adam11
25.03.06,06:20
Ahojte. Prosim poradte v teme uctovania v cudzich menach v ramci jednoducheho uct. a programu mrp. Zacinam uctovat o vydanych fakturach, prijatych uhradach, hotovosti a zmene hotovosti v zmenarni. Takze ako na to a ako riesit kurzove rozdiely v ramci spomenutych pohybov.
Dakujem
Naďa
26.03.06,07:54
Nerozumiem dobre otázke.
Ak máš došlú zahraničnú faktúru, prepočítavaš ju kurzom NBS a účtuješ v Sk.
Ak kupuješ valuty, kupuješ ich komerčným kurzom danej zmenárni
Príklad: došlá fa 100 eur podľa kurzu NBS cca 4 000,-- Sk
1. Túto fa môžeš uhradiť v Sk - vtedy uhradíš 4 000,-- Sk
2. Môžeš kúpiť 100 eur npr. za 4 100-- a uhradíš síce 100 eur, ale v
účtovníctve Ti vyskočí kurzový rozdiel 100,-- Sk do nákladov
3. môžeš dať príkaz na úhradu do banky na úhradu 100 eur, pričom banka Ti z účtu odpíše sumu podľa ich denného kurzu. Rozdiel medzi 4000,-- a odpísanou sumou bude kurzový rozdiel. Tento spôsob úhrady je najdrahší, pretože banky si účtujú vysoké poplatky za takého tranzakcie.

Neviem, či som odpovedala presne na to, čo bolo otázkou myslené.
Ak nie, doplň otázku
adam11
26.03.06,10:57
O.k. Dakujem za odpoved. Takze konkretne priklady. Vydal som fakturu za 1000 eur. V pohladavkach evidujem sumu v skk prepocitanu ku dnu vystavenia. Uhradu obdrzim v iny datum prepocitam ju kurzom nbs na skk a zauctujem. Automaticky vznikne kurz. rozdiel. ten zauctujem ako prijem/naklad v pen. denniku akym sposobom? Dalej cudziu menu mam v hotovosti/na ucte a predam ju v zmenarni opat v inom kurze. Ako zauctujem? Cudziu menu pouzijem na uhradu faktury leasingu v eur. Ako zauctujem? V pripade koncorocnych zostatkov v cudzej mene sluzi prepocet na skk len ako ocenenie zostatkov pokladne a uctu v skk, alebo ma vplyv aj na prijmy resp. vydavky?
ondrejvla
26.03.06,11:25
O.k. Dakujem za odpoved. Takze konkretne priklady. Vydal som fakturu za 1000 eur. V pohladavkach evidujem sumu v skk prepocitanu ku dnu vystavenia. Uhradu obdrzim v iny datum prepocitam ju kurzom nbs na skk a zauctujem. Automaticky vznikne kurz. rozdiel. ten zauctujem ako prijem/naklad v pen. denniku akym sposobom? Dalej cudziu menu mam v hotovosti/na ucte a predam ju v zmenarni opat v inom kurze. Ako zauctujem? Cudziu menu pouzijem na uhradu faktury leasingu v eur. Ako zauctujem? V pripade koncorocnych zostatkov v cudzej mene sluzi prepocet na skk len ako ocenenie zostatkov pokladne a uctu v skk, alebo ma vplyv aj na prijmy resp. vydavky?
V JÚ pri úhrade faktúr cez banku neúčtuješ kurz.rozdiel, zaúčtuješ kurzom toho dňa, ktorý je úhradou. Určite ti vznikne rozdiel, tak si vojdeš pri MRP DOS do daňových dokladov, nastaviš sa na danú fa, stlačíš "S" a uhradíš ten rozdiel. Nikde v peňažnom denníku sa ti neobjaví. Pri nákupe valuty v hotovosti účtuješ kurzom nákupu, po úhrade fa v hotovosti ti zostane zostatok len v Sk, či už plusom, alebo mínusom. V tomto prípade si vytvor analytiku na prevádzkovej réžii a zaúčtuj tento rozdiel tam. Na bankovom výpise účtuješ kurz.rozdiel až na konci roka. Taktiež je to aj pri úhrade leasingu v EUR, napr.máš splátku 3000,-EUR, nakúpil si za 38,60 Sk, čo je spolu 115800,- Sk, pri úhrade na druhý deň už je kurz 38,70 Sk, čo je už suma 116100,- Sk, čiže mal by si valutovku o 300,- Sk v mínuse, v tomto prípade si to zaúčtuj mínusom na vytvorenú analytiku. Dúfam, že som to napísala tak, aby si sa v tom vyznal.
adam11
26.03.06,13:50
Ak som spravne pochopil korunovy ekvivalent vydanej faktury v eur (pohladavka) je len informativny udaj, ktory by som mal upravit podla platneho kurzu v den uhrady. Zapis v PD bude potom v stpci pen. prostriedky a stlpci prijmy ovplyvnujuce zakl. dane hodnota uhrady prepocitana aktual. kurzom nbs v skk. Potvrd mi to. Dalej som vsak mimo. Predovsetkym sa mi nepozdava to riesenie cez prevadzkovu reziu, nakolko zisk z kurz. rozdielu by mal byt ost. prijmom (myslim si). Ako by mal teda vyzerat konkretny zapis v PD napr. pri vymene eur v zmenarni. A akym sposom teda vznikne kurzovy rozdiel? Nemal by som valutovu pokladnu viest aj s ekvivalentom v skk a kurzovy rozdiel zistim len na konci roku?
Nevie mi niekto poradit dobru publikaciu, v ktorej si precitam konkretne riesenia suvisiace s jedn. uct. a cudzimi menami?
ondrejvla
26.03.06,14:18
Ak som spravne pochopil korunovy ekvivalent vydanej faktury v eur (pohladavka) je len informativny udaj, ktory by som mal upravit podla platneho kurzu v den uhrady. Zapis v PD bude potom v stpci pen. prostriedky a stlpci prijmy ovplyvnujuce zakl. dane hodnota uhrady prepocitana aktual. kurzom nbs v skk.
___________________________________

Potvrd mi to. Dalej som vsak mimo. Predovsetkym sa mi nepozdava to riesenie cez prevadzkovu reziu, nakolko zisk z kurz. rozdielu by mal byt ost. prijmom (myslim si). Ako by mal teda vyzerat konkretny zapis v PD napr. pri vymene eur v zmenarni. A akym sposom teda vznikne kurzovy rozdiel? Nemal by som valutovu pokladnu viest aj s ekvivalentom v skk a kurzovy rozdiel zistim len na konci roku?
___________________________________

Nevie mi niekto poradit dobru publikaciu, v ktorej si precitam konkretne riesenia suvisiace s jedn. uct. a cudzimi menami?
___________________________________
áno, dôležitý údaj v JÚ je dátum úhrady prepočítaný kurzom. V knihe záv.alebo pohľadávok už len doúčtuješ úhradu, aby si nemal neuhradený akurát ten kurz.rozdiel.
___________________________________
Samozrejme, že valutovú pokladňu vedieš aj s ekvivalentom v SKK, ak ťa nebude mýliť, keď si cez F6 dáš skontrolovať banky a pokladňu a nebude ti súhlasiť, môžeš to zaúčtovať aj na konci roku, ja si to účtujem priebežne, aby som tieto rozdiely nemala.
___________________________________
Niekde tu na Porade som videla Postupy účtovanie pre JÚ, skús pohľadať.
Pre JÚ je šikovný časopis, ktorý začal vydávať Poradca podnikateľa - Živnostník, dostal sa mi do rúk a myslím, že je to skutočne kvalitná literatúra, ktorá pomôže nám, ktorí sme doteraz účtovali v PÚ.
adam11
27.03.06,06:00
Dakujem. Skusim pozriet ten casopis.
adam11
29.03.06,09:08
Nieco som nastudoval. Z prikladov, ktore mam k dispo. ma znepokojuje jedna vec. Pri uctovani dotacie valut. pokl. z valut. uctu a opacne mam rozdielne datumy dokl. (mesacny vypis). Je spravne potom uctovat o jednom pohybe cez priebez. polozky s roznymi datumami a kurzami?
ondrejvla
29.03.06,16:31
Nieco som nastudoval. Z prikladov, ktore mam k dispo. ma znepokojuje jedna vec. Pri uctovani dotacie valut. pokl. z valut. uctu a opacne mam rozdielne datumy dokl. (mesacny vypis). Je spravne potom uctovat o jednom pohybe cez priebez. polozky s roznymi datumami a kurzami?

adam11, toto je dúfam jedna z tých otázok na ktoré chceš odpoveď čo si mi zaslal na SS. Neviem a nechápem ako môžeš mať rozdielne dátumy dotácie na PPD a na bank.výpise?! Príjmový doklad musíš mať vystavený v deň dotácie a z bank.výpisu taktiež výber v ten istý deň. Potom sa ti nemôže stať, že účtuješ pohyb priebežné položky s iným dátumom a s iným kurzom, ale rozhodne musíš mať ten istý dátum na oboch stranách.
adam11
29.03.06,18:15
Rozdielne datumy:Vypis z uctu je vystaveny na konci mesiaca. T.z. zuctujem ho 30. resp. 31.. Pokl. pohyby v reale....A stalo sa mi, ze banka mi vyber hotovosti v jednom mesiaci zahrunula na vypis dalsieho mesiaca...
ondrejvla
29.03.06,18:28
Rozdielne datumy:Vypis z uctu je vystaveny na konci mesiaca. T.z. zuctujem ho 30. resp. 31.. Pokl. pohyby v reale....A stalo sa mi, ze banka mi vyber hotovosti v jednom mesiaci zahrunula na vypis dalsieho mesiaca...

Stáva sa, niektoré banky to majú vtedy, ak si nedáš zasielať výpise po obrate, ale mesačne!
Aj keď ti to dá v nasledujúcom mesiaci, ty si kukni, či ti napr. pri dátume 1.2.2006 nedala výber 31.1.2006. Ak áno, tak si to zaúčtuj podľa obratu, tzn. v ktorý deň bol pohyb na účte a kedy si prijal valutu, alebo SKK.
adam11
29.03.06,18:55
No prave o to mi islo. Myslim vsak, ze by som nemal uctovat vyber z bu v den ked sa uskutocnil, ale najskor datumom vystavenia dokladu co je posledny den mesiaca. A z toho som potom dostal tie rozdielne kurzy (teda iny kurz pri vyber bu na priebez. polozky a iny p.p. do pokladne). Nemal by som to riesit tak, ze aj pri zauctovani vypisu, na ktorom je vyber hoci ma iny datum pouzijem kurz, ktory bol v den realneho vyberu?
ondrejvla
29.03.06,18:59
No prave o to mi islo. Myslim vsak, ze by som nemal uctovat vyber z bu v den ked sa uskutocnil, ale najskor datumom vystavenia dokladu co je posledny den mesiaca. A z toho som potom dostal tie rozdielne kurzy (teda iny kurz pri vyber bu na priebez. polozky a iny p.p. do pokladne). Nemal by som to riesit tak, ze aj pri zauctovani vypisu, na ktorom je vyber hoci ma iny datum pouzijem kurz, ktory bol v den realneho vyberu?

Áno, použiješ kurz, kedy sa účtovná operácia uskutočnila. Vtedy ti už nemôžu na priebežných položkách vzniknúť kurz.rozdiely.