michallka
14.01.14,18:10
dobrý deň, chcem sa poradiť. Som majiteľkou chaty pod ktorou mam aj pozemok avsak zarovno zapadnej steny chaty. chceme chatu zvacsit formou pristavby k jednoduchej stavbe (ktorou chata je). tusim na pristavbu jednoduchej stavby staci podat oznamenie na stavebny urad a ak do 30 dni nepride odpoved stacila ohlasovacia povinnost. problem vsak je, ze realny priestor na pristavbu je jedine pristavit k tejto zapadnej stene, kde by sme potrebovali cca 5m pozdlz steny dlhej cca 10m. teda jedna sa o cca 50m2 ktorych nie som vlastnikom. na katastri sme zistili, ze predmetny pozemok ma aktualne 40 spoluvlastnikov s roznymi podnielmi vlastnickeho prava a jeden je tam ako spravca nie vlastnik. z realneho hladiska je nemozne pozemok od nich odkupit, kedze niektori uz neziju a niektori su v sprave SPF. co v takomto pripade? odkupit najprv cast podielov, ktore sa vykupit daju? bude to stacit k tomu aby sme mohli zacat s pristavbou ci uz na zaklade ohlasovacej povinnosti alebo pripadnej namietke a podanie ziadosti o stavebne povolenie? alebo sa na to vykaslat a stavat len tak? vacsina vlastnikov vedlajsieho pozemku ani nevie ze vlastnikom je a ak vedia, nemaju k pozemkom list vlastnictva. ktorym smerom sa pustit? dakujem
pepa78
14.01.14,18:22
Ak nebude celý pozemok tvoj, resp. nebudeš mať súhlas s výstavbou od majiteľov tak sa do toho ani nepúšťaj...a pýtať sa či ísť formou čiernej stavby na Porade znamená, že porušuješ pravidlá tejto stránky...
draik
14.01.14,20:00
Zväčšenie zastavanej plochy existujúcej stavby jedine cez stavebné povolenie.
Aj v prípade, že by ste ho hrali na ohlásenie ako drobnú stavbu prilepenú na existujúcu stavbu, tak musíte preukázať vlastníctvo alebo iný vzťah k pozemku. Drobnú stavbu na základe ohlásenia je možné začať realizovať až po oznámení st. úradu, že nemá námietky.
buchač
14.01.14,20:36
ze predmetny pozemok ma aktualne 40 spoluvlastnikov s roznymi podnielmi vlastnickeho prava
....
odkupit najprv cast podielov, ktore sa vykupit daju?

Pokiaľ spoluvlastníci nemajú ( nazvem ) vykolíkované svoje konkrétne parcely , tak ako chceš vykúpiť tie podiely .
Ešte vždy totiž platí to " ideálne spoluvlastníctvo " ...

...podiel neurčuje, ktorá konkrétna časť predmetu spoluvlastníctva patrí konkrétnemu spoluvlastníkovi , ide o tzv. ideálne spoluvlastníctvo. Nie je teda možné na spoločnej veci (napr. nehnuteľnosti) svojvoľne vyčleniť časť pozemku a tvrdiť, že táto časť je vo výlučnom vlastníckom práve iba jedného spoluvlastníka. Jednoducho povedané, ideálne spoluvlastníctvo znamená, že na každom metri štvorcovom má každý zo spoluvlastníkov svoj podiel.