mondes
14.01.14,20:03
Ahojte, prosím Vás, ak SZČO faktúruje slovenskej firme práce, ktoré vykonával v Rusku a zdržiava sa tam viac ako 183 dní v roku, čo mu z toho, aké povinnosti vyplývajú? Viem, že ak SZČO strávi viac ako 183 dní v zahraničí, tak je povinný sa tam prihlásiť a aj zdaniť svoje príjmy. Lenže tá moja SZČO nefakturuje zahraničnej firme,ale slovenskej, to mi príde, akokeby mala príjmy zo Slovenska. Ale čo stravné? Môže si uplatniť za dni strávené v Rusku stravné v ich sadzbe? Prosím, poraďte a viete. Ďakujem pekne.
avalik
14.01.14,21:54
Čo sa týka zdanenia príjmov v Rusku, musíš si pozrieť aj zmluvu s Ruskom o zamedzení dvojitého zdanenia.

Daňové výdavky na cestovné náhrady si uplatňuje v zmysle § 19 ods. 2 písm. d.

Nerozumiem o akej "ich sadzbe" píšeš.
mondes
14.01.14,22:05
No lenže ide o to, že on vlastne faktúruje slovenskej firme, teda mi to príde, že má príjmy zo Slovenska, ale na druhej strane za prácu, ktorú vykonáva na území Ruska, teda, zaujíma ma, či si v takomto prípade môže uplatniť stravné vo výške 39 Eur (suma stravného za 1 deň v Rusku) Ďakujem.
-
avalik
14.01.14,22:23
no ked ma doklady, ze v Rusku skutocne bol, tak si da do vydavkov cestovne nahrady komplet, nie len stravne ale aj cestovne a ubytovanie
mondes
15.01.14,07:54
Vďaka. A čo s tým, že tam bol viac ako 183 dní? Môže si za všetky dni uplatniť cestovné náhrady?
Totižto viem, že ak má SZČO otvorenú živnosť v zahraničí, alebo faktúruje za prácu v zahraničí zahraničnej firme, tak ak prekročí 183 dní, tak má povinnosť sa tam hlásiť a podať tam aj DP. Ale v tomto mojom prípade ide o slovenskú živnosť, faktúruje slovenskej firme. Teda aj ked sa počas roka zdrží v zahraničí viac ako 183 dní, tak preňho nevyplývajú z toho žiadne povinnosti a môže si kľudne do N uplatniť cestovné aj za napr. 200 dní a nemusí sa báť, že by boli z toho nejaké problémy. Alebo zle uvažujem? Prosím ťa, ak rozumieš, čo tým myslím, tak mi poraď. Srdečná vďaka.