Kathy17
13.01.14,16:26
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, ako účtovať v PÚ nasledovné prípady:

1.) Spoločnosť (firma1) si subdodávateľsky (u firmy2) nechala vyrobiť pre svojho zákazníka papierové reklamné tašky s potlačou u inej spoločnosti a tieto bez ďalšej úpravy predala svojmu odberateľovi. ( nákup - predaj )

2.) Spoločnosť (firma1) si subdodávateľsky ( u firmy2) nechala vyrobiť pre svojho zákazníka papierové tašky s potlačou a následne ich ešte (firma1) na svojej prevádzke potlačila ďalším logom a takto upravené ich predala svojmu zákazníkovi. (nákup - úprava - predaj)

Budem v 1. prípade faktúrovať ako nákup a následne predaj tovaru a v 2. prípade ako nákup materiálu a predaj vlastných výrobkov???

Ak sa jedná o reklamnú agentúru, akým spôsobom by bolo lepšie účtovať materiál - na sklad, alebo priamo do spotreby ? ( Ak nakúpi napr. tričká, ktoré obratom potláča a predáva )

Vopred ďakujem za Vaše rady :-)
KEJKA
13.01.14,15:51
1. tovar
2. materiál a výrobky
či na sklad, alebo do spotreby závisí od rozhodnutia firmy, Ak spôsob A, tak na sklad, ak spôsob B tak do spotreby. Predpokladám, že firma nemá povinný audit.
Jednoduchšie je účtovať priamo do spotreby, ale o to väčší dôraz sa kladie na povinnosť mať skladovú evidenciu - formu jej vedenia si tiež môže firma rozhodnúť sama a popísať v internej smernici.
Kathy17
14.01.14,09:05
Veľmi pekne Vám ďakujem. Aj som to tak robila a som rada, že ste ma uistili v právnom postupe :-)
Pre účtovanie som zvolila spôsob B, priamo do potreby, je to jednoduchšie a pre mňa aj prehľadnejšie. Sklad si vediem interne.
Ešte raz ďakujem.
skovco
03.02.14,15:10
Pripad 1 je jasny, pripad 2 by som dal asi tiez len ako nakup a predaj tovaru, ta hodnota potlace je urcite zanedbatelna. Ak by sa to vnimalo ako vyrobok, tak to zbytocne komplikuje uctovanie a najma na konci roka ked zostanu taketo vyrobky na sklade. Nema zmysel tu uctovat o nejakej vyrobe (za predpokladau ze naklady na tlac su par centov na kus).