anika1
24.03.06,21:22
Náhodou som sa dostala na túto stránku. A, až mi srdce podskočilo od radosti. Som zúfalá.......
V okobri tohto roku som prevzala účtovníctvo PO, bývala účtovníčka odišla do zahraničia. Pokračovala som v účtovaní. Teraz, vlastne až včera som zistila, že v minulom roku nebolo všetko zaúčtované vo výnosoch, čo malo byť. Vlastne ani neviem, ako sa to stalo, lebo výstup na DPH je správny, len na účtoch výnosov je suma nižšia o 130000,-Sk.
Čo mám robiť?
Prosím poraďte mi, ako to mám opraviť? Musím podať dodatočné DP za r. 2004. Ako to budem účtovať?
KEJKA
24.03.06,20:49
Len si zisti, či náhodou neboli účtované PBO cez 385 v roku 2004 alebo aj cez iné účty (311,315) výnos odhadom. Potom v roku 2005 sa vystavená faktúra mohla zaúčtovať 311/385 a chýba ti na 6xx výnos. Pritom to môže byť správne.
Stáva sa, že nie je termín na vystavenie OF, ale výnos pre DP treba zaúčtovať.
Takže chýbajúca suma automaticky nemusí znamenať chybu. Zvlášť, ked ti "sedí" DPH na výstupe. Teda sedí s vystavenými faktúrami, alebo sedí s účtom 6xx??
anika1
25.03.06,11:52
Už som to všetko prešla. Chyba sa stala zrejme pri vystavovaní faktúr, a ich následnej oprave, s tým že sa to neupravilo na účte 601. Dph bolo spravené podľa vystavených fa. A "uzavierka"/ivnentarizácia/ podľa účtovníctva. Aspoň tak mi to teraz vychádza. Nesedí účet 311, a tak je to jasné... !!!!!
Poradte, čo mám robiť.
anika1
25.03.06,13:06
Neviem, ako mám postupovať, prosím odpovedzte, ak ste boli niekto v podobnej situácii, alebo mi viete poradiť.
anika1
25.03.06,15:04
Vidím, že tu skoro každý každému odpovedá, len moja otázka je nepovšimnutá. Som členkou len od včera, dúfam, že to nie je dôvod.
Alebo si odpovedáte len navzájom skupinky poraďákov?
Nechcem si nasilu pýtať odpoveď, veď je to dobrovoľné. Ale ja som zúfalá.... A taktiež začiatočníčka v PU, doteraz som robila JU a v PU mám prehľad, ale takú situáciu, neviem ako riešiť.
Tweety
25.03.06,15:10
Vidím, že tu skoro každý každému odpovedá, len moja otázka je nepovšimnutá. Som členkou len od včera, dúfam, že to nie je dôvod.
Alebo si odpovedáte len navzájom skupinky poraďákov?
Nechcem si nasilu pýtať odpoveď, veď je to dobrovoľné. Ale ja som zúfalá.... A taktiež začiatočníčka v PU, doteraz som robila JU a v PU mám prehľad, ale takú situáciu, neviem ako riešiť. Zober evidenciu fa a podľa tabuľky dph skontroluješ ich účtovanie. Ak sa výnosy týkali budúcich období musia byť účtované cez 384.
anika1
25.03.06,15:24
Ďakujem Tweenty, že si sa ozvala. Ale nie sú to výnosy budúcich období. Jednoznačne je to chyba zaúčtoaných výnosov, vlastne výnosov v správnej výške.
Tweety
25.03.06,15:39
Ďakujem Tweenty, že si sa ozvala. Ale nie sú to výnosy budúcich období. Jednoznačne je to chyba zaúčtoaných výnosov, vlastne výnosov v správnej výške. A kam potom boli naúčtované?
anika1
25.03.06,15:45
Výška výnosov 601 je v nesprávnej výške. /v troch prípadoch, čo predstavuje ten rozdiel/. Vystavené fa sú vo vyššej hodnote a v r.2005 aj uhradené, ako sú zaúčtované na 601. Nesedia ani ZS 311.
Tweety
25.03.06,15:48
Výška výnosov 601 je v nesprávnej výške. /v troch prípadoch, čo predstavuje ten rozdiel/. Vystavené fa sú vo vyššej hodnote a v r.2005 aj uhradené, ako sú zaúčtované na 601. Nesedia ani ZS 311. Tak potom ostáva už iba dodatočné DP.Doúčtuješ výnosy oproti 428,alebo 429.
anika1
25.03.06,16:11
Ja už v tom strese neviem ani poriadne rozmýšľať. Nie som veľmi dobrá v PU, ale tie základné súvzťažnosti ovládam. Nemám prehľad, čo sa týka opráv, neviem, či to urobiť v r.2004, alebo v r.2005? Ak mi môžeš vysvetliť celý postup ako to mám urobiť, tak Ti budem fakt vďačná.
Tweety
25.03.06,16:13
Ja už v tom strese neviem ani poriadne rozmýšľať. Nie som veľmi dobrá v PU, ale tie základné súvzťažnosti ovládam. Nemám prehľad, čo sa týka opráv, neviem, či to urobiť v r.2004, alebo v r.2005? Ak mi môžeš vysvetliť celý postup ako to mám urobiť, tak Ti budem fakt vďačná. Naúčtuješ do roku 2005 428 alebo 429/60? podľa toho kam výnos patrí. Podáš dodatočné daňové priznanie za rok 2004.
KEJKA
25.03.06,17:47
Naúčtuješ do roku 2005 428 alebo 429/60? podľa toho kam výnos patrí. Podáš dodatočné daňové priznanie za rok 2004.
Použitie účtu 428 je novinka roku 2005. Predtým by si účtovala na 688... to len na vysvetlenie, ked píše vraj začiatočníčka..
Nemusí sa nevyhnutne použiť účet VI. Môže si zvoliť 601.xx a zaúčtovať tam.
Ale ak je začiatočníčka, tak by jej to naozaj mohlo robiť problém pri zostavovaní DPPO 2005.
KEJKA
25.03.06,17:52
Vidím, že tu skoro každý každému odpovedá, len moja otázka je nepovšimnutá. Som členkou len od včera, dúfam, že to nie je dôvod.
Alebo si odpovedáte len navzájom skupinky poraďákov?
Nechcem si nasilu pýtať odpoveď, veď je to dobrovoľné. Ale ja som zúfalá.... A taktiež začiatočníčka v PU, doteraz som robila JU a v PU mám prehľad, ale takú situáciu, neviem ako riešiť.
Nuž... máš dojem, ale stáva sa aj to. Stačí, ked sa nastavíš na svoj príspevok, dáš cituj (ale nemusíš) klikni na odpovedať a napíš miesto odpovede "posúvam......." alebo niečo iné, krátke a odošli.
Tým sa tvoja otázka posunie medzi novšie. Ak to neurobíš ani po 24 hod. tak sa to napr. mne nezobrazí, lebo chodím sem len večer, a niekedy vynechám, aj kvôli zaneprázdnenosti. Určite ta nikto nechce ignorovať len preto, že si nová....:o
vitaj, ale si prišla vo veľmi hektickom čase. Čakanie vyplníš najlepšie surfovaním v príspevkoch, lebo aj na tvoju otázku tu sú príklady, z ktorých by si si našla a vybrala riešenie.