PatekAo
13.01.14,20:09
lujza.j
13.01.14,19:10
kolko máš rokov?rodičia boli kde ked si mal úraz?vedia o tom?
PatekAo
13.01.14,19:13
Teraz mam 19,uraz sa mi stal počas reprezentovania školy,učiteľ išiel so mnou do nemocnice a potom prišiel otec,spravili mi vyšetrenia no nezistili nič,diagnozu mi povedali až po operazii o mesiac,ktora bola potrebna vlastne na diagnozu a popripade opravenia čo bolo zle,liečbu som mal asi pol roka.
misoft
14.01.14,22:16
Premlčacia doba je 2 roky od doby, kedy bola utrpená ujma na zdraví. V tvojom prípade čítam -Dg bola o mesiac neskôr a liečenie trvalo 1/2 roka. Liečenie do to nepočítaj (je to len odstraňovanie následkov ujmy na zdraví), Dg - je tiež irelevantná.
Takže - pani pravdu povedala - po 2 rokoch je neskoro.
AmmiS
15.01.14,18:29
Dovolila by som si nesúhlasiť s predchádzajúcim názorom, že je nárok premlčaný.

Subjektívna premlčacia doba je dvojročná ALE! a začatie jej plynutia sa určuje subjektívnou stránkou poškodeného, ktorá sa týka jedného z dvoch kritérií a to je

a) vedomosti o škode, ktorú možno objektívne vyčísliť v peniazoch do takej miery, aby poškodený mohol svoj nárok na náhradu škody uplatniť aj na súde.

To teda znamená, že ak mu diagnóza bola určená po operácii a liečenie trvalo ešte k tomu aj istý čas, táto jeho vedomosť o škode je daná vtedy, ak na základe lekárskeho posudku (ktorý je potrebný pri uplatení si náhrady škody) sa vyčísli škoda na zdraví podľa bodového ohodnotenia. Okamih vzniku škody = vedomosť poškodeného o tejto škode sa pritom nemusí zhodovať s okamihom škodnej udalosti. Je logické, že lekársky posudok sa vydáva po liečení a teda vtedy je len poškodený schopný si svoj nárok na súde uplatniť. Skôr si tento svoj nárok na súde uplatniť nemôže a teda jeho premlčacia doba začína plynúť až od toho okamihu ako je možné škodu vyčísliť (na základe lekárskeho posudku).
PatekAo
16.01.14,16:54
Ona mi totiž povedala,že to trebalo hlasiť 48 hodin od urazu.Tak či tak,uraz som mal 2.2.2012 takže o par dni to budu tie dva roky,bol som za lekarom a ten mi povedal že by s tym nemal byť problem,len poznamenal že nikto nepride za mnou zo školy a nebude mi chcieť vyplatiť odškodne sam od seba..Že si to musim žiadať ja sam..
PatekAo
16.01.14,16:59
Takže z mojej strany je všetko v poriadku? Je pochopiteľne že zareagovala takto že je neskoro,veď komu by sa chcelo vyplacať odškodne..Niekde som čital že za zlomenu ruku v škole dostal niekto 135 bodov..Je na to nejaka tabuľka ktoru by som si mohol pozrieť?
AmmiS
16.01.14,17:57
zákon č. 437/2004 Z.z., o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spol. uplatnenia, tabuľka je v prílohe č. I.
PatekAo
16.01.14,18:11
Ďakujem. A ako sa to boduje? Počita sa aj podvrtnutie klbu + nejake natrhnutie väzov + napriklad poranenie meniska liečenie napriklad operaciou ? alebo sa to všetko dava do hromady napriklad ako pretrhnutie alebo úplné odtrhnutie postranného kolenného väzu?
korela
16.01.14,21:30
Začni konať. Nečakaj.
korela
16.01.14,21:42
Za zlomené pravé zápästie v r. 2003 bolo vyplatených z poisťovne cca 5000 korún. Úraz v trolejbuse, DPMB poistený, šofér asi s dispečingom hneď spísal zápis. Lekárom obodované až po "vyliečení", išlo o staršiu osobu, bolesť zápästia až do smrti.
Iba toľko zo života, aby si mal predstavu o výške odškodnenia.
AmmiS
17.01.14,07:46
Tým tá pani pravdepodobne myslela oznámiť úraz (úrazy registrované a neregistrované), čo bolo povinnosťou školy, alebo organizátora. Takže nie tvoja povinnosť.
AmmiS
17.01.14,16:33
V dnešnej dobe je hodnota jedného bodu v lek. posudku podľa diagnozy € 15 (cca!, záleží, kedy sa úraz stal a aká je priemerná mesačná mzda zamestnanca národ. hospodárstva SR).