mattock
14.01.14,06:54
zdravim,
mam taku otazku, dlhsiu dobu som obchodoval s poliakom, naše vztahy boli korektne. Nebol problem, až do novembra minuleho roku , odvtedy sa odmlčal. neviem sa mu dovolat ani na mobil ani do firmy a ostali mi u neho nejké peniaze,neni to veľká suma ale aj tak by som nerad o nich prišiel ak nemusím.
Preto moja otazka znie ako postupovať, treba isť to nahlásiť na policiu do Polska a podať v polsku na súd navrh na vydanie platobného rozkazu?
Alebo isť na policiu k nam a podať tresné oznámenie,len neviem ake toto ma dopady ak je to zahraničný občan.
dakujem za rady
bodliak
14.01.14,09:04
A žije ešte ?
JAJA11
08.04.16,07:11
my sme v prípade neuhradených faktúr z Čiech poslali na príslušný súd návrh na vydanie platobného rozkazu, zaplatili poplatky a mali sme šťastie, tento podnikateľ reagoval okamžite, zaplatil faktúry, takže som mohla stiahnuť platobný príkaz aešte nám aj vrátili súdne poplatky ......
takže by som odporučila poslať na príslušný poľský súd návrh na platobný príkaz, možno to pomôže ......
willma
08.04.16,08:12
hmm, od januára 2014 to už asi nejako vyriešili :)
willma
08.04.16,08:13
a ešte jeden koment - zadávateľ tu bol naposledy v deň položenia otázky
JAJA11
08.04.16,08:34
:-D zas som nepozrela dátum :-D to som celá ja :-D
profesional
08.04.16,16:12
Nemusíš nikam chodiť. Poľsko je členom Európskej únie. Podaj návrh na vydanie Európskeho platobného rozkazu. Podávať to budeš na súde príslušnom podľa tvojho sídla.

Polícia s tým nič nemá. Nezaplatenie faktúr nie je automaticky trestným činom a aj napriek mylnému presvedčeniu rrozsiahleho právne nevzdelaného obyvateľstva, polícia pohľadávky nevymáha, obchodnoprávne záväzkové vzťahy nerieši..
Ak ste v minulosti úspešne obchodovali, automaticky je tam nedostatok úmyslu a nemôže ísť o trestný čin. Aj keď by si mnoho slovákov z nejakého pošahaného dôvodu rada priala, aby akékoľvek nezaplatenie akéhokoľvek záväzku bol trestný čin, čo ale našťastie nie je. Takže na políciu zabudni.