť. Najprv by sa musel s tebou rozviesť, potom ti zrušiť trvalý pobyt a až potom by ťa mohol vyhodiť.
Katy a R
16.01.14,17:03
Keďže sa stal vlastníkom počas ich manželstva - tak nehnuteľnosť by mala patriť takisto aj jej. Nepíše, žeby to dostal darom ????
Katy a R
16.01.14,17:10
ešte ten titul nadobudnutia??? (malo by to patriť aj tebe)
Alena Bazalová
18.01.14,15:53
Nedostal to darom ,bolo to síce na pozemku ,ktory užívali jeho rodičia ale LV nikto nemal.Pozemok som dala zamerať na jeho meno a všetko som vybavila aby sa stal z toho rodinny dom ja na jeho meno počas manželstva a vtedy dostal aj LV