dejlik
14.01.14,20:30
Dobrý den,

Mám několik dotazů ohledně kontrolného výkazu.

1) Dátum dodania – musí být ve formátu 01012014.. ještě nemáme podchycenou SW úpravu, ale když nám SW vyjíždí datum ve formátu 1.1.2014 bude problém pak s překlopením do KV?
- Dátum dodania se dává jako je na faktuře.. ale co když nám chodí faktury se zpožděním? Např. nyní přišla fa s datem dodání 30.11., november máme uzavřený, účtujeme s datem 1.12. Ale jak tedy v takovém případě s kontrolným výkazom?
2) Pořadové číslo – pokud chápu správně manuál, tak u vystavených faktur dáváme naše číslo, u přijatých bychom měli uvádět VS dodavatele, je tak?
3) Rozdělení:
A1 jsou faktury vystavené tuzemsko,
A2 ??
B1 faktury přijaté z EU,
B2 faktury přijaté tuzemsko
C1 dobropisy vystavené
C2 dobropisy přijaté
?
Kam padají faktury vystavené do EU?
Kam padají faktury zákazníka, který je FO neplátce?


Ještě mě zaujalo – V prípade nadobudnutia tovaru z iného čl.státu uvede platitel dane dátum dodania tovaru = dátum nadobudnutia tovaru (nie vznik daň.povinnosti z nadobudnutého tovaru).. Kdy vzniká daň. Povinnost z nadobudnutého tovaru? Když doklad přijde?

Máme ještě 1 specifický příklad, kdy máme zákazníka 1 a platby chodí od zákazníka 2.. úhrady párujeme na zákazníka 1.. na platebním avíze si zákazník 2 vždy strhne určitý poplatek za zpracování.. O tento poplatek ponížíme jednu uhrazenou fakturu a účtujeme poplatek interním dokladem.. jedná se o EU REG. V KV nám to vyjíždí v B1.. ale nenatahuje se tam DIČ a nic, protože se jedná o interní doklad. Máme tam DIČ dopisovat ručně? Nebo bychom měli poplatek řešit jinak? Např. vystavením faktury?

Děkuji
avalik
14.01.14,19:47
www.skdp.sk/webnew/main.nsf/0/49f796a62a98e3e7c1257c4700348cfd/$FILE/2013_vyplnenie_kv%5B1%5D.pdf

a toto kopirujem z pomocnika OBERON:

Stručný prehľad častí výkazu spolu transakciami, ktoré sa do jednotlivých častí uvádzajú.

Časť A - uvádzajú sa tuzemské odoslané faktúry, kde odberateľ má IČO (právnické osoby, fyzické – podnikateľ), zásielkový predaj do zahraničia nezdaniteľnej osobe.

A1 - tuzemské odoslané faktúry, kde odberateľ má IČO (nemusí byť plátca DPH), zásielkový predaj do zahraničia, ak odberateľom je nezdaniteľná osoba, tuzemské dodávky podľa §69 ods. 12 f – i, kde základ nepresiahne sumu 5 000 €, t.j. poľnohospodárske plodiny, kovy a kovové výrobky, mobilné telefóny, integrované obvody – nenastane prenos daňovej povinnosti na odberateľa
- Neuvádzajú sa: tuzemské faktúry oslobodené od dane, ktoré idú do riadku 15 výkazu DPH (nájom bez dane, kultúrne, športové, vzdelávacie služby, poštové služby, zdravotná starostlivosť, služby sociálnej pomoci, služby dodané členom, finančné služby, RSTV, poisťovacie služby, lotérie, všetko oslobodené od dane...)
dodanie tovaru a služby do členských štátov EÚ, do tretích krajín a v rámci trojstranného obchodu (prvý odberateľ alebo dodávateľ)
A2 - vystavené faktúry bez dane, kde odberateľ platí daň (§ 69 ods. 12 nové písmená f – i, základ presahujúci sumu 5 000 €), t.j. poľnohospodárske plodiny, kovy a kovové výrobky, mobilné telefóny, integrované obvody

Časť B - uvádzajú sa všetky došlé faktúry a došlé zjednodušené faktúry.

B1 - došlé faktúry so samozdanením
B2 - všetky došlé faktúry, ktoré nie sú zjednodušenými faktúrami
B3 - došlé zjednodušené faktúry, tuzemské nákupy v hotovosti

Časť C - uvádzajú sa všetky odoslané aj prijaté dobropisy, ťarchopisy a doklady s opravou základu dane.

C1 - vystavené dobropisy, ťarchopisy alebo doklady s opravou základu dane
C2 - došlé dobropisy, ťarchopisy, opravné faktúry, doklady s opravou základu dane

Časť D - uvádzajú sa vystavené zjednodušené faktúry a tržby v hotovosti.

D1 - tuzemské predaje cez ERP v hotovosti (aj opravy a reklamácie)
D2 - zásielkový predaj v tuzemsku, dodanie tovaru a služieb nezdaniteľným osobám
SERVIS
16.01.14,12:39
pridám sa sem otázkou.. chodí mi tovar z čiech na dobierku, sme platcovia obaja.. doteraz som to robila tak že som neúčtovala cez faktúry ale len ako by to bol nákup - platba bločkom a faktúru som založila medzi vpd...a nie medzi DF. Teraz v novom roku to neviem dostať do KV.. ako keby mi sw neponúkal možnosť účtovania takéhoto nákupu "v hotovosti" .. má sa to správne robiť cez zaúčtovanie DF a potom úhrada cez VPD? Ďakujem za radu.
veronikasad
16.01.14,12:41
Samozdanenie cez pokladničný doklad si ako robila ?
SERVIS
16.01.14,12:46
rozpísalo mi to tak ako pri faktúre..
SERVIS
16.01.14,12:57
aj teraz mi to program rozpíše do riadkov výkazu dph, ale nie aj do KV.. tak ma jedine napadlo, že by to asi malo byť účtované cez faktúry.. účtujem v programe PROLUC