Ester plus
13.01.14,14:36
Ak spracujem daňové priznanie fyzickej osobe - občanovi nie podnikateľovi a do faktúry uvediem jeho meno a priezvisko + adresu, musím registrovať na úrade informačný systém?
Ing. Ľubomír Janoška
13.01.14,13:52
Dobrý deň,
Ak spracujete údaje fyzickej osoby, ktorá nie je samostatne zárobkovo činná, tak ide o spracovanie osobných údajov.
Z toho vyplývajú povinnosti:
- ak robíte spracovanie na počítači, tak registrácia IS (keďže zrejme je menej než 20 oprávnených osôb a nemáte teda zodpovednú osobu),
- bezpečnostná dokumentácia - závisí od toho, či pripravujete komplet daňové priznanie a či spracúvate aj rodné číslo alebo máte iba "kalkulačku", do ktorej zadávate finančné údaje. Ak spracúvate rodné číslo a súčasne máte pripojenie na Internet, musíte mať bezpečnostný projekt. Ak spracúvate rodné číslo alebo máte pripojenie na internet (nie oboje naraz), musíte mať bezpečnostnú smernicu. Ak nespracúvate rodné číslo a nemáte pripojenie na Internet, stačí základná dokumentácia podľa § 3 vyhlášky 164/2013.



_____________

DOPLNENÉ 14.1.2014 - PREČO REGISTRÁCIA
Treba vychádzať zo skutočnosti, že právnym základom spracovania osobných údajov klienta je v tomto prípade súhlas dotknutej osoby / klienta.
Prevádzkovateľ nemá zákonnú povinnosť komunikovať o dotknutej osobe so správcami daní, so SP a ZP, pretože nie je ZAMESTNÁVATEĽOM dotknutej osoby ani (ak som správne porozumel) ani nie je v podobnej pozícii, na základe ktorej by konal voči DÚ, SP, ZP a iným tretím osobám v mene dotknutej osoby.
Konkrétne viď napríklad ust. § 39 zákona o dani z príjmov: "povinnosti ZAMESTNÁVATEĽA, ktorý je platiteľom dane... mzdový list musí obsahovať rodné číslo... ZAMESTNÁVATEĽ je povinný viesť evidenciu...rodné číslo". Podobne § 32 ods. 6 sa vzťahuje na daňový subjekt a na nikoho iného.
Treba pozorne rozlišovať, na koho sa vzťahujú ustanovenia osobitných predpisov ohľadne spracúvania osobných údajov.
Ester plus
13.01.14,17:12
Tak presne túto otázku som telefonicky zadala dnes na Ú na OOÚ a bolo mi povedané, že daný informačný systém sa neregistruje
nakoľko dané údaje spracujem na základe zákona o účtovníctve. Mám ho len evidovať.
Ing. Ľubomír Janoška
13.01.14,17:55
Keby som bol na Vašom mieste, určite by som sa nespoliehal na výklad zákona na základe telefonického rozhovoru.

Domnievam sa, že s veľkou pravdepodobnosťou došlo k nedorozumeniu, pretože argument "informačný systém sa neregistruje, nakoľko osobné údaje sa spracúvajú na základe zákona o účtovníctve" sa hodí takmer na všetko, čo sa zaúčtuje, napríklad aj na e-shop.

Osobitne upozorňujem, že zákon o účtovníctve neobsahuje ustanovenie, ktoré by určovalo, že účtovná jednotka je oprávnená spracúvať nejaké osobné údaje.

Okrem toho účel spracovania (IS) "účtovníctvo" nespĺňa zákonnú definíciu, pretože účel spracovania osobných údajov nie je jednoznačný.

____________
PS - citujem stránku Úradu:
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1161
Výnimky z registrácie:
... osobné údaje sa spracúvajú na základe osobitného zákona, alebo viacerých osobitných zákonoch, ktoré určujú účel, spôsob a zoznam alebo rozsah spracúvaných osobných údajov (napr. personálny a mzdový informačný systém, kamerový informačný systém, informačný systém o žiakoch, ktorý vedie škola, informačný systém o pacientoch, ktorý vedie zdravotnícke zariadenie, atď.)
(je zjavné, že zákon o účtovníctve neurčuje účel, spôsob ani zoznam či rozsah spracúvaných údajov, takže telefonické stanovisko tak - ako ste sa rozumeli - je v rozpore s písomným stanoviskom na webe)
Katarína Mikle
14.01.14,07:42
Dobrý deň prajem, pri spracovávaní daňového priznania, informačný systém nepodlieha registrácii. Osobné údaje sú spracúvané na základe osobitných zákonov - Zákon o dani z príjmov, ktorý ukladá povinnosť daňovníkovi, v zmysle § 32 ods.6, uvádzať v daňovom priznaní osobné údaje, ktorými sú aj tie, ktoré uvádzate.

Ďalej, pri vystavení faktúry, ktorá obsahuje osobné údaje daňovníka - sa IS neregistruje, opäť sú osobné údaje spracúvané na základe osobitných zákonov - zákon o účtovníctve, vedie sa evidencia.
avalik
14.01.14,13:08
FO - nepodnikatel je prevadzkovatelom? na zaklade coho? on nespracovava ziadne udaje - svoje osobne udaje dava na spracovanie DP podnikatelovi
Ing. Ľubomír Janoška
14.01.14,13:16
Nie, FO, ktorá si dá spracovať svoje vlastné priznanie poradcovi, NIE JE PREVÁDZKOVATEĽ.
Nájdite si podobné stanovisko Úradu k FO, ktorá odovzdáva svoje osobné údaje advokátskej kancelárii, FO nie je prevádzkovateľ a advokátska kancelária nie je sprostredkovateľ.
avalik
14.01.14,13:45
Takže poprosím odkaz na príslušný § podľa ktorého som ja, FO nepodnikateľ, ktorý si dám spracovať DP FO A/B "prevádzkovateľom", podľa tvojho tvrdenia, a aké povinnosti z toho pre mňa ako prevádzkovateľa vyplývajú - mám si registrovať IS? aký? alebo len evidovať IS? vypracovať Bezpečnostný projekt? len preto, že poskytnem svoje osobné údaje za účelom spracovania daňového priznania?
Katarína Mikle
14.01.14,14:26
Pán Janoška, aj majster tesár sa utne :), tak sa ospravedlňujem a súhlasím s Vami v súvislosti s pomenovaním strán. Musím však zároveň napísať, že túto informáciu s pomenovaním strán som mala z úradu ...
Ing. Ľubomír Janoška
14.01.14,14:40
Pani Mikle, myslím si, že naše "iskrenie" môže byť iba užitočné.
Tento zákon sa aplikuje veľmi ťažko a niekedy je "zdravá hádka" jediným spôsobom, ako sa dopracovať k zvádnuteľnému a bezpečnému riešeniu.
Katarína Mikle
14.01.14,15:44
Súhlasím plne s Vami, bola som totiž nútená intenzívne sa "prehrabať" príslušnými ustanoveniami :) a opäť sa mi potvrdilo to, že ani sám kontrolný orgán, v tom nemusí mať jasno :).
toria
17.01.14,12:12
Ak mi to teda môžete ešte raz ozrejmiť. Ja pracujem pre súkromné jasličky cca 10 detí mesačne vystavujem faktúry na fyzické osoby. Je tu dostačujúce to, že dodržujem zákon o účtovníctve a evidenciu vediem? A na druhej strane majú povinnosť jasličky keďže od rodičov dostanú osobné údaje, ktoré len v papierovej forme evidujú po dobu kedy ich dieťa navštevuje zariadenie? ďakujem za odpoveď