tonket
14.01.14,04:26
Dobry den, pracujem v praci, kde je obcas potrebne v case volna prist nieco opravit (som zavolany zamestnavatelom)
Otazka znie, ake cestovne nahrady mi v takom pripade prisluchaju vzhladom na pouzitie sukromneho mot. vozidla pre prichod do prace. Zamestnavatel tvrdi, ze je to len .20eur za km, pricom nechce preplacat pohonne hmoty.
A este otazka, podliehaju tieto nahrady danovemu zatazeniu, musim z nich zaplatit 20percent dan? Dakujem


pozn. moderátora: Opravil som sumu na 0,20 EUR.
jslancik
14.01.14,03:53
0.6 eur za km sa ti zdá malo? Za to by som jazdil do práce ako divý :) v tom máš aj PHM. http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/sumy-zakladnej-nahrady-za-pouzivanie-cestnych-motorovych-vozidiel-pri-pracovnych-cestach/

Cestovný príkaz je malý zázrak. Sa divím, že ho úplne nezrušili. Zamestnávateľ s tým má trošku problém, ale to ty riešiť nemusíš. Nič z toho neplatíš.

edit: keď je to preklep, tak je to na houby. Ale čo s tým spravíš? väčšina zamestnancov je v postavení, kedy si moc nemôžu otvárať ústa. Samozrejme, že si v práve. Požaduj vopred písomné schválenie pracovnej cesty, požaduj podľa uvedeného zákona preplatenie 0,183 a preplatenie PHM podľa technického preukazu... Vyplň si cestovný príkaz, zamestnávateľ ti ho preplatí. Neplatíš z toho žiadnu daň - ak je to formou CP. Zamestnávateľ musí za tvoje auto zaplatiť za dané dni cestnú daň. Samozrejme ak je to formou "odmeny", tak platíš všetko - odvody, daň...

Očividne využíva tvoju neznalosť a svoju moc, aby sa vyhol navýšeniu nákladov. Rob s tým, čo môžeš.
pavol54
14.01.14,04:41
Základná náhrada za vozidlo je 0,183 + spotreba phm ak by si chodil so žrútom tak to spolu dá tak maximálne 0,35 skrátka niektorí zamestnanci nevedia čo ešte chcú a tento príjem sa nezdaňuje
tonket
14.01.14,04:51
tak to bol preklep, nahradu ktoru dostavam je 6sk/km, teda 0.20eur a normalne mi to este aj zdania. Na ake paragrafy sa odvolat? Ten odkaz nehovori nic o pohonnych hmotach...
pavol54
14.01.14,05:13
zákon o dani z príjmov §5 písm 5 f, zákon o cestovných náhradách ako píše jslancík
jslancik
14.01.14,06:21
kvôli jeho preklepu vyzeráme ako blbci :)
Chobot
14.01.14,10:54
No, mne sa nezdá, že by išlo o pracovnú cestu. tonket píše, že ide DO PRÁCE, nie na pracovnú cestu.

Mne to príde ako pracovná pohotovosť v čase voľna alebo ako nariadená práca nadčas. Ak nie, treba presne špecifikovať, na základe čoho chodí v čase voľna do práce. Nijako mi tam nevychádza pracovná cesta ani že by mal zákonný nárok na úhradu cest. nákladov. Cesta do a z práce nie je výkon práce a v zmysle ZP ani zákona o cest. náhradách zamestnancovi za túto cestu nepatrí náhrada.

Keby tonket išiel niečo opraviť napr. na pobočku do iného mesta, tam by sme mohli hovoriť o pracovnej ceste a náhrade za dopravu. Ale prečo by mu mal zamestnávateľ hradiť cestu do práce, či už ide o riadnu pracovnú zmenu alebo mimoriadnu prácu (možno nadčas).

Takže moja odpoveď je, že mu v zmysle zákona neprislúchajú žiadne náhrady za to, že na cestu do práce použije súkromné auto. To, že mu zamestnávateľ dáva nejakú kompenzáciu, podľa mňa je nad rámec zákona a ústretové gesto zamestnávateľa za to, že je ochotný prísť mimoriadne do práce vykonať niečo navyše.

Ešte 2 otázky
1.Ak tam ideš niečo opraviť a trvá to napr. 4 hodiny, ako máš zaplatený tento čas? Ako nadčas? Alebo dostaneš za to náhradné voľno?

2. V akej forme dostaneš tieto náhrady za použitie auta? Ako to máš vykázané na výplatnej páske? (napr. mimoriadna odmena, nadčasová práca?). Alebo si vypisuješ cestovný príkaz a vyúčtovanie pracovnej cesty, kde uvedieš, koľko km si prejazdil a na základe toho máš tých 0,2 EUR / km?

Ak si ujasníme, tieto otázky, potom ti môžem odpovedať, či si povinný platiť z toho daň a odvody.
BXLmiami
14.01.14,11:15
Toho istého názoru sú nemocnice.Ked má lekár príslužbu,nikto mu nehradí ked ho zavolajú aj keby to bolo x krát za noc.
tonket
14.01.14,13:51
neviem ako sa pridavaju normalne reakcie, tak aspon takto:
Moj pripad nie je `riadne chodenie do prace` je to vacsinou havarijny stav, kedy stoji kvoli poruche vyroba a je potrebne to do nejakeho casu opravit. Pravdaze sa tam da ist aj autobusom, ale vies si predstavit, ze najblizsi ti ide za 2 hod, teda prides tam zhruba za 3, nieco za hodinku-dve opravis a domov tak isto? To mas povedzme nejakych 6hodin a pritom ti zamestnavatel preplati smiesnych 5eur/hod len za preukazanu pracu ???
Teda pouzitie vlastneho mot vozidla je velkym plusom aj pre zamestnavatela, nakolko som v idealnom pripade za 30min v praci a vlastne setrim peniaze jemu.
Neviem, mozno ako hovorite len neviem, co by som este chcel, ale nehnevajte sa, ale mne sa zda suma ktoru dostanem za takyto zasah (cesta autom50km+praca 2hod) je 22eur, po odpocitani odvodov a dane mi ostane povedzme 16eur..... Teda neostane, to som este prejazdil zhruba 4l benzinu po 1,5eur takze suma sumarom som za tuto `super akciu` zarobil 10eur... a to vam mozu kazdu chvilu zavolat a za pracovnu pohotovost nedostanem nic...
Odpoviem este na otazky:
1: ako vyplyva z textu, pracu mam preplatenu ako `nadcas`
2: zamestnavatel vie, ze mam do prace 25km, teda za 50km dostanem 10eur, co mam na vyplatnej paske uvedene ako mimoriadna odmena a zdanene

Este ze sa to nestava prilis casto,aj ked nabuduce budem mat asi `pokazene auto` , tak nech si pre mna pridu :)
Chobot
14.01.14,15:01
Ja som len konštatoval, že v zmysle zákona nárok na náhradu za použitie auta nie je. Preto sa nedá vyčísliť, koľko by si mal dostať od zamestnávateľa ako náhradu za km. Je to na dohode medzi tebou a ním. Ak ti ponúka len tých 0,2 EUR a nepokrýva to tvoje náklady, treba mu jasne povedať, že za takýchto podmienok nie si ochotný túto činnosť robiť.

To, že sa nejedná o pracovnú cestu, vyplýva aj z tvojej dodatočnej odpovede, že sú to nadčasy.

Z pohľadu zákonníka práce je takýto výjazd to isté, ako normálna dochádzka do práce. Predpokladám, že cestu do práce a z práce, pokiaľ ide o normálnu zmenu ti neprepláca príspevkom na km - lebo na to nie je zákonný nárok. Tak isto nie je nárok na náhrady za tento nadčas (myslím tým cestu, nie výkon práce za nadčasové hodiny).

To ale neznamená, že ti dobrovoľne nemôže niečo dať. On ti ponúka tých 20 centov. Nedá sa posúdiť, či je to primerané alebo nie. Vedel by som len porovnať s tým, aký nárok má zamestnanec v prípade pracovnej cesty, ak použije vlastné auto. Tam je tých 0,183 EUR za km plus spotreba paliva (spotreba/km x počet najazdených km x aktuálna cena PHM). Pozri v TP, akú máš spotrebu. Ak napr. 7 l/100 km, tak by si v prípade pracovnej cesty mal nárok ešte na 0,105 EUR (v prípade ceny PHM 1,5 EUR/liter).

Takže v porovnaní s tými, čo chodia na pracovné cesty vlastným autom, dostávaš menšiu náhradu. Na tvojom mieste by som možno použil tento argument a výpočet, aby si si skúsil vybojovať vyššiu náhradu za km. Ako som už napísal, zamestnávateľ ale nie je povinný sa týmto riadiť. Je to čiste len na dohode medzi vami. Ak nebude ochotný pridať, jediné, čo môžeš spraviť je, že budeš na takéto výjazdy chodiť MHD, čo asi zamestnávateľovi nebude vyhovovať. Či môžeš odmietnuť takýto mimoriadny výjazd - to je na dlhšiu diskusiu.

Odpoveď na tvoju prvú otázku "Otazka znie, ake cestovne nahrady mi v takom pripade prisluchaju vzhladom na pouzitie sukromneho mot. vozidla pre prichod do prace." teda znie: podľa zákona žiadne.

Keďže ti to prepláca dobrovoľne, v účtovníctve to musí zahrnúť ako mimoriadnu odmenu. Bohužiaľ táto zložka mzdy zo zákona podlieha zdaneniu a odvodom, takže sa tomu nevyhneš.

Keby ti to preplácal ako cestovné náhrady, tieto nepodliehajú ani zdaneniu ani odvodom. Ako cest. náhrady ti to ale nemôže vyplatiť, lebo tieto tvoje mimoriadne výjazdy nemajú charakter pracovnej cesty.

To je odpoveď na tvoju druhú otázku.

Ešte nejaké otázky?
tonket
16.01.14,05:18
tot vsjo, vdaka