wwasill
14.01.14,19:21
viaceri surodenci zdedili dom -dohodli sa ze ho prenechaju najmladsiemu s tym aby ho nepredal dalisi podmienku .predkupne pravo...tak majitelom je ten 1vlastnik...teraz po 20 rokoch si majitel chce zobrat uver na opravu ale je tam tarcha ktorej sa dobrovolne nechcu vzdat....aka je moznost zrusit tarchu? dakujem....
LukyKs
14.01.14,18:41
zruší ten, čo dal
Tweety
14.01.14,18:48
Dať návrh na súd.
draik
14.01.14,19:55
Dohodou. Nemožno nikoho nútiť, aby sa zapísaného predkupného práva v podobe ťarchy na LV vzdal.
wwasill
14.01.14,20:17
a ked sa s nimi neda dohodnut ta tarcha bude na veky,
wwasill
14.01.14,20:20
a nebudem si nikdy moct uver?budu ma drzat-ako sa povie v sachu? a ked zomriem moje deti zdedia zase s tarchou?
wwasill
15.01.14,09:56
wwasill
15.01.14,10:04
a skym mam pokracovat v debate??
Chobot
15.01.14,13:04
Predkupné právo nemôže zrušiť povinná osoba. Môže ho zrušiť len ten, v prospech koho to právo je.

Nemyslím si, že by predkupné právo bolo prekážkou pri schvaľovaní hypotéky. Je plno nehnuteľností, kde sú aj iné ťarchy a úver si majitelia môžu zobrať. Treba sa opýtať v inej banke.

Inak predkupné právo zaniká aj smrťou osoby, v prospech ktorej bolo toto právo zriadené.
wwasill
15.01.14,13:14
ziadna banka neda s tarchou...mam obehane vsetky...
Chobot
15.01.14,13:26
To aký veľký úver si chceš zobrať?

Napr. PSS dáva úvery bez založenia nehnuteľnosti do 40.000 EUR.

http://www.pss.sk/informacie/novinky/uver-byvanie-bez-zalozenia-nehnutelnosti.html

(myslím, že akcia pokračuje)
wwasill
15.01.14,15:35
aha-tu by bol problem s rucitelom...ale uz to riesim...ideme na sud:-(
wwasill
15.01.14,15:39
tak nic...dakujem za rady....
EvaB
15.01.14,16:17
Neodpovedám síce priamo na položenú otázku, snažím sa skôr rozobrať situáciu z oboch strán. Asi máte dohodu o bezplatnom užívaní domu a ťarchou sa chránia pred nechceným predajom domu. Chápem ich, sú opatrní, ak nepotrebujú peniaze, nechcú to riešiť, cena nehnuteľnosti skôr časom rastie, ak je dobre užívaná. Jediné riešenie je odkúpiť ich podiely.
Byť v ich situácii, asi by nebolo rozumné sa vzdať ťarchy. Zoberieš úver, peniaze sa použijú na niečo iné, nebudeš splácať, banka berie dom, oni stratia všetko. Také prípady už boli. Súd asi nebude riešiť ťarchu, skôr sa bude riešiť odkúpenie podielov.
Na druhej strane, ak nejako získaš peniaze svojou cestou a dom zhodnotíš, akú máte dohodu v prípade predaja podielov? Z akej hodnoty? Trhovej spred 20 rokov, trhovej aktuálnej? A čo zhodnotenie?
Asi by sme nevydržali 20 rokov v nie úplne vlastnom dome. Zhŕňali by sme peniaze na čo najskoršie odkúpenie alebo odchod do vlastného, vlastníctvo je treba vyriešiť čo najskôr.
wwasill
15.01.14,16:36
tam nie su ziadne podiela....jediny vlastnik som ja ...aj ich vyplatil....pred 20 rokmi...
wwasill
15.01.14,16:38
podiely
misoft
15.01.14,16:46
tam nie su ziadne podiela....jediny vlastnik som ja ...aj ich vyplatil....pred 20 rokmi...
Máš to aj nejako potvrdené? Máš o tom doklady?
Lebo ak boli vyplatení - mali ťarchu zrušiť, pretože dôvod ťarchy pominul. Tým, že boli vyplatení a i naďalej ponechali ťarchu - znemožnili výlučnému vlastníkovi nakladať so svojim majetkom.
V tom prípade (ak boli vyplatení a sú o tom doklady), ťarchu zrušiť jedine súdne.
wwasill
15.01.14,17:05
vsak prave o to ide....som na katastri zapisany jediny vlastnik....vsetko spred 20 rokov...vtedy boli vyplateni...mam doklady o vsetkom aj oni vsetkom vedia....ale tarcha je tam a nesuhlasia so zrusenim....
wwasill
15.01.14,17:11
takze -sud....ktovie ako dlho to ale bude vsetko trvat?
misoft
15.01.14,20:36
KBZ! :D
LukyKs
16.01.14,05:18
KBZ! :D
AK47 ? :D
LukyKs
16.01.14,05:23
daj sken toho dedičského spred 20 rokov, lebo sa nedá SÚČASNE :
- zdediť
- prenechať
- byť vyplatený
- mať predkupné právo


PS
Máš v tom guláš :D
wwasill
16.01.14,07:21
statne notarstvo v pravnej veciprejednavania dedicstva............schvaluje dohodu dedicov..........a prevezme syn...........s povinnostou vyplatit ustupujucim dedicom........nahradu za ich zakonny dedicsky podiel kazdemu z nich a to do 1 roka o do dna...........ustupujuci dedicia si vyhradzuju pri predaji predkupne pravo.........statne notarstvo.....1992..........poznamka....v odieli c zapisat tarchu..........
Chobot
16.01.14,08:47
Myslím, že v tom nemá guláš. Dá sa to. Proste zdedili dom viacerí, dohodli sa, že dom bude napísaný na najmladšieho. Dohodli sa na nejakom vyplatení (možno nie trhovom, ale ako medzi príbuznými - teda za menší peniaz) a aby ten najmladší dom obratom nepredal za trhovú cenu, tak sa poistili predkupným právom.

Predkupné právo je možné zriadiť aj keď boli súrodenci vyplatení. Bohužiaľ je to ťarcha, ktorou ho držia v šachu. Podľa mňa morálne správnym krokom zo strany súrodencov - PO 20 ROKOCH!!! - by bolo tú ťarchu konečne zrušiť. Takéto ochrany sa zvyknú dávať, aby takýto dedič nepredal nehnuteľnosť obratom ruky zo špekulatívnych dôvodov. A predkupné právo sa zvykne zriaďovať na napr. 5 -10 (max. na 15) rokov (napr. mesto predá nájomné byty nájomcom za obstarávaciu cenu a aby to nevyužili na kšeft, tak dá predkupné právo na 10 rokov príklad tu:

http://www.obeccana.sk/assets/zmluvy/Kpna-zmluva-O.-Mitro.pdf
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2F87.197.117.142%2Fdumat%2Findex.ph p%3Foption%3Dcom_docman%26task%3Ddoc_download%26gi d%3D644%26Itemid%3D30&ei=P6nXUoPfH6e24ATtpYCgDA&usg=AFQjCNFK4ruDdmyiQTKYmF0C5YOwNpO24Q&sig2=Qy3st8LBoH3PDqixAlg5_w&bvm=bv.59568121,d.bGE) .

Ja si myslím, že máš veľkú šancu uspieť na súde. Návrh na zrušenie predkupného práva formuluj tak, že najprv popíš skutkovú podstatu, že v roku xxxx ste zdedili nehnuteľnosť. Na základe dohody dedičov pripadla nehnuteľnosť tebe a dedičské podiely ostatných dedičov si finančne vyrovnal do XXX mesiacov po nadobudnutí nehnuteľnosti sumou ..... (uveď, ak si pamätáš, alebo ešte lepšie je mať písomný dôkaz).

Zároveň bolo zriadené predkupné právo na nehnuteľnosť.... (bla bla bla, trochu popísať prečo, účel - napr. ste sa dohodli, aby si rodičovský dom nepredal tretej osobe po dobu 10 rokov - trochu si môžeš vymyslieť, to už nikto nedokáže, že tak to bolo). Môžeš uviesť príklady, kedy sa predkupné právo zriadilo na 10, max. 15 rokov a odvolať sa na bežnú prax. Tiež môžeš uviesť, že v čase zriadenia tohoto práva ste bohužiaľ nedomysleli časové hľadisko a opomenulo sa uviesť v ťarche.

Nakoľko od dedičského konania už uplynulo 20 rokov, navrhuješ zrušenie predkupného práva, nakoľko účel tejto ťarchy už pominul. Navyše ťarcha ti spôsobuje problémy pri údržbe nehnuteľnosti, nakoľko ..(spomenieš problémy s úvermi, prípadne ak máš nejaký zamietavý list z banky, by bolo ešte lepšie). Ešte môžeš uviesť, že nemáš záujem nehnuteľnosť predávať, len ju potrebuješ obnoviť a zriadená ťarcha ti bráni v údržbe a obnove nehnuteľnosti.

Myslím, že pokiaľ súrodenci nepreukážu oprávnený dôvod na ponechanie ťarchy, alebo to pri výpovedi dostatočne nezdôvodnia, máš veľkú šancu na zrušenie. Myslím, že návrh na zrušenie zvládneš napísať aj sám, na nete je veľa vzorov podaní na súd. Doma mám aj ja na CD rôzne vzory návrhov, pozriem, či tam nebude aj na zrušenie predkupného práva a večer dám vedieť. Súdny poplatok bude len 16,5 EUR, takže ak to zvládneš sám bez advokáta, tak ťa to ani nebude veľa stáť.

Začni ale tým, že napíšeš doporučený list tvojim bratom so žiadosťou o zrušenie tejto ťarchy (kópiu priložíš k návrhu). Ak to zamietnu alebo sa neozvú, tak daj návrh na súd.

Držím palce a daj vedieť, ako dopadneš. Kľudne aj o rok.Tvoja skúsenosť potom môže pomôcť iným.

Ešte k súdu - ťažko povedať, koľko to bude trvať. Záleží od vyťaženosti súdov, ale myslím, že prvé pojednávanie by mohlo byť tak najviac do pol roka od podania. Je to jednoduchý prípad, pridelený sudca by to mal ako ľahko a rýchlo vyriešený prípad.
.
wwasill
16.01.14,09:30
presne takto to bolo....velmi pekne dakujem za radu.....toto som chcel pocut.........
Chobot
17.01.14,12:29
presne takto to bolo....velmi pekne dakujem za radu.....toto som chcel pocut.........

Tak som pozeral tie návrhy. Síce presne návrh na zrušenie bremena - predkupného práva som nenašiel, ale bol tam vzor na zrušenie iného vecného bremena - práva prechodu. Štruktúra žaloby bude rovnaká, len poprepisuj osobné údaje a popíš tvoj skutkový stav. Nezabudne priložiť relevantné dôkazy a listiny. Snáď ti to pomôže.

Je tam písané o nejakej náhrade. Tú formuláciu môžeš, ale nemusíš použiť. Možno keď navrhneš nejakú malú sumu, ako náhradu za zrušenie bremena, bude návrh ľahšie priechodný. Ak nebudeš navrhovať žiadnu protihodnotu, na tvojom mieste by som sa vzdal trov konania (tých 16,50 EUR).
draik
17.01.14,15:24
Podľa toho, ako to zadávateľ napísal, vyplatenie súrodencov právne vôbec nesúvisí s predkupným právom, teda s nejakou formou zabezpečenia vyplatenia. Bolo by to navyše veľmi nelogické - súrodenci by si totiž "vlastné" podiely zaplatili sami. Súrodenci môžu argumentovať, že predkupné právo po dohode nechali zriadiť, pretože nechcú, aby sa rodinný majetok dostal mimo rodinu. Zadávateľ by sa tak dostal do dôkaznej núdze a neuniesol by dôkazné bremeno.
wwasill
12.03.14,10:40
takze nakoniec sa vsetko obislo bez sudu.....bol som posledny krat za surodencami....ich deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) sa do toho zapojili a je zrusene predkupne pravo.......rozumna mladez.....mam uver.....hladam strecharov a oknarov.......aj tak dakujem za poradu......s pozdravom.....
Peggynka
12.03.14,11:46
takze nakoniec sa vsetko obislo bez sudu.....bol som posledny krat za surodencami....ich deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) sa do toho zapojili a je zrusene predkupne pravo.......rozumna mladez.....mam uver.....hladam strecharov a oknarov.......aj tak dakujem za poradu......s pozdravom.....
Teším sa s tebou,myslela som na to,že keď to pôjde cez súd,zhoršia sa vzťahy medzi vami.Je fajn,že ste v tejto dobe načisto nestratili rozum;nech sa ti darí...
misoft
12.03.14,11:51
V tomto prípade ich deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) asi mali viacej rozumu, ako ich stvoritelia.....
Chobot
12.03.14,11:54
takze nakoniec sa vsetko obislo bez sudu.....bol som posledny krat za surodencami....ich deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) sa do toho zapojili a je zrusene predkupne pravo.......rozumna mladez.....mam uver.....hladam strecharov a oknarov.......aj tak dakujem za poradu......s pozdravom.....

Super, gratulujeme. A sme radi, že si dal vedieť, ako to dopadlo. Pýtajúci o radu to nezvyknú robiť. A pritom to môže pomôcť niekomu inému v budúcnosti.
Bednarova J
12.03.14,15:48
Predkupne pravo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) moze byt zapisane ale aj nezapisane na LV. Mozete sa s osobami opravnenymi z predkupneho prava dohodnut na jeho zruseni formou zapisu na LV a zazmluvnit si ho opat zmluvou. Vysvetlit opravnenym z predk.pr.,ze ak Vam oni nedaju uver tak za sucasneho stavu ho ani nedostanete. Akurat ak budu s tym postupom suhlasit date financnej institucii klamlivu info o neexistencii predkup.prava,ktore sice bude,ale nebude zapisane na LV.